Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Z legalizácie kradnutých áut obvinili pracovníka kontroly originality

Polícia zatiaľ nepracuje s verziou, že s páchateľmi spolupracovali aj vodiči. Na kradnutom aute možno jazdil aj prokurátor a jeho dcéra.

Polícia zaistila celkom 27 áut a štyri motocykle.(Zdroj: JANA NÉMETHOVÁ)

Polícia zatiaľ nepracuje s verziou, že s páchateľmi spolupracovali aj vodiči. Na kradnutom aute možno jazdil aj prokurátor a jeho dcéra.

NITRA. V prípade s krycím názvom Leguán už padli prvé dve obvinenia. Jeden z mužov, ktorí podľa polície pomáhali legalizovať kradnuté autá, robí na pracovisku kontroly originality v Leviciach. Práve toto pracovisko má odhaliť, či je dovezené auto kradnuté.

Policajti ešte v utorok zaistili vo viacerých krajoch celkom 27 motorových vozidiel a štyri motocykle. U všetkých je podozrenie, že pochádzajú z trestnej činnosti a pomohli ich legalizovať obvinení muži.

Medzi majiteľmi, ktorým polícia zhabala auto, je okresný prokurátor z Nitrianskeho kraja a údajne aj jeho dcéra. Krajská prokuratúra sa zatiaľ k veci nevyjadruje.

Majiteľov áut vypočujú ako svedkov

Hodnota zaistených vozidiel je podľa polície 498 500 eur. Tri sa našli v Nitrianskom okrese - Škoda Superb v Novej Vsi nad Žitavou, Toyota a Audi v meste Nitra.

Kriminalisticko-expertízny ústav preskúma, či na nich boli menené identifikačné údaje. Ak sa podozrenie potvrdí, aktuálni majitelia budú mať smolu. O vozidlo prídu.

„Zostane im v ruke Čierny Peter,“ povedal Pavol Šrámek, nitriansky krajský policajný riaditeľ. Potvrdil, že polícia momentálne nepracuje s verziou, že boli do trestnej činnosti zapojení aj majitelia áut. Vypočujú ich ako svedkov.

„V zásade si takéto vozidlo môže kúpiť hociktorý občan, nakoľko je tam doklad o originalite, že nemá pozmenené identifikačné znaky,“ poznamenal Šrámek.

Mali údaje z databázy výrobcov áut

Kradnuté autá a motorky boli podľa polície zlegalizované ako vozidlá dovezené zo zahraničia. Biznis bol vraj veľmi dobre premyslený, fungoval dlhšiu dobu.

Páchatelia sa najskôr dostali k údajom z databázy výrobcov áut. Získali tak identifikačné údaje reálne vyrobených vozidiel, ktoré boli distribuované mimo schengenského priestoru – jazdia napríklad v Austrálii či na Novom Zélenade. Tieto údaje potom použili na ukradnuté autá – nahradili nimi pôvodné identifikačné znaky.

Celý proces zlegalizovalo pracovisko, ktoré kontroluje originalitu vozidiel. „Jeho pracovníci prehlásili, že vozidlá nemajú pozmeňované žiadne identifikačné údaje,“ povedal policajný šéf.

Do akcie zapojili 160 policajtov

Na odhalení prípadu pracovali policajti asi štyri mesiace. „Keď sme mali dostatok dôkazov, zorganizovali sme policajnú akciu, na ktorej sa zúčastnilo 160 policajtov z Nitrianskeho kraja,“ dodal Šrámek.

Autá v utorok zaistili v Nitrianskom, Bratislavskom, Trnavskom, Trenčianskom, Banskobystrickom a Žilinskom kraji. Majitelia ich vydali dobrovoľne. Sú medzi nimi značky Volkswagen, BMW, Škoda, Kia, Ford, Mitsubischi, Citroen, Fiat, Peugeot, Toyota, Audi, Kawasaki, Yamaha, Honda.

Vzhľadom na veľký počet áut má polícia problém s ich uskladnením, zatiaľ to vraj zvláda vo svojich priestoroch. Na výsledky expertízy bude zrejme čakať mesiace.

„Budeme sa snažiť vyjsť v ústrety pracovníkom kriminalisticko-expertízneho ústavu a budeme ich žiadať, prosiť, urgovať, aby to bolo čo najskôr,“ poznamenal krajský riaditeľ.

Autá mali legalizovať od decembra 2010

Vyšetrovateľ obvinil Juraja L. (31) a Petra Š. (43) z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti v súbehu so zločinom falšovania a pozmeňovania identifikačných údajov motorového vozidla a prečinom falšovania a pozmeňovania verejnej listiny.

„V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na 12 až 20 rokov,“ povedala policajná hovorkyňa Božena Bruchterová. Jeden z mužov bol údajne už trikrát súdne trestaný.

Podľa obvinenia mali od decembra 2010 do 24. apríla 2012 na rôznych miestach prostredníctvom ďalších nezistených osôb zorganizovať zlegalizovanie ukradnutých motorových vozidiel. Zabezpečiť im mali zmenu identifikačných znakov.

Vozidlá potom so zmenenými údajmi a falošnými, respektíve pozmenenými dokladmi prešli kontrolou originality, kde jeden z obvinených pracuje.

Posudky z kontroly originality mali ďalšie osoby predložiť na obvodných úradoch pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie. Získali tak potrebné doklady, s ktorými autá prihlásili do policajnej evidencie. Nakoniec takto zlegalizované autá predali.

Skupina mala získať majetkový prospech najmenej vo výške 133-tisíc eur.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Škôlku pozná ako vlastnú dlaň

Od prvého januára nastúpila do funkcie riaditeľky Materskej školy MDŽ Erika Sekanová.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Všetky správy

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Bratislava prehrala spor o lukratívnu budovu. Uspela firma blízka Kollárovi

Nájomné byty v centre Bratislavy, ktoré patria mestu, má dostať súkromná firma. Ľudia sa boja vysťahovania

Kam vyraziť