Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Šaľania protestovali proti kamiónom, ktoré im znepríjemňujú život

Ministerstvo dopravy plánuje spoplatniť len časť cesty 1/75. Šalania s tým nesúhlasia.

Ministerstvo dopravy plánuje spoplatniť len časť cesty 1/75. Šaľania s tým nesúhlasia.

ŠAĽA. „Obíďte nás cez R1, Ničíte nám prostredie, Kolaps dopravy vďaka kamiónom, či Šaľa potrebuje obchvat.“ Toto sú názvy transparentov, ktorými Šaľania vyjadrili na piatkovom proteste svoju nespokojnosť voči kamiónom prechádzajúcim cez mesto.

Hromadná pripomienka

Šaľania sa dlhodobo sťažujú na dopravu v meste. Pre stúpajúci počet áut, ktoré spôsobujú hluk a smog ju označujú za neúnosnú. Skomplikoval ju aj mýtny systém z roku 2009, ktorý spoplatňuje diaľnice a rýchlostné cesty. Mnohí kamionisti v snahe vyhnúť sa poplatkom, používajú cestu 1/75. Tá prechádza aj Šaľou.

Mýtny systém bolo podľa zmluvy medzi štátom a prevádzkovateľom mýtneho systému možné zmeniť až koncom roka 2011. Vtedy ministerstvo dopravy navrhlo spoplatniť ďalšie úseky ciest, návrh zmeny vyhlášky však nepočítal s cestou 1/75. Po hromadnej pripomienke mesta s 500 podpismi Šaľanov a vyhlásením zastupiteľstva ministerstvo dopravy prisľúbilo aktualizáciu mýtneho systému začiatkom tohto roka.

Keďže sa cesta stále nespoplatnila a dopravná situácia v meste sa zhoršuje, Šaľanom došla trpezlivosť. V piatok zorganizovali protest. Medzitým ministerstvo dopravy informovalo o tom, že návrh novelizácie vyhlášky, ktorou sa vymedzujú úseky diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I.triedy je už v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Do platnosti má vstúpiť 1.júla, keďže podľa hovorcu ministerstva dopravy Martina Kóňu Národná diaľničná spoločnosť potrebuje čas na technické opatrenia súvisiace so spoplatnením cesty. Vyhláška však počíta iba so spoplatnením úseku cesty 1/75 medzi Sládkovičovom a Novými Zámkami.

„Šaľa je jednou z 29 obcí, ktorá leží na ceste 1/75 od Lučenca po Sládkovičovo v dĺžke 200 km. Ministerstvo dopravy nám podhadzuje kompromis v podobe spoplatnenia úseku Nové Zámky Sládkovičovo, čo je 53 km. Nesúhlasíme s tým, nemienime pristať na tento kompromis, pretože absolútne nebude riešiť ani dopravu v Šali ani v Lučenci, Nových zámkoch či Galante,“ povedal organizátor Andrej Csillag z občianskej iniciatívy Chceme obchvat Šale.

Obchvat v roku 2015?

Primátor Martin Alföldi pokladá riešenie ministerstva dopravy tiež len za čiastočné. S kompromisom nesúhlasí, pretože sa ním podľa neho systematicky nerieši odklon dopravy z mesta.

„Sme pripravení rokovať. Pokiaľ budeme vidieť, že riešenie pre mesto a našich obyvateľov nie je v dohľadne, budeme protestné akcie podporovať,“ povedal Alföldi. Dodal, že problém by komplexne vyriešil až obchvat. S jeho výstavbou by sa za ideálnych podmienok mohlo podľa hovorcu rezortu dopravy začať okolo roku 2015. Začiatok výstavby bude vraj závisieť od termínu zabezpečenia stavebného povolenia a výkupu pozemkov, a predovšetkým od zabezpečenia potrebných financií.

„Momentálne prebieha verejné obstarávanie na vypracovanie a dodanie dokumentácie pre stavebné povolenie a ponuku pre stavbu Cesta 1/75 Šaľa – obchvat,“ upresnil Kóňa.

Pozitívny efekt

Alföldi spolu s viceprimátorom Jozefom Mečiarom, niektorými poslancami a ostatnými protestujúcimi držal transparent proti kamiónom v strede kruhového objazdu v mestskej časti Veča.

„Toto je najjemnejšia forma protestu, ktorú som zvolil, pretože hlasy občanov Šale boli oveľa radikálnejšie a chceli tvrdšiu formu protestu. Chcel som spraviť aj krvavú inštaláciu, zinscenovanú dopravnú nehodu, ale odložím ju na iný protest. Chcel som, aby ten prvý zostal čistý, bez krvi,“ podotkol Csillag.

Šalianka Daniela Škradová si obliekla reflexnú vestu ako ostatní protestujúci. Pridala sa k nim, pretože chcela „podporiť správnu vec.“ „Tí, ktorí stáli okolo si prvýkrát uvedomili, čo všetko prechádza Šaľou a čo všetko dýchame. Videli zopár odhodlaných ľudí, ku ktorým sa možno v budúcnosti pridajú, pretože toto sa týka každého. Myslím si, že akcia mala určite pozitívny efekt, ale podľa mňa nie je posledná,“ zhodnotila Daniela.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť