Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Polícia sa obáva vyostrenia situácie, neprispôsobiví sú pod dohľadom

Štátna aj mestská polícia posilnili v lokalite svoje hliadky. Problémy pretrvávajú, obyvatelia mestskej časti sú zúfalí.

Mesto dalo odpad opakovane odviezť, stále však pribúda nový.(Zdroj: MIRIAM HOJČUŠOVÁ)

Štátna aj mestská polícia posilnili v lokalite svoje hliadky. Problémy pretrvávajú, obyvatelia mestskej časti sú zúfalí.

NITRA. Bývalá záhrada v centre Dražoviec sa premenila na smetisko plné potkanov. Denne okolo neho prechádzajú ľudia, ktorí idú do neďalekého kostola.

Pozemok patrí k dvoru na Ulici Jána Zeleňáka, ktorý obývajú desiatky Rómov. Na trvalý pobyt je ich prihlásených len niekoľko. Podľa radnice neplatia dane ani za komunálny odpad.

„Sú tu už vyše štyri roky. Je ich okolo štyridsať, sú neprispôsobiví, robia problémy, nevieme si rady. Obávame sa, aby to neskončilo ako v Devínskej Novej Vsi,“ povedali nám miestni obyvatelia.

„Je pravdepodobné, že situácia sa bude časom vyostrovať,“ napísal policajný funkcionár vo výročnej správe o bezpečnostnej situácii v Nitre.

Zápach, fekálie, hlodavce

„Neprispôsobivá komunita obťažuje občanov najmä ukladaním komunálneho odpadu na voľnú časť svojho pozemku, vznikla tu skládka značného rozsahu. Zápach, fekálie a hlodavce sú následne predmetom sťažností občanov, najmä v letných mesiacoch je situácia neznesiteľná,“ povedal Erik Duchoň, zástupca náčelníka mestskej polície.

Potvrdil, že miestni rušia nočný pokoj a vyvolávajú konflikty. „Nastala napríklad situácia, keď rómske deti hádzali do občanov na ulici drevené laty.“

Osobne sme boli svedkami, ako viacerí obyvatelia dvora vykonali potrebu priamo na pozemku, hoci pri smetisku je latrína. Neprekážalo im, že na ulici stojí miestny poslanec a susedia.

Štefan Galo hovorí, že tam, kde je dnes smetisko, bola kedysi záhrada. Vľavo poslanec Marián Ivančík. Foto: (mh)

Môže to byť horšie

Na upokojenie situácie a zmiernenie napätia posilnila mestská aj štátna polícia v rizikovej lokalite hliadky. Zdá sa ale, že neprispôsobiví obyvatelia si z ich prítomnosti ťažkú hlavu nerobia. K trestnej činnosti síce zatiaľ nedochádza (polícia všetky podnety vyhodnotila len ako priestupky), no môže to byť horšie.

„Podľa záverov je pravdepodobné, že situácia sa bude časom vyostrovať,“ napísal Miloš Tomka, riaditeľ Obvodného oddelenia PZ Nitra vo svojej „Správe o bezpečnostnej situácii za rok 2011 v meste Nitra“. V apríli ju dostalo mestské zastupiteľstvo.

Len priestupky

V správe policajný šéf Tomka spomína aj míting a pochod nacionalistov k Dražovskému kostolíku „na podporu občana, ktorý je v konflikte s neprispôsobivou komunitou".

Tým občanom je Štefan Galo, ktorý býva v tesnom susedstve Rómov a zo situácie je už zúfalý: „Problémy trvajú, odkedy sa sem nasťahovali, to je približne 4,5 roka. Majú tu bordel, každý deň hulákajú, magiče púšťajú naplno, na pozemok mi nahádzali špinavé plienky aj ma napadli... Zo začiatku som volal policajtov každý deň, teraz volám len sem-tam.“

Galo hovorí, že všetky jeho podnety skončili na priestupkovom oddelení: „Mám štós papierov, čo som podával trestné oznámenia, mám aj 60-70 nahrávok. No vždy to vyhodnotia len ako medzisusedský spor, nemajú na nich zákonné páky.

Sused neprispôsobivých obyvateľov sa obáva aj nákazy. „Štyri kontajnery odpadu nedávno odviezli a už sú tu ďalšie smeti. A potkanov tu je... Ja vám nachytám potkanov, koľko chcete.“

Svoj pozemok si Galo ohradil betónovým múrikom: „Keď tu bol drevený plot, rozobrali mi ho. Drevo si rúbali aj z mojej šopy.“

Obyvatelia mestskej častu Dražovce sa obávajú šírenia nákazy. Foto: (mh)

Latrína vedľa studne

Susedkou desiatky neprispôsobivých obyvateľov je aj pani Eva. Spolunažívanie opisuje slovami bordel, potkany, krik...

„Ich smeti zbieram na svojom pozemku, pokradli mi štrk aj pletivo. Ešte donedávna mali postavenú latrínu vedľa studne. Kedysi tu bola krásna záhrada, rástol tu vinič a stromy, ktoré rodili. Teraz je tu v lete taký zápach... Oni napríklad žumpu v živote nečistili, všetko, čo im vyplavuje von, naberie jedna boja do vedra a vyleje do kanála pred domom. Bojím sa nákazy, mám malé dieťa,“ opisuje nám situáciu pani Eva.

So susedmi to v začiatkoch skúšala po dobrom. „Oni vám prisľúbia všetko, čo chcete,“ mávne rezignovane rukou.

Bývajú načierno

Vo dvore žije momentálne asi štyridsať ľudí. „Koľko ich je zapísaných na trvalý pobyt, neviem, no rozhodne ich tu býva niekoľkonásobne viac, ako ich je prihlásených,“ povedal nám Marián Ivančík, poslanec za mestskú časť Dražovce.

Medzi miestnymi obyvateľmi už zaznievajú aj ostré slová. „Ja som napísal aj ministrovi, že by som to zapálil,“ hnevá sa Galo.

„Ja sa jedného obávam - aby sa tu nestalo niečo také ako v Devínskej Novej Vsi,“ poznamenala pani Eva.

Podobný názor vyslovili aj ďalší Dražovčania, niektorí dokonca hovoria o hroziacej občianskej vojne.

Pomôže exekúcia?

„Rómom sme v minulosti ponúkli, že mesto ich domy odkúpi, aby sa odsťahovali. K dohode neprišlo. Teraz je tam exekučné konanie, pripravuje sa už druhé kolo dražby,“ povedal prednosta radnice Igor Kršiak.

Svoje pohľadávky za komunálny odpad a dane si cestou exekútora vymáha aj mesto. „Na Ulici Jána Zeleňáka evidujeme ku koncu roka 2011 dlhy vo výške 9700 eur,“ vyčíslil Andrej Jančovič z radnice.

Problém s neprispôsobivou komunitou by podľa Dražovčanov mohla vyriešiť práve exekúcia - ak by niekto kúpil pozemok s chátrajúcimi domami. No otázne je, či niekto prejaví záujem, prvé kolo dražby bolo neúspešné.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 1 679
  2. Neded prekvapil v Galante Foto 604
  3. Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO) 589
  4. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 551
  5. Pozrite si majstrov okresu v atletike 323
  6. Tipovacia súťaž - poradie po 11. kole 280
  7. Fotogaléria: Golianovo - Lehota 5:2 Foto 221
  8. Plávať budú už po deviatykrát 206
  9. Sereď opäť doma remizovala 171
  10. Polícia s cyklistami na pešej zóne predbežne nesúhlasí. Aj pre alkohol 157

Najčítanejšie správy

Nitra

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Neded prekvapil v Galante

III. LIGA: Veľký Meder vyhral po 10 zápasoch. Nové Zámky nestačili na rezervu DAC-u. Gabčíkovo si delilo body s lídrom z Komárna.

Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO)

V desiatom kole nadstavbovej časti sa v Spišskej Novej Vsi stretli dve mužstvá z opačných pólov druholigovej tabuľky.

Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO)

Na majstrovstvách Slovenska sa darilo aj pretekárom z nášho regiónu,

Pozrite si majstrov okresu v atletike

V Nitre sa dnes uskutočnili atletické majstrovstvá základných škôl okresu Nitra. V akcii boli deti z 28 škôl.

Blízke regióny

Mikuš: Voderady mali šesť rokov možnosť internát kúpiť alebo si ho prenajať

Obavy obce Voderady v okrese Trnava o nárast nepriaznivých vplyvov na život obyvateľov v súvislosti s avizovaným prísunom zahraničných robotníkov do miestneho internátu kraj nezdieľa.

O titul Dedina roka 2017 zabojujú aj dve obce z nášho okresu

Bátovce a Santovka sa uchádzajú o titul v celoslovenskej súťaži. Zahlasovať sa dá aj cez internet.

Opravy ciest v Partizánskom môžu trvať ešte mesiac

Kvôli tomu, že práce prebiehajú na viacerých miestach sú zápchy v Partizánskom na každodennom poriadku.

V Hlohovci pritvrdili pravidlá, psov uviazaných pred obchodmi nechcú

Vyššiu sumu za prevydanie registračnej známky, vymedzenie miest, kam sa so psom nesmie, aj zákaz nechať psa uviazaného napríklad pred obchodom rieši nové nariadenie v Hlohovci.

Podgurážený vodič zdemoloval stĺp, našťastie nikoho nezrazil

Vodiča, ktorý zdemoloval v Nových Zámkoch stĺp verejného osvetlenia zatiaľ nemôžu vypočuť. Najprv bude musieť vytriezvieť.

Všetky správy

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner hokejovej reprezentácie a šéf zväzu diskutovali spolu v mimoriadnej relácii TV Markíza.

Jedia štipľavé a po dome chodia nahí. Čo prezrádzajú bežné činnosti o vašej osobnosti

Psychologický výskum ukázal, čo najčastejšie robia neurotickí, extrovertní, prívetiví. svedomití či ľudia s otvorenou mysľou.

Cesta autom do Chorvátska 2017

Najpohodlnejšia cesta do Chorvátska je cez Maďarsko. Najrýchlejšie sa do Chorvátska dostanete cez Rakúsko.

Čo by nasledovalo, ak by súd ĽSNS rozpustil?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

Kam vyraziť