Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Slováci učia Indonéziu pestovať pšenicu

Pšenicu do Indonézie dovážajú, a preto si potraviny z nej nemôže dovoliť každý. Krajina chce postupne dosiahnuť schopnosť dorábať si túto plodinu samostatne.

Študentky z Indonézie s rektorom univerzity a indonézskym veľvyslancom.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Pšenicu do Indonézie dovážajú, a preto si potraviny z nej nemôže dovoliť každý. Krajina chce postupne dosiahnuť schopnosť dorábať si túto plodinu samostatne.

NITRA. Päť študentov z Indonézie pôsobí v týchto dňoch na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Počas trojmesačného programu z nich slovenskí experti spravia odborníkov na pestovanie pšenice.

To, čo sa u nás naučia, zúžitkujú Indonézania doma. V štvrtej najväčšej krajine sveta s takmer 240 miliónmi obyvateľov je doteraz najpopulárnejšou potravinou ryža. Mladí ľudia si ale vplyvom globalizácie čoraz viac obľúbili produkty z pšenice – chlieb, pizzu, cestoviny či croissanty. A tu naráža Indonézia na problém, ktorý jej pomôžu riešiť slovenskí experti – krajina si vzhľadom na tropické podnebie pšenicu dopestovať zatiaľ sama nevie.

Jedlá z pšenice sú cool

Indonézsky veľvyslanec na Slovensku Harsha E. Joesoef aj rektor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Peter Bielik tvrdia, že zvyky mladých Indonézanov sa menia. Na základe dopytu od ľudí po potravinách z pšenice preto miestna vláda zvažuje, ako zareagovať na požiadavky ľudí.

„Hoci máme ryžu konzumujúcich obyvateľov, s modernizáciou krajiny čoraz viac ľudí uprednostňuje potraviny z pšenice. Súvisí to aj s tým, že niektorí Indonézania bohatnú a môžu si dovoliť míňať peniaze na takéto potraviny,“ povedal veľvyslanec. Narážal tým na fakt, že potraviny z pšenice sú v Indonézii drahšie ako tradičné jedlá, pretože túto plodinu musí ostrovná krajina dovážať. „Navyše, na rozdiel od klasických jedál je konzumovanie rezancov, cestovín či croissantov cool,“ vyhlásil Harsha E. Joesoef.

V Indonézii sa podľa štatistík rýchlo zvyšuje spotreba produktov, v ktorých je základom pšenica. Pýta si ich hlavne mladá generácia, ktorá má možnosť chodiť po svete a zakúsiť takéto výrobky na vlastnom jazyku.

„Chcú hlavne pekárenské výrobky a produkty naviazané na McDonald´s či na tradičnú taliansku kuchyňu,“ hovorí rektor Bielik.

Zaujímavosťou je, že až štyri z piatich študentov z Indonézie sú ženy.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Pšenica do trópov

Indonézia preto naviazala spoluprácu s nitrianskou univerzitou aj zvolenskou firmou. Skupiny indonézskych študentov sa k nám budú chodiť učiť, ako pšenicu pestovať. Na nitrianskej univerzite sa naučia teóriu a v šľachtiteľských staniciach vo Zvolene si vyskúšajú čosi z praxe.

Už teraz je na SPU päť indonézskych študentov. Budú sa tu školiť tri mesiace a po nich príde ďalšia skupina. „Sme veľmi vďační za túto príležitosť. Radi by sme postupne dospeli k tomu, aby sme si aj u nás doma vedeli dopestovať pšenicu,“ povedala 34-ročná študentka Nurwanita Ekasari Putri.

Zaujímavosťou je, že až štyri z piatich študentov z Indonézie sú ženy. „Ich úlohou bude hlavne porovnať podmienky pestovania v dvoch odlišných krajinách. Výsledkom by mali byť manuály ako dopestovať pšenicu aj v Indonézii a ako vyriešiť problémy, ktoré teraz pestovaniu bránia,“ povedala Meylia Wulandari z Veľvyslanectva Indonézskej republiky.

V ostrovnej krajine budú nami vyškolení odborníci sadiť také odrody pšenice, ktoré sú schopné adaptovať sa na tamojšiu tropickú klímu.

Experimentálne políčka už dali dve úrody

Výučba neprebieha iba na Slovensku. Naši odborníci na poľnohospodárstvo už v Indonézii boli. V krajine spravili základný výskum, zmapovali pôdu a vytvorili experimentálne políčka, z ktorých už dokonca zozbierali úrodu.

Problémy však odborníkom stále spôsobuje fakt, že krajina nemala tradíciu v pestovaní pšenice. Preto je v Indonézii veľkým problémom napríklad potrebná mechanizácia, ktorá by pestovanie pšenice uľahčila.

„Hľadáme teraz alternatívy, ako využiť možnosti tejto tropickej krajiny na pestovanie pšenice. Vo vyšších oblastiach majú celkom vhodné podmienky. Máme tam už druhú úrodu a myslím si, že celkom sľubnú,“ povedal Rudolf Zajac, generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Osivo Zvolen.

Prednášky v angličtine

Pre indonézskych študentov pripravila poľnohospodárska univerzita špeciálny trojmesačný modul. Všetky predmety budú mať v angličtine.

Po odchode súčasných študentov by mali na Slovensko prísť ďalšie skupiny Indonézanov.

Absolventi prípravy budú doma považovaní za odborníkov na pestovanie pšenice.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Fotogaléria: Sereď - Šaľa 7:1

Susedské derby prinieslo jasné víťazstvo druholigistu. Martin Mečiar dvoma gólmi oslávil narodenie prvorodenej dcérky Tamarky.

Blízke regióny

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Jediným Slovákom bol hrajúci tréner

Topoľčianski futbalisti na domáci prípravný zápas nastúpili v základe až s desiatimi legionármi.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

RETRO FOTOGALÉRIA: Najväčší rozmach Levíc priniesli predrevolučné roky

Na satelitných snímkach z vesmíru vidieť, ako sa rozrastalo a zahusťovalo sídlo okresu od roku 1984. Zmeny sa dochovali aj na dobových fotografiách.

Všetky správy

Stíhačka F-35 preukázala na cvičení Red Flag svoju nadradenosť

Lietadlo je primárne stíhací bombardér. Jeho hlavným poslaním je vykonávať hĺbkové nálety.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Vitajte v Papalášovciach, v meste, kde sa komunisti schovávali pred ľudom

Pre normálnych občanov Východného Nemecka boli však apartmány vyvolených nedosiahnuteľným luxusom.

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Kam vyraziť