Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Archeológom chýbajú peniaze, ohrozené sú aj medzinárodné projekty

Slovenskí archeológovia zápasia s nedostatkom peňazí.

Slovenskí archeológovia zápasia s nedostatkom peňazí.

NITRA. Podľa slov riaditeľa Archeologického ústavu (AÚ) v Nitre Mateja Ruttkaya, vedci nemajú peniaze na výskumy, ani na ďalšiu vedeckú a prezentačnú činnosť. Na viaceré terénne výskumy a plánované výstavy preto musia zháňať súkromných sponzorov.

"Podarilo sa nám získať podporu na výskum v Cinobani aj pre lokalitu Bojná. Ja chápem, že v tejto ťažkej situácii treba vyvíjať tlak aj na nás, aby sme si vedeli pomôcť a získať zdroje. Skutočná veda sa ale nedá takto robiť a žiť zo dňa na deň," skonštatoval Ruttkay. Podľa Karola Pietu, ktorý je šéfom slovenskej archeologickej expedície v Kuvajte i vedúcim výskumu na známom hradisku Bojná, sú takéto pomery pre rozvoj vedy nevyhovujúce a nedôstojné.

"Napriek úplnému stopu dotáciám na výskum a na vedecké účely, archeológia stále žije a archeológovia stále robia a budú robiť ďalšie výskumy, aj keď možno v obmedzenejšej forme. A nielen výskumy, ale aj výstavy a expozície. Predchádzajúci minister kultúry svojho času promptne zareagoval na naše problémy a veríme, že aj nový pán minister pôjde tým smerom a že nielen archeologický ústav, ale všeobecne bude podporovať výskum a prezentáciu nášho najstaršieho kultúrneho dedičstva," povedal Ruttkay.

Zároveň pripomenul, že súčasný nedostatok financií ohrozuje aj medzinárodný projekt, v rámci ktorého sa unikátne nálezy z kniežacej hrobky v Poprade reštaurujú v špecializovaných laboratóriách v Nemecku. "My sme z týchto dotácií práve spolufinancovali aj túto rekonštrukciu. Teraz, keďže sme ostali na nule, tak sme sa ocitli vo veľkom probléme, lebo tá konzervácia bude podľa toho normálneho harmonogramu trvať skoro až do roku 2016," skonštatoval Ruttkay. Prvú časť nálezov zo vzácnej hrobky sa už zreštaurovať podarilo. Nábytok, ktorý malo germánske knieža uložený vo svojej hrobke, by sa mal v týchto dňoch vrátiť na Slovensko, kde bude predstavený verejnosti. "Bude to putovná výstava, ktorú uvidia návštevníci v Bratislave, a samozrejme v Poprade, kde bol tento unikátny nález objavený," uviedol Ruttkay.

Hrobku v Poprade-Matejovciach objavili v roku 2005 a podľa odborníkov je európskym unikátom. Datovaná je do prelomu 5. a 6. storočia nášho letopočtu a podľa predbežných teórií by mohlo ísť o miesto posledného odpočinku germánskeho kniežaťa z kmeňa Vandalov. Unikátna je tým, že sa tu našlo množstvo organických nálezov, ktoré sa zvyčajne rozkladajú v pôde ako prvé. Vďaka vhodným geologickým podmienkam však v tejto hrobke zostali drevené, textilné či kožené materiály zachované. Archeológovia tak získali množstvo informácií o konštrukcii hrobky, jej inventári či dávnych odevoch.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom, synovia majstra sveta prekonali otca

Vo futbalovom svete je niekoľko bratov, ktorí reprezentujú rozdielne národy.

Kam vyraziť