Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Z hradného kopca sa stáva parkovisko, mesto chce autá obmedziť

Pamiatkari navrhujú, aby Horné mesto získalo štatút pešej zóny. Návštevníci kostola by mali výnimku.

Samova ulica na hradnom kopci je preplnená autami.(Zdroj: (JK))

NITRA. Z hradného kopca, ktorý patrí medzi historicky najvzácnejšie lokality Nitry, sa stáva parkovisko. Situácia sa zhoršila po tom, ako spoplatnili parkovanie na Župnom námestí. Vodiči radšej odstavia svoje autá zadarmo v pamiatkovej rezervácii. Hoci to dopravné značenie zakazuje, sankcia im momentálne nehrozí.

Radnica hľadá riešenie, ako počet áut na hradnom kopci znížiť. Ľudí, ktorí navštevujú omše v hradnej katedrále, by sa opatrenia dotknúť nemali.

Na parkovanie je využité každé voľné miesto na Pribinovom námestí aj v priľahlých uličkách. Foto: (JK)

Znepokojení pamiatkari

„V poslednom období sa územie hradného kopca znehodnocuje takmer absolútnym využívaním každej voľnej komunikačnej plochy na parkovanie,“ potvrdila Anna Valeková, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Nitre.

Poukázala, že ide o územie, „ktoré je chránené formou najhodnotnejšej územnej ochrany ako mestská pamiatková rezervácia“. Navyše, hradný kopec má dlhodobo problémy so statikou.

Valeková označila súčasný stav za znepokojujúci. „Územie Pribinovho námestia sa mení na parkovisko. Atmosféra historicky najvzácnejších priestorov nášho mesta je takto narušená paradoxne oveľa výraznejším spôsobom oproti Dolnému mestu - pešej zóne.“

Obmedzený prístup

Horné mesto by malo podľa Valekovej získať štatút pešej zóny. Prístup by tam mali len autá ľudí, ktorí na hradnom kopci bývajú, služobné a obslužné vozidlá. Ostatní vodiči by sa do lokality dostali len vo vymedzených hodinách.

„Navrhujeme prístup vozidiel iba vo vymedzenom čase a parkovanie na vymedzených plochách na území Pribinovho námestia s minimalistickým riešením, so zákazom parkovania v bočných uličkách a s využívaním parkovania vo dvoroch,“ upresnila riaditeľka.

Tolerantná polícia

Podľa súčasného dopravného značenia je vjazd do hradného areálu zakázaný, výnimku má len dopravná obsluha. A tou nie sú návštevníci kostolov, klienti pamiatkového úradu ani turisti. Napriek tomu na hradnom kopci parkujú a nikto ich nepokutuje.

„K vodičom sme zaujali tolerantnejší postoj z dôvodov prebiehajúcich rokovaní o regulácii parkovania v tejto lokalite,“ reagoval zástupca náčelníka mestskej polície Erik Duchoň.

Dodal, že na Pribinovom námestí a Samovej ulici rozdávali informačné letáky, v ktorých vodičov upozorňovali na potrebu dodržiavať platné dopravné značenia.

„K sankčným postihom sme zatiaľ pri aktívnej kontrolnej činnosti nepristúpili a vzhľadom na očakávané zmeny v dopravnom značení to nebude potrebné,“ tvrdí Duchoň.

Zložitá situácia

Súčasná situácia je vraj zložitejšia, ako sa na prvý pohľad zdá. „Problém je v tom, že by polícia mala pokutovať aj veriacich, ktorí idú autom na omše. Podľa súčasného dopravného značenia nemajú žiadnu výnimku. No ak sa nepokutujú oni, nie je fér pokutovať ani ostatných, určite by nasledovali sťažnosti. Pravidlá musia byť jasne stanovené,“ tvrdí náš zdroj.

„Čo sa týka parkovania áut na hradnom kopci, Nitrianske biskupstvo chce predovšetkým umožniť veriacim, ktorí navštevujú bohoslužby v katedrále, aby sa mohli na toto miesto dopraviť aj autom a aby ho počas konania svätých omší mohli mať zaparkované na parkovisku pod hradnou bránou,“ tlmočil nám stanovisko biskupstva hovorca Miroslav Lyko.

„Mohlo sa to už dávno vyriešiť úpravou dopravného značenia, aby bol povolený vjazd do areálu počas omší. Namiesto toho sa teraz toleruje porušovanie dopravného značenia,“ kritizuje náš zdroj.

Najvhodnejšie riešenie

Riešenie situácie sa hľadá až teraz. Minulý týždeň sa na rokovaní stretli zástupcovia mesta, biskupstva, pamiatkarov aj polície. Na tento týždeň si dohodli tvaromiestnu obhliadku. Potvrdil nám to viceprimátor Štefan Štefek.
„Situácia s parkovaním na hradnom kopci sa zhoršila. Hľadáme najvhodnejšie riešenie. Musíme si túto lokalitu chrániť, nechceme ju zahltiť autami. Zároveň musíme vyriešiť vjazd do areálu počas bohoslužieb,“ povedal Štefek.
Radnica sa minulý týždeň zaoberala aj návrhom inštalovať na Pribinovom námestí tri parkovacie automaty.
„Ale tým by sme legalizovali súčasný stav, keď tam parkujú autá. Akurát by vodiči platili. Teda by sme legalizovali to, čo teraz len tolerujeme. Navyše by v historickej časti mesta pribudlo veľa dopravných značiek,“ reagoval viceprimátor Štefek.

Ohrozené budovy

„Nápor automobilovej dopravy je enormný a budovy to ťažko znášajú. Neničme si to, čo tu jediné dobré máme,“ reagoval poslanec Ivan Gavalovič (KDH), ktorý býva na hradnom kopci.

Potvrdil, že sa situácia zhoršila po spoplatnení parkovania na Župnom námestí. „Treba to riešiť. V areáli sú objekty staré stovky rokov, postavené sú na bývalých zrúcaninách, cesty sú úzke, hradný kopec má problémy so stabilitou,“ dodal Gavalovič.

Ani on nemá výhrady voči tomu, aby mohli veriaci počas omší parkovať na hradnom kopci: „Babičku vyviezť hore je v poriadku, ale mladí ľudia by mohli ísť peši. No počas omší sa to tolerovať dá.“

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Vincent Lukáč nesúhlasí s vyvesením jeho dresu v Steel Aréne

Vedenie oceliarov rozhodnutie bývalého hokejistu prekvapilo.

Kam vyraziť