Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Najmilší koncert roka bude mať finále v júni v Bratislave

Anjeli sú pre domovákov vzorom správania, kamarátia sa s nimi, pomáhajú im zvládať každodenné problémy.

V SDKS v NItre vystúpili deti z detských domovov a náhradných rodín.(Zdroj: (DJ))

Anjeli sú pre domovákov vzorom správania, kamarátia sa s nimi, pomáhajú im zvládať každodenné problémy.

NITRA. Už po trinástykrát sa v Nitre konal Najmilší koncert roka. Vystúpenia talentovaných detí a mládeže si prišlo pozrieť množstvo divákov, ktorí sálu Starého divadla Karola Spišáka zaplnili do posledného miesta.

Program moderovala herečka Kristína Svarinská, deti z Detského domova v Žitavciach, Reedukačného centra vo Vrábľoch, z DD sv. Lujzy, DD v Kolárove, Topoľčian, či z náhradných rodín vystúpili s populárnym či muzikálovým spevom, ľudovým či latino tancom, breakdanceom, hip-hopom, s recitáciou poézie aj prózy.

Budujú si sebavedomie

„Toto podujatie rozvíja umelecké schopnosti detí. Jeho prostredníctvom si budujú sebavedomie i tak, že vystúpia na pódium a pokúsia si získať priazeň divákov. Získavajú tým pocit, že niečo znamenajú, že niečo vytvorili,“ povedal Roman Hajdák, člen predstavenstva nitrianskej regionálnej pobočky Úsmev ako dar (ÚAD).

Najmilšie koncerty roka Úsmev ako dar organizuje v regiónoch Slovenska už 22 rokov, celoslovenské finále sa bude konať 7. júna v Bratislave. Za tento čas vyrástlo mnoho talentovaných detí, napríklad mimoriadne nadaný študent baletu na VŠMÚ Karol Kotlár, Ján Herák - účastník Superstar, či Gyongyi Bódišová, ktorá sa zúčastnila súťaže Československo má talent.

Jedným z vrcholov podujatia bolo vystúpenie hosťa - tanečnej skupiny Old School Brothers. „Moje pocity z koncertu sú neopísateľné. Bol som veľmi očarený všetkými tými skvelými deťmi, ktoré vystupovali. Najviac sa mi páčili tí najmenší, neodpustil som si vystískať ich. Mám veľmi rád deti, lebo s nimi pracujem už niekoľko rokov ako tanečný lektor,“ povedal Miroslav Žilka, finalista nemeckého Das Supertalent.

„Takéto akcie naším vystúpením vždy radi podporíme. Ja osobne mám vždy skvelý pocit, keď môžem rozdávať úsmev, lebo úsmev, smiech, radosť a zdravie sú tie najdôležitejšie veci v živote.“

Pomáhajú aj anjeli

Akciu podporili aj tzv. anjeli. Sú to priatelia detí z rozličných detských domovov po celom Slovensku. Anjeli sú ich kamarátmi, takmer rovesníkmi. „Deti k nim majú pozitívnejší vzťah ako k vychovávateľom, možno práve pre malý vekový rozdiel,“ tvrdí Mária Konceková, jeden z dobrovoľníkov. „Sú akoby vzorom správania sa pre malých domovákov, kamarátia sa s nimi, podporujú ich, pomáhajú im zvládať každodenné problémy v škole alebo v bežnom osobnom živote.“

Anjeli tiež organizujú charitatívne akcie po celom Slovensku. V máji sa chystá zbierka s názvom Jedeň deň úsmevu. Bude trvať týždeň, počas ktorého budú dobrovoľníci robiť zbierku pre detské domovy na podporu táborov a tvorivej činnosti detí.

„Máme na starosti i prácu s náhradnými a biologickými rodinami a rodičmi. Pracujeme v zmysle sanácie rodín - vstupujeme do spolupráce s Úradom práce a sociálnych vecí a rodiny na obnove rodiny, čo znamená, že vykonávame návštevy, realizujeme opatrenia, kde sa pomáha deťom, resp. ich rodičom, aby si deti mohli časom vziať do svojej starostlivosti,“ povedala Katarína Minarovičová z ÚAD.

Je teda zrejmé, že Najmilší koncert nemá iba jeden rozmer - pobaviť. Ide hlavne o to, aby sa pomáhalo deťom zaradiť sa do spoločnosti a nájsť si tú „svoju“ rodinu. Prostredníctvom hľadania náhradnej rodiny sa snažia naplniť motto organizácie Úsmev ako dar „Aby každé dieťa malo rodinu.“

FOTO: (DJ)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Nikola Kováčiková medzi ocenenými

Na vyhlásení ankiet Slovenskej basketbalovej asociácie sa zviditeľnila aj Levičanka, ktorá háji nitrianske farby.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Kam vyraziť