Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Urban: „Máme za sebou náročnú sezónu“

Tréner Nitry Ľubomír Urban pri defilé dal zavesiť svoju medailu na krk šesťročného syna Ľubka. Na spoločnej fotografii opäť chýba, ako je uňho zvykom, na niekoľko minút sa vyparil z haly.

Tréner Ľubomír Urban s technickým vedúcim Jozefom Mečiarom.(Zdroj: Martin Kilian)

Po zápase v kabíne poďakoval všetkým hráčom za výkony v sezóne a poprial im veľa úspechov v ďalšej kariére.

Ako hodnotíte posledný zápas sezóny?
- V globále sme videli, že aj zápas o tretie miesto vie byť dramatický. Hráči prejavili záujem vybojovať bronzovú medailu, v pozadí bolo súperenie fanúšikov oboch strán s patričnými emóciami. Videli sme dramatický zápas so šťastným koncom pre nás a sme radi, že sme uzavreli sezónu aspoň týmto spôsobom, pretože to bola veľmi ťažká, náročná sezóna. Snáď najnáročnejšia sezóna v histórii novodobého nitrianskeho basketbalu, pretože sme sa snažili hrať na viacerých frontoch s obmedzeným počtom hráčov, čo sa ukázalo ako veľmi ťažká úloha.

Nečakali ste, že tie skúsenosti z EuroChallenge Cupu sa v lige zúročia v lepšie umiestnenie?
- Skúsenosti ako skúsenosti, pozerajme sa na to napríklad v súvislosti s Majokom. Majok je výborný hráč do doplňovania určitého miesta v päťke. Majok nie je hráč, na ktorého zasvietia reflektory, dáme mu loptu a vyhrá nám šampionát. A preto ho hodnotiť teraz je veľmi ťažké, tak ako je ťažké hodnotiť Milana Žiaka alebo kohokoľvek iného, ktorý mal minutáž v Európskom pohári a bol popri Vadenovi, Dianem a tak ďalej s hráčmi, kde ukázal určitý pokrok. Basketbal je tímový šport a takto izolovane sa to dá veľmi ťažko hodnotiť. A čo je vlastne skúsenosť? Skúsenosť je byť na ihrisku a rozhodovať? Skúsenosť je to, čo urobil Milan Žiak tento rok, že urobil obrovský pokrok, čo sa týka skórovania, prírastku minutáže, mal aj výpadky, mal aj všeličo, ale v konečnom dôsledku si myslím, že mal najlepšiu sezónu, akú sme tu videli a to je skúsenosť. A to by som chcel, aby si preniesol do reprezentácie a do ďalších sezón. Je treba, aby aj ďalší hráči taký pokrok preukázali, lebo sa diskutuje o mnohých, myslím si, že na niektorých pozíciách to nie je až také optimálne. Ale v konečnom dôsledku boli vyťažení hráči z našich zdrojov, to je to, čo chceli, získali medailu, uvidíme, čo bude ďalej.

Ako si predstavujete budúcnosť, čo hovoríte na možnú účasť v českej lige, ako sa k tomu staviate?
- Ja si myslím, že nie sme klub, ktorý je pripravený hrať veľa vecí a naraz, a preferujem len to, čo som hovoril aj v minulosti a v súvislosti so slovenskou ligou. Ak si ju my potopíme, tým, že budeme z nej utekať, na Slovensku sa basketbal bude hrať ešte menej a o dva-tri roky už nebude mať kto hrať, pretože už ani možno nebude družstiev v mužskej ani ženskej súťaži. To znamená, že budujme si svoje domáce súťaže a postupujme niekde inde ako doplnkovo, ale robiť veľkokluby, na to nemáme prostriedky a nemá to žiaden klub. Aj Levice majú jasnú skúsenosť a my máme tiež svoju skúsenosť. Boli sme v priebehu 7 týždňov počas EuroChallengeu všetci tak vysoko emocionálne naladení a motivovaní, že sme odohrali veľmi dobré zápasy a vyhrali sme v rade 11 ligových zápasov s prehľadom, veľa družstiev s tým má problémy vyrovnať sa s motiváciou na jednotlivých frontoch. Poznám mužstvá, ktoré hrajú dobre v pohári, zle v lige, alebo dobre v lige a zle v pohári. My sme to relatívne zvládli na oboch frontoch. A treba povedať, že po odchode hráčov prišlo k vyfučaniu zdrojov energie u tých, ktorí boli nadmerne zaťažovaní, bolo to vidieť v januári, nakoniec niet sa ani čo čudovať, bez základnej prípravy celého družstva nemôže nikto odohrať ani našu extraligu úspešne.

Fulgosi: „Bola to úspešná sezóna“

Tréner Svitu Ivan Fulgosi po zápase najskôr poblahoželal Nitre k zisku bronzových medailí.

„Zápas sme začali dobre, mali sme navrch prakticky vo všetkom. V druhom polčase sa Nitra trochu prebrala, možno sme boli aj my príliš nervózni. Nemôžem povedať, že by nás Nitra niečím prevýšila, obidve mužstvá hrali pod tlakom na postavenú obranu. Domácim v úplnom závere vyšla jedna strela, nám nie,“ vrátil sa najskôr k priebehu zápas chorvátsky tréner Svitu. „Ak by sme dnes mali kúsok šťastia, mohli sme vyhrať. Takto sme prehrali. Bolo to tesné. O tom je basketbal. Preto naň ľudia chodia,“ pokračoval.

Svitskú sezónu hodnotil ako úspešnú. Napriek tomu, že jeho tím musel prijať nepríjemný úder počas semifinále, čo ovplyvnilo zostavu a tréningy, Sviťania sa dali dokopy a bojovali do konca súťaže. „Stále hovorím, že sme mali byť vo finále, keby nám niekto nezničil tím počas semifinále. Ako športovec chcem vyhrať každý zápas, preto ma to trápi.“

Namieste je otázka, či chce Fulgosi pokračovať na lavičke Svitu. „Teraz je čas na rokovania. Samozrejme, že by som chcel pokračovať, ale je veľa vecí, ktoré musíme urobiť v klube. Sme v dobrej pozícii, máme naklonených fanúšikov. Uvidíme, akú úroveň bude mať liga v novej sezóne, je dosť času na zloženie kádra,“ dodal Fulgosi.

Priznal, že pred nitrianskym trénerom Urbanom má rešpekt. „On má niečo, čo nemajú iní tréneri v lige, a to je kontinuita. Koľko rokov trénuje Nitru? Osem? To je dobré pre trénera,“ dodal kouč Svitu.

Ďalšie články z rubriky Šport

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť