Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Polícia sa obáva vyostrenia situácie, neprispôsobiví sú pod dohľadom

Štátna aj mestská polícia posilnili v lokalite svoje hliadky. Problémy pretrvávajú, obyvatelia mestskej časti sú zúfalí.

Mesto dalo odpad opakovane odviezť, stále však pribúda nový.(Zdroj: MIRIAM HOJČUŠOVÁ)

Štátna aj mestská polícia posilnili v lokalite svoje hliadky. Problémy pretrvávajú, obyvatelia mestskej časti sú zúfalí.

NITRA. Bývalá záhrada v centre Dražoviec sa premenila na smetisko plné potkanov. Denne okolo neho prechádzajú ľudia, ktorí idú do neďalekého kostola.

Pozemok patrí k dvoru na Ulici Jána Zeleňáka, ktorý obývajú desiatky Rómov. Na trvalý pobyt je ich prihlásených len niekoľko. Podľa radnice neplatia dane ani za komunálny odpad.

„Sú tu už vyše štyri roky. Je ich okolo štyridsať, sú neprispôsobiví, robia problémy, nevieme si rady. Obávame sa, aby to neskončilo ako v Devínskej Novej Vsi,“ povedali nám miestni obyvatelia.

„Je pravdepodobné, že situácia sa bude časom vyostrovať,“ napísal policajný funkcionár vo výročnej správe o bezpečnostnej situácii v Nitre.

Zápach, fekálie, hlodavce

„Neprispôsobivá komunita obťažuje občanov najmä ukladaním komunálneho odpadu na voľnú časť svojho pozemku, vznikla tu skládka značného rozsahu. Zápach, fekálie a hlodavce sú následne predmetom sťažností občanov, najmä v letných mesiacoch je situácia neznesiteľná,“ povedal Erik Duchoň, zástupca náčelníka mestskej polície.

Potvrdil, že miestni rušia nočný pokoj a vyvolávajú konflikty. „Nastala napríklad situácia, keď rómske deti hádzali do občanov na ulici drevené laty.“

Osobne sme boli svedkami, ako viacerí obyvatelia dvora vykonali potrebu priamo na pozemku, hoci pri smetisku je latrína. Neprekážalo im, že na ulici stojí miestny poslanec a susedia.

Štefan Galo hovorí, že tam, kde je dnes smetisko, bola kedysi záhrada. Vľavo poslanec Marián Ivančík. Foto: (mh)

Môže to byť horšie

Na upokojenie situácie a zmiernenie napätia posilnila mestská aj štátna polícia v rizikovej lokalite hliadky. Zdá sa ale, že neprispôsobiví obyvatelia si z ich prítomnosti ťažkú hlavu nerobia. K trestnej činnosti síce zatiaľ nedochádza (polícia všetky podnety vyhodnotila len ako priestupky), no môže to byť horšie.

„Podľa záverov je pravdepodobné, že situácia sa bude časom vyostrovať,“ napísal Miloš Tomka, riaditeľ Obvodného oddelenia PZ Nitra vo svojej „Správe o bezpečnostnej situácii za rok 2011 v meste Nitra“. V apríli ju dostalo mestské zastupiteľstvo.

Len priestupky

V správe policajný šéf Tomka spomína aj míting a pochod nacionalistov k Dražovskému kostolíku „na podporu občana, ktorý je v konflikte s neprispôsobivou komunitou".

Tým občanom je Štefan Galo, ktorý býva v tesnom susedstve Rómov a zo situácie je už zúfalý: „Problémy trvajú, odkedy sa sem nasťahovali, to je približne 4,5 roka. Majú tu bordel, každý deň hulákajú, magiče púšťajú naplno, na pozemok mi nahádzali špinavé plienky aj ma napadli... Zo začiatku som volal policajtov každý deň, teraz volám len sem-tam.“

Galo hovorí, že všetky jeho podnety skončili na priestupkovom oddelení: „Mám štós papierov, čo som podával trestné oznámenia, mám aj 60-70 nahrávok. No vždy to vyhodnotia len ako medzisusedský spor, nemajú na nich zákonné páky.

Sused neprispôsobivých obyvateľov sa obáva aj nákazy. „Štyri kontajnery odpadu nedávno odviezli a už sú tu ďalšie smeti. A potkanov tu je... Ja vám nachytám potkanov, koľko chcete.“

Svoj pozemok si Galo ohradil betónovým múrikom: „Keď tu bol drevený plot, rozobrali mi ho. Drevo si rúbali aj z mojej šopy.“

Obyvatelia mestskej častu Dražovce sa obávajú šírenia nákazy. Foto: (mh)

Latrína vedľa studne

Susedkou desiatky neprispôsobivých obyvateľov je aj pani Eva. Spolunažívanie opisuje slovami bordel, potkany, krik...

„Ich smeti zbieram na svojom pozemku, pokradli mi štrk aj pletivo. Ešte donedávna mali postavenú latrínu vedľa studne. Kedysi tu bola krásna záhrada, rástol tu vinič a stromy, ktoré rodili. Teraz je tu v lete taký zápach... Oni napríklad žumpu v živote nečistili, všetko, čo im vyplavuje von, naberie jedna boja do vedra a vyleje do kanála pred domom. Bojím sa nákazy, mám malé dieťa,“ opisuje nám situáciu pani Eva.

So susedmi to v začiatkoch skúšala po dobrom. „Oni vám prisľúbia všetko, čo chcete,“ mávne rezignovane rukou.

Bývajú načierno

Vo dvore žije momentálne asi štyridsať ľudí. „Koľko ich je zapísaných na trvalý pobyt, neviem, no rozhodne ich tu býva niekoľkonásobne viac, ako ich je prihlásených,“ povedal nám Marián Ivančík, poslanec za mestskú časť Dražovce.

Medzi miestnymi obyvateľmi už zaznievajú aj ostré slová. „Ja som napísal aj ministrovi, že by som to zapálil,“ hnevá sa Galo.

„Ja sa jedného obávam - aby sa tu nestalo niečo také ako v Devínskej Novej Vsi,“ poznamenala pani Eva.

Podobný názor vyslovili aj ďalší Dražovčania, niektorí dokonca hovoria o hroziacej občianskej vojne.

Pomôže exekúcia?

„Rómom sme v minulosti ponúkli, že mesto ich domy odkúpi, aby sa odsťahovali. K dohode neprišlo. Teraz je tam exekučné konanie, pripravuje sa už druhé kolo dražby,“ povedal prednosta radnice Igor Kršiak.

Svoje pohľadávky za komunálny odpad a dane si cestou exekútora vymáha aj mesto. „Na Ulici Jána Zeleňáka evidujeme ku koncu roka 2011 dlhy vo výške 9700 eur,“ vyčíslil Andrej Jančovič z radnice.

Problém s neprispôsobivou komunitou by podľa Dražovčanov mohla vyriešiť práve exekúcia - ak by niekto kúpil pozemok s chátrajúcimi domami. No otázne je, či niekto prejaví záujem, prvé kolo dražby bolo neúspešné.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Kam vyraziť