Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Poslanci znížili Lednárovi plat o vyše 1200 eur

Primátora kritizovali za to, že sa údajne obklopuje ľuďmi, ktorí nemajú žiaden vzťah k mestu.

Primátor Zlatých Moraviec Peter Lednár.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Primátora kritizovali za to, že sa údajne obklopuje ľuďmi, ktorí nemajú žiaden vzťah k mestu.

ZLATÉ MORAVCE. Nespokojnosť s prácou primátora Petra Lednára viedla väčšinu poslaneckého zboru k tomu, že Lednárovi výrazne siahli na plat.

Pôvodne pritom mali poslanci paradoxne rokovať o jeho zvýšení. Namiesto doterajších 3 240 eur mesačne si mal Lednár polepšiť na 3 312 eur.

Platy primátorov sa zo zákona schvaľujú každý rok. Dôvodom je to, že cifra sa odvíja od priemernej mzdy zamestnanca národného hospodárstva. Štatistický úrad poskytuje každoročne nové údaje.

Primátori miest dostanú toľko, koľko im vzhľadom na veľkosť miest zo zákona patrí. Zastupiteľstvo môže plat zvýšiť až o 70 percent.

Peter Lednár mal doteraz zákonom stanovených 1 946 eur, k čomu mu poslanci prihodili odmeny vo výške 66,5 percent platu. To dokopy predstavovalo cifru 3 240 eur mesačne.

Zbor ale rozhodol, že Lednárovi plat nezvýšia. Poslanci mu teda neschválili žiadne odmeny, ponechali mu len zákonom stanovený základný plat. Primátor teda na výplatnej páske uvidí 1 989 eur.

Za tento návrh hlasovali všetci poslanci okrem viceprimátora Jozefa Škvareninu, ktorý bol proti. Zdržali sa štyria poslanci.

Poslanci kritizujú netransparentnosť

Návrh na uznanie iba zákonného platu pre Lednára (v čase zvolenia Smer-KDH-HZDS) predložil za poslanecké kluby Smeru, KDH a časti nezávislých poslancov Milan Galaba (Smer).

Na rokovaní nikto z poslancov nechcel povedať dôvod, prečo Lednárovi znižujú plat. Zdôvodňovali to okrem iného tým, že sa nechcú nechať uniesť emóciami.

Poslanci reagovali až deň po rokovaní. Na plat primátorovi siahli, lebo nie sú spokojní s jeho prácou. Prekáža im aj slabá transparentnosť Lednárovej politiky.

„Keď dve tretiny poslancov súhlasia so znížením platu primátora, je to jasný dôkaz našej nespokojnosti s jeho prácou. Podobne aj mnoho občanov je nespokojných s prácou primátora a neviem si predstaviť ich reakciu, ak by sme mu plat v tejto situácii zvýšili,“ povedal Galaba.

Pripustil, že zo strany poslancov bolo 'nešťastné', že Lednárovi hneď na začiatku navrhli takú vysokú sumu.

„Plat primátora závisí napríklad od množstva projektov, investičných akcií a podobne – naše očakávania sa v tejto oblasti nenaplnili. A ako obrovský nedostatok tiež vnímame výberové konania a netransparentnosť jeho politiky,“ povedal Galaba.

Primátor nečaká, že poslanci si siahnu na odmeny

Lednár najskôr na krok poslancov nechcel reagovať. Neskôr povedal, že to berie športovo a dalo sa to od nich očakávať. „Toto je ten ich akt 'uzmierovania sa,'“ povedal ironicky.

Pred rokovaním zastupiteľstva prišiel s víziou, že na platy a odmeny by mali byť znížené všetkým – poslancom, jemu, aj šéfom a členom komisií zastupiteľstva.

„Celý štát je v blbej finančnej situácii, slabšia vrstva ľudí žije na pokraji biedy a z toho vychádzal aj môj návrh. Treba ísť príkladom hlavne u tých ľudí, ktorí majú celkom slušné platy. Toto bola moja vízia, po ktorej začali do mňa poslanci skákať, že sa k tomu nebudú vyjadrovať. Nechcem, aby sa vyjadrovali, ale aby sa nad tým návrhom zamysleli,“ povedal primátor.

Niektorí poslanci ale tento jeho návrh označili za hru na city ľudí a snahu odpútať pozornosť od primátorovho vysokého platu.

„Neočakávam, že si poslanci siahnu na odmeny,“ dodal Lednár.

Nie všetci poslanci ale s výrazným okresaním platu súhlasili. Zdržala sa napríklad poslankyňa Erika Babocká (nezávislá). Pripomenula, že už v čase schvaľovania doterajšieho Lednárovho platu upozorňovala na fakt, že mu základný plat navyšujú o príliš veľkú čiastku.

„Teraz som sa zdržala, lebo o takomto návrhu ďalších poslancov som vôbec nevedela. Je to zvláštne, lebo ak chcú takéto niečo urobiť, musia mať na to veľmi vážny dôvod a ja som žiaden argument nepočula,“ povedala Babocká.

ico

Kéry kritizoval Lednára

Do primátora sa pustil aj okresný šéf Smeru Marián Kéry, ktorý sa v marci stal poslancom národnej rady. Smer vo voľbách 2010 podporil za primátora práve kandidáta Lednára.

Neskôr sa pre viaceré kroky primátora Smer od Lednára dištancoval a za jeho pôsobenie v meste sa ospravedlnil.

„Niektoré rozhodnutia, ktoré sa nepáčili nám ani ľuďom v meste, nie sú z vašej hlavy, ale sú vám podsúvané ľuďmi, ktorí vám radia. Nie sú to dobrí radcovia, lebo nemajú žiaden citový vzťah k mestu,“ povedal okresný šéf Smeru.

Primátora tiež kritizoval za to, že si nenašiel čas na zúfalých občanov z mestskej časti Prílepy, ktorým rovno pod oknami domov vzniká za podivných okolností neznáma stavba obrovských rozmerov, ktorú spustil prílepský podnikateľ.

Peter Lednár na tieto obvinenia nechcel reagovať. „Toto je typický Maroš,“ povedal.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Novozámčania spoznávajú diela nadaného výtvarníka zo Šurian

Výtvarné vlohy zdedil po svojich rodičoch. Diela nadaného výtvarníka Ivana Habaja prezentuje aktuálna výstava.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Dva roky sedí v zastupiteľstve. Prehovoril raz. Keď skladal sľub

Riaditeľ košickej UNLP Milan Maďar iba stláča hlasovacie zariadenie.

Kam vyraziť