Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Z hradného kopca sa stáva parkovisko, mesto chce autá obmedziť

Pamiatkari navrhujú, aby Horné mesto získalo štatút pešej zóny. Návštevníci kostola by mali výnimku.

Samova ulica na hradnom kopci je preplnená autami.(Zdroj: (JK))

NITRA. Z hradného kopca, ktorý patrí medzi historicky najvzácnejšie lokality Nitry, sa stáva parkovisko. Situácia sa zhoršila po tom, ako spoplatnili parkovanie na Župnom námestí. Vodiči radšej odstavia svoje autá zadarmo v pamiatkovej rezervácii. Hoci to dopravné značenie zakazuje, sankcia im momentálne nehrozí.

Radnica hľadá riešenie, ako počet áut na hradnom kopci znížiť. Ľudí, ktorí navštevujú omše v hradnej katedrále, by sa opatrenia dotknúť nemali.

Na parkovanie je využité každé voľné miesto na Pribinovom námestí aj v priľahlých uličkách. Foto: (JK)

Znepokojení pamiatkari

„V poslednom období sa územie hradného kopca znehodnocuje takmer absolútnym využívaním každej voľnej komunikačnej plochy na parkovanie,“ potvrdila Anna Valeková, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Nitre.

Poukázala, že ide o územie, „ktoré je chránené formou najhodnotnejšej územnej ochrany ako mestská pamiatková rezervácia“. Navyše, hradný kopec má dlhodobo problémy so statikou.

Valeková označila súčasný stav za znepokojujúci. „Územie Pribinovho námestia sa mení na parkovisko. Atmosféra historicky najvzácnejších priestorov nášho mesta je takto narušená paradoxne oveľa výraznejším spôsobom oproti Dolnému mestu - pešej zóne.“

Obmedzený prístup

Horné mesto by malo podľa Valekovej získať štatút pešej zóny. Prístup by tam mali len autá ľudí, ktorí na hradnom kopci bývajú, služobné a obslužné vozidlá. Ostatní vodiči by sa do lokality dostali len vo vymedzených hodinách.

„Navrhujeme prístup vozidiel iba vo vymedzenom čase a parkovanie na vymedzených plochách na území Pribinovho námestia s minimalistickým riešením, so zákazom parkovania v bočných uličkách a s využívaním parkovania vo dvoroch,“ upresnila riaditeľka.

Tolerantná polícia

Podľa súčasného dopravného značenia je vjazd do hradného areálu zakázaný, výnimku má len dopravná obsluha. A tou nie sú návštevníci kostolov, klienti pamiatkového úradu ani turisti. Napriek tomu na hradnom kopci parkujú a nikto ich nepokutuje.

„K vodičom sme zaujali tolerantnejší postoj z dôvodov prebiehajúcich rokovaní o regulácii parkovania v tejto lokalite,“ reagoval zástupca náčelníka mestskej polície Erik Duchoň.

Dodal, že na Pribinovom námestí a Samovej ulici rozdávali informačné letáky, v ktorých vodičov upozorňovali na potrebu dodržiavať platné dopravné značenia.

„K sankčným postihom sme zatiaľ pri aktívnej kontrolnej činnosti nepristúpili a vzhľadom na očakávané zmeny v dopravnom značení to nebude potrebné,“ tvrdí Duchoň.

Zložitá situácia

Súčasná situácia je vraj zložitejšia, ako sa na prvý pohľad zdá. „Problém je v tom, že by polícia mala pokutovať aj veriacich, ktorí idú autom na omše. Podľa súčasného dopravného značenia nemajú žiadnu výnimku. No ak sa nepokutujú oni, nie je fér pokutovať ani ostatných, určite by nasledovali sťažnosti. Pravidlá musia byť jasne stanovené,“ tvrdí náš zdroj.

„Čo sa týka parkovania áut na hradnom kopci, Nitrianske biskupstvo chce predovšetkým umožniť veriacim, ktorí navštevujú bohoslužby v katedrále, aby sa mohli na toto miesto dopraviť aj autom a aby ho počas konania svätých omší mohli mať zaparkované na parkovisku pod hradnou bránou,“ tlmočil nám stanovisko biskupstva hovorca Miroslav Lyko.

„Mohlo sa to už dávno vyriešiť úpravou dopravného značenia, aby bol povolený vjazd do areálu počas omší. Namiesto toho sa teraz toleruje porušovanie dopravného značenia,“ kritizuje náš zdroj.

Najvhodnejšie riešenie

Riešenie situácie sa hľadá až teraz. Minulý týždeň sa na rokovaní stretli zástupcovia mesta, biskupstva, pamiatkarov aj polície. Na tento týždeň si dohodli tvaromiestnu obhliadku. Potvrdil nám to viceprimátor Štefan Štefek.
„Situácia s parkovaním na hradnom kopci sa zhoršila. Hľadáme najvhodnejšie riešenie. Musíme si túto lokalitu chrániť, nechceme ju zahltiť autami. Zároveň musíme vyriešiť vjazd do areálu počas bohoslužieb,“ povedal Štefek.
Radnica sa minulý týždeň zaoberala aj návrhom inštalovať na Pribinovom námestí tri parkovacie automaty.
„Ale tým by sme legalizovali súčasný stav, keď tam parkujú autá. Akurát by vodiči platili. Teda by sme legalizovali to, čo teraz len tolerujeme. Navyše by v historickej časti mesta pribudlo veľa dopravných značiek,“ reagoval viceprimátor Štefek.

Ohrozené budovy

„Nápor automobilovej dopravy je enormný a budovy to ťažko znášajú. Neničme si to, čo tu jediné dobré máme,“ reagoval poslanec Ivan Gavalovič (KDH), ktorý býva na hradnom kopci.

Potvrdil, že sa situácia zhoršila po spoplatnení parkovania na Župnom námestí. „Treba to riešiť. V areáli sú objekty staré stovky rokov, postavené sú na bývalých zrúcaninách, cesty sú úzke, hradný kopec má problémy so stabilitou,“ dodal Gavalovič.

Ani on nemá výhrady voči tomu, aby mohli veriaci počas omší parkovať na hradnom kopci: „Babičku vyviezť hore je v poriadku, ale mladí ľudia by mohli ísť peši. No počas omší sa to tolerovať dá.“

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 6 195
  2. Vargová z Veselí do Šale 683
  3. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 574
  4. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 548
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 508
  6. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 389
  7. Neded s cenným víťazstvom 251
  8. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 227
  9. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 142
  10. Prvý turnaj na pláži vyhrali favoriti 127

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Erik Karvai zo Šiah je v tridsiatich rokoch už sedemnásobný majster Európy

Tridsaťročný Šahan Erik Karvai je 7-násobný majster Európy v silovom trojboji. Okrem toho je držiteľ niekoľkých rekordov a viacnásobný majster Slovenska.

Medzi Novými Zámkami a Bánovom bude výluka

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) upozorňujú na výluku medzi stanicami Nové Zámky a Bánov.

Všetky správy

Polícia má meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

V čase útoku bolo na koncerte Ariany Grandovej až 21-tisíc ľudí.

Kam vyraziť