Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Vinári z celého Slovenska sa zišli na 4. ročníku Vinum Superbum

Hodnotili sa aj zahraničné vína dovážané na slovenský trh.

NITRA. Vinári z celého Slovenska sa zišli v Nitre na 4. ročníku celoštátnej súťaže vín Vinum Superbum. Po prvý raz v histórii súťaže hodnotila odborná porota aj zahraničné vína dovážané na slovenský trh. Chceme dať možnosť spotrebiteľovi, aby si počas verejnej degustácie vzoriek sám mohol porovnať kvalitu domáceho a zahraničného vína, uviedol Marek Závracký zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, ktorá je jedným z organizátorov súťaže. Degustovať vína môžu záujemcovia počas dnešného a zajtrajšieho dňa v priestoroch nitrianskeho obchodného centra Galéria Mlyny.

Do súťaže bolo prihlásených 730 vzoriek od vyše 190 vystavovateľov. Vzorky hodnotilo 70 odborných degustátorov. Vína posudzovali v kategórii tiché biele vína suché, polosuché, polosladké a sladké, vína tiché ružové, červené a tokajské, dezertné a likérové vína. Degustátori hodnotili vzorky stobodovým systémom medzinárodnej únie enológov. Za slovenské vína udelili 62 zlatých a 174 strieborných medailí, v zahraničných vínach s celkovým počtom 114 vzoriek vín bolo vyhodnotených 23 zlatých a 13 strieborných medailí. Podľa Závrackého zaujímavosťou bolo víno z rakúskeho Burgenlandu Jubiläumsreebe, ročník 1995. Nestáva sa, aby sa šampiónom stalo tak staré víno, konštatoval.

Súčasťou súťaže Vinum Superbum bolo aj vyhodnotenie najlepšieho dizajnu fľaše a etikety. Porota zložená z grafikov, architektov a výtvarných umelcov hodnotila výtvarnú úroveň fliaš a etiket aj v súvislosti s celkovým marketingom firmy. Konštatovala postupné zvyšovanie grafickej a výtvarnej úrovne etikiet i designu fliaš. Naše vinárstva už prichádzajú s nápaditými motívmi pri mladých vínach. Niektoré kultivujú svoje pôvodné témy na etiketách a tým zakladajú firemné tradície, konštatovali členovia poroty. Cenu za elegantnú etiketu a fľašu, ktoré v tradičných formách prezentujú svetové rizlingy zo Slovenska, získal CHATEAU BELÁ EGON MÜLLER. Cenu za inovatívny grafický dizajn založený na presvedčivom rozvíjaní charakteristického písmena Z ako loga firmy získal Juraj Zápražný Vinosady.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť