Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

O nálezy z Bojnej má záujem Vatikán aj múzeá v Nemecku a Čechách

Vzácne predmety dokladajúce počiatky kresťanstva na našom území, by mali byť podľa predbežných plánov vystavené v Rafaelovej sále Vatikánskych múzeí.

Vzácne predmety dokladajúce počiatky kresťanstva na našom území, by mali byť podľa predbežných plánov vystavené v Rafaelovej sále Vatikánskych múzeí.

NITRA. Výsledky práce slovenských archeológov a unikátne nálezy, ktoré sa v posledných rokoch podarilo objaviť, zaujali aj vedecké inštitúcie a múzeá v zahraničí. Podľa riaditeľa Archeologického ústavu (AÚ) v Nitre Mateja Ruttkaya nie je možné veľký záujem zo zahraničia celkom uspokojiť.

O ranokresťanské nálezy z čias Veľkej Moravy z hradiska v Bojnej v Topoľčianskom okrese má záujem aj Vatikán. "Expozícia bude ladená tak, že bude tvorená vitrínami. Bude robená systémom klenotnice našej najstaršej kultúry, či už tam budú archeologické nálezy, alebo aj písomníctvo," vysvetlil Ruttkay.

Súčasťou výstavy budú aj známe zlaté plakety dokladajúce písmo a kresťanstvo na území Veľkej Moravy ešte pred príchodom Cyrila a Metoda. Nebude chýbať ani zachovaný zvon z bojnianskeho hradiska či predmety bežnej potreby. "Sú to napríklad rôzne súčasti výstroja či výzbroje, ktoré majú na sebe často symboliku kríža, čo vo včasnom stredoveku určite nebola náhoda. Čiže, bude tam celý rad nálezov, ktoré v sebe obsahujú symbol kríža," povedal Ruttkay.

Ako doplnil, výstava vo Vatikáne je výsledkom diplomatických aktivít Ministerstva kultúry SR, Veľvyslanca pri Svätej stolici a riaditeľa Vatikánskych múzeí. Realizovaná by mala byť na budúci rok, pri príležitosti 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na naše územie.

Záujem o unikátne nálezy zo Slovenska prejavili okrem Vatikánu aj múzeá v ďalších európskych krajinách. "Sú to viaceré múzeá v Nemecku. Najnovšie o ne prejavilo záujem múzeum v Paderborne, ktoré robí veľkú výstavu o počiatkoch kresťanstva. Zapožičiame na ňu viaceré nálezy z Bojnej, ale aj iných lokalít Slovenska. Takisto sa teraz rokuje o veľkej výstave, ktorá by mala byť k Veľkej Morave, ale až v roku 2014 v Čechách. My by sme radi diskutovali o takejto veľkej výstave aj na Slovensku. Takže možno sa dohodneme na spolupráci práve s českými kolegami," uviedol Ruttkay.

Vzácne nálezy z Bojnej i samotné hradisko sa už po niekoľkých výskumných sezónach stali známe po celej Európe. Skúmané hradisko bolo podľa vedcov vo svojom čase jedným z najväčších opevnení v Karpatskej kotline. Veľký rozmach zažilo na začiatku 9. storočia, v čase Nitrianskeho kniežatstva. O jeho veľkom význame nesvedčia len mimoriadne vysoké valy, ktoré ešte aj po viac ako tisíc rokoch dosahujú výšku osem metrov, ale aj množstvo vzácnych a na tú dobu luxusných predmetov, zbraní či zlatom zdobených ostrôh.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Chcete sa presťahovať na západ? Ubytovanie nájdete ťažko

V Trnave nie je v súčasnosti možné nájsť dostatok vhodných zamestnancov v okruhu 50 kilometrov.

Kam vyraziť