Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Deti kapitána Granta sú javiskovou básňou

Staré divadlo deťom ukázalo, že okrem Pána prsteňov či Harryho Pottera existujú aj knihy Julesa Vernea.

Staré divadlo deťom ukázalo, že okrem Pána prsteňov či Harryho Pottera existujú aj knihy Julesa Vernea.

NITRA. Klasická verneovka sa stala predlohou novej premiéry Starého divadla Karola Spišáka, ktorá dalo bodku za sezónou. Pod názvom Deti kapitána Granta sa herci SDKS predstavili vo verejných generálkach a premiérach, nechýbala ani tradičná dopoludňajšia detská premiéra.

V predstavení hrajú Rudo Kratochvíl, Roman Valkovič, Katka Petrusová, Miloš Kusenda a Ján Hrmo. Ten je rozprávačom deja i samotným kapitánom Grantom.

Išli na istotu

Úpravy knižnej predlohy sa chopili režisér Kamil Žiška a dramaturgička Veronika Gabčíková. „S predstavením Deti kapitána Granta sme išli na istou, lebo Jules Verne je populárnym presne vo vekovej kategórii, ktorej je hra určená, už dve stovky rokov. Žiška pri naštudovaní „nešiel“ len čisto po dejovej línii, ale nechal sa aj uniesť fantáziou a vytvoril akúsi javiskovú báseň,“ hovorí Gabčíková.

Podľa jej slov tohtoročnú sezónu v SDKS venovali rehabilitácii tzv. pokleslých žánrov. Verneho sci-fi sa dodnes sa dodnes chápe ako keby ľahká zábavná literatúra, to isté aj Sherlock Holmes, ktorého SDKS odpremiérovalo v polovici tejto sezóny.

Funguje 200 rokov

„Na druhej strane táto „druhoradá literatúra“ prežila 200 rokov a počas nich sa k nej ľudia v určitých etapách vždy vracajú. Teda asi na nej niečo bude. My hľadáme práve odpoveď na to, čo v nej je a prečo bol pre generáciu dnešných 40-tnikov Verne zásadný. V našej dobe snáď neexistovalo dieťa, ktoré by Verneho nečítalo. To isté sa dialo s mayovkami či Doylovými knihami,“ vysvetlila dramaturgička.

Prostredníctvom nového predstavenia chcú deti vrátiť k čítaniu aj takéhoto druhu literatúry. Dnes najmä vďaka filmovým spracovaniam deti „frčia“ na sci-fi a fantasy literatúre. Pokúšajú sa ňou uniknúť z hektiky tohto sveta do snového života, ktorý nie je stroho racionálny a v ktorom má dobro šancu vyhrať nad zlom.

„Deťom chceme ukázať, že okrem Pána prsteňov či Harryho Pottera existujú aj knihy Julesa Vernea, ktorý je vlastne zakladateľom tohto žánru. Že veci, ktoré on v knihách pred 200 rokmi opísal, dnes deti bežne používajú.“

Čítanie je najslobodnejšie

Zdramatizovať dnes Verneho predlohy nie je podľa Gabčíkovej až také objavné. „Keď si zoberieme plejádu filmov či javiskových adaptácií, vidíme, že Verne sa vždy znova vracia na javisko, pretože on je dramatický, divadelný a fantaskný. Možno deti o generáciu mladšie ako súčasné neskôr siahnu po Vernem aj preto, lebo vznikne veľkofilm, na ktorom „pôjdu“,“ hodnotí Gabčíková.

Hoci sa v súčasnosti paušálne zvykne tvrdiť, že dnes deti nečítajú, dramaturgička si to nemyslí. „Ani my sme voľakedy nečítali, čo nás nebavilo. Ale je možno hrozné, čo teraz poviem: keby sa detí v jednej školskej triede spýtali, kto čítal Harryho Pottera, tak trištvrtina z nich sa prizná, že prelúskala všetky diely. To znamená, že to asi s tým čítaním detí tak zlé nebude,“ hovorí Gabčíková.

„Iste, čítanie týchto kníh podporuje masívna reklama. Ale práve preto my deťom ponúkame vizuálnu verziu knihy, aby sme ich zaujali a tak trochu navnadili na čítanie takéhoto druhu literatúry.“

Na prvý dotyk s knihami potrebujú niečo, čo ich nebude nudiť, čo ich vtiahne do čítania a potom s radosťou siahnu po ďalších knižkách. Neskôr možno zvyšovať latku náročnosti.

„Verneho si veľmi vážim. Má lepšie aj horšie veci. Za 25 rokov napísal 60 románov, čo je neskutočný výkon. Jeho najlepšie diela sú naozaj kvalitné a Deti kapitána Granta k nim určite patria,“ hodnotí dramaturgička. „Ani film, ani divadlo však nie sú natoľko magické a slobodné druhy umenia ako literatúra. Keď človek číta, v hlave sa mu vytvára jeho vlastný obraz deja, zapája svoju vlastnú fantáziu a svoje ja. Literatúru teda chápem ako najslobodnejší druh umenia v kontexe jeho vnímania.“

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Cenný triumf hádzanárok Šale, hrdinkou posledných sekúnd bola Klučková

Hráčky Dusla vyhrali gólom z poslednej akcie na palubovke silnej Poruby a natiahli víťaznú sériu.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Kam vyraziť