Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Prestavbu kruhového objazdu pod Zoborom prehodnotia, áut ubudlo

Súčasné stavebné usporiadanie križovatky nespĺňa normy. Úpravy budú nevyhnutné. Otázne je, v akom rozsahu.

Kruhový objazd pod Zoborom. Od roku 2008 je stavebne usporiadaný ako dvojpruhová okružná križovatka. Predtým bola doprava riadená svetelnou signalizáciou.(Zdroj: (JK))

NITRA. Na kruhovom objazde pod Zoborom bude Slovenská správa ciest počítať intenzitu dopravy. Na základe výsledkov rozhodne o ďalších úpravách okružnej križovatky.

Podľa pôvodných plánov ju mala prestavať na klasickú priesečnú križovatku so svetelnou signalizáciou. Dopravná situácia sa ale zmenila po otvorení rýchlostnej cesty R1, súčasťou ktorej je obchvat Nitry. Áut je menej. Slovenská správa ciest preto svoj zámer ešte raz prehodnotí.

„Po otvorení R1 klesol na Chrenovskej ceste počet áut o približne 33 percent,“ povedal Ján Pánsky z radnice.

Počet áut na kruhovom objazde sa znížil. Foto: (jk)

Situácia sa zlepšila

Pre dopravný prieskum sa SSC (investor prestavby) rozhodla koncom marca. Odporúča ho aj Okresný dopravný inšpektorát v Nitre, ktorý pôvodne navrhol vybudovať pod Zoborom mimoúrovňovú križovatku. Je najbezpečnejšia. Vzhľadom na vysoké náklady ale tento návrh nenašiel podporu.

Slovenská správa ciest aj okresný dopravný inšpektorát potvrdili, že na kruhovom objazde prišlo od vlaňajšieho októbra k markantnému poklesu dopravy. Najviac sa to prejavilo v smere Bratislava - Banská Bystrica.

„Z dôvodu zníženia intenzity cestnej premávky sa zlepšila aj situácia v smere Zobor -centrum. Prispelo k tomu i vybudovanie mestskej spojovacej komunikácie, ktorá vedie cez Brezový háj,“ dodal dopravný inžinier Andrej Sitkey.

Rozhodnú v lete

V minulosti mesto odporučilo na základe intenzity dopravy prestavať kruhový objazd na priesečnú križovatku riadenú svetelnou signalizáciou. Pôvodne sa práce mali začať v roku 2013.

„Mesto zatiaľ nezaujalo záväzné stanovisko k prípadnej zmene organizácie dopravy. Vzhľadom na pokles jej intenzity je však otvorené na prípadnú možnú zmenu,“ povedal Ján Pánsky z radnice.

Výbor mestskej časti Zobor - Dražovce požaduje prehodnotiť prestavbu objazdu na svetelnú križovatku. „Terajšia okružná križovatka nám v plnom rozsahu vyhovuje,“ povedal poslanec Miloslav Hatala.

Na ďalšie rokovanie, ktoré sa uskutoční o dva až tri mesiace, má Slovenská správa ciest pripraviť podrobný prieskum dopravy.

„Na základe neho sa môže diskutovať o prípadných zmenách. V prípade, ak by pod Zoborom zostala okružná križovatka, mesto bude požadovať, aby bola rekonštruovaná na križovatku v zmysle noriem s trvalými stavebnými úpravami,“ dodal Pánsky.

Zataiľ nie je rozhodnuté, či križovatka zostane okružná, alebo ju zmenia na priesečnú. Foto: (jk)

Nehôd je menej

Kruhový objazd v súčasnosti nespĺňa normy. „Nepriaznivé stavebné usporiadanie križovatky umožňuje priame prejazdy vozidiel - absentuje spomaľovací efekt okružnej križovatky v smere Zobor - centrum,“ povedali nám pred časom na dopravnom inšpektoráte.

Zatiaľ je situácia vylepšená len dopravným značením. „V uplynulom období tu boli na základe požiadavky ODI umiestnené dopravné značky, ktoré upravujú spôsob radenia vozidiel pred križovatkou. Toto opatrenie prispelo k pozitívnemu vývoju dopravnej nehodovosti na križovatke,“ povedal dopravný inžinier Sitkey.

Na rozdiel od minulosti nebol objazd za posledný polrok vyhodnotený ako nehodový úsek. „Všeobecne možno konštatovať, že znížením intenzity dopravy došlo aj k zníženiu počtu nehôd,“ dodal Sitkey.

ico

Dokumentácia je pripravená

Slovenská správa ciest pripravila prestavbu kruhového objazdu na klasickú priesečnú križovatku. K dispozícii už má dokumentáciu pre stavebné povolenie, podľa ktorej prestavba vyjde približne 3,2 milióna eur. Zatiaľ však nie je isté, či ju využije. Dôvodom sú zmeny v dopravnej situácii po otvorení R1.

„Stavebné konanie sa ešte nezačalo. O termíne realizácie a prípadnej redukcii technického riešenia bude rozhodnuté až po spracovaní analýzy súčasnej dopravnej situácie,“ povedala Kamila Belošovičová, námestníčka úseku investičnej prípravy SSC. Výsledky analýzy ukážu aj potrebu vysporiadať pozemky dotknuté stavbou.

Spracovaná je tiež dokumentácia pre rekonštrukciu zlatomoravskej križovatky a križovatky s Dlhou ulicou. Aj ich úpravu prehodnotia.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Počet zubrov atakuje historické rekordy, časť prevezú do Maďarska

Vlani sa tu narodilo 11 mláďat a v súčasnosti tu je 33 kusov týchto mohutných zvierat.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Všetky správy

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Nepreplácaním liečby hepatitídy C pre niektorých pacientov chce Všeobecná zdravotná poisťovňa ušetriť peniaze. Je v strate 200 miliónov.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Kam vyraziť