Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

To už dávno nie je snouborďák!

Film natočili na základe viacerých skutočných príbehov. Scenárista ich objavil v písomnostiach Ústavu pamäti národa.

Tvorcovia a herci filmu na prezentácii v nitrianskom kine - zľava režisér Juraj Nvota, Michaela Majerníková, Jiří Mádl a scenárista Ľubomír Slivka.(Zdroj: (ČE))

Film natočili na základe viacerých skutočných príbehov. Scenárista ich objavil v písomnostiach Ústavu pamäti národa.

Režisérom Eštebáka je Juraj Nvota. Film natáčali v Čechách aj na Slovensku, Poľsko sa ako koproducent na filme podieľa hudbou, ktorú robili Natalia Grosiak a Dawid Korbaczynsky.

Nie je oplašený chlapec

„Točili sme vyše roka, napríklad v Bratislave, na Slávnici – letisku pri Dubnici, vo vojenskom území Lešť, kde sme našli opustené paneláky po ruských vojakoch aj vo vezení pri Příbrami, kde asi 5 000 väzňov kopalo za komunizmu smolineckú rudu. Scény príchodu ruských vojsk a odlet stíhačky sme nakrúcali vo Vojenskom historickom múzeu v Piešťanoch,“ hovorí Nvota.

„Bola to doba smutná ale aj veselá. Starší ľudia si ju filmom pripomenú, pre mladých bude ponaučením. Ľudí k spolupráci s ŠtB lákali či nútili rôznymi spôsobmi, človek musel zvážiť, čo je morálne, a čo nie.“

Jirku Mádla si do postavy Adama vybral režisér podľa scenára. Príbeh je o českom rádioamatérovi, ktorý slúži na Slovensku. Počas vojenčiny sa tu zamiluje a zostáva tu žiť a pracovať na zväzarmovskom letisku. Do toho prichádza okupácia, počas ktorej stratí zamestnanie. Ale už počas vojny si ho ľudia z ŠtB všimli a neskôr mu ponúkli spoluprácu.

S Mádlom v postave Adama trafil režisér do čierneho. „Má za sebou 20 celovečerných filmov a už dlhšiu dobu ho označujú za jedného z najvýraznejších mladých českých hercov. Je zodpovedný, hĺbavý a veľmi disciplinovaný, nie je to žiadny oplašený chlapec. To už dávno nie je snouborďák!“

„Adam“ skutočne žil

Námet na scenár priniesol Ľubomír Slivka. Objavil ho v písomnostiach Ústavu pamäti národa. Z niekoľkých skutočných príbehov agentov ŠtB skompiloval scenár filmu.

„Základným motívom, ktorý ma zaujal, bol príbeh spojára-telefonistu, ktorý pre vtedajšie telekomunikácie inštaloval telefóny. Žiadostí bolo viac ako možností inštalovať pevné linky a paradoxne boli preto prednostne prideľované tým, o ktorých mala ŠtB záujem. Tento „Adam“ vedel, že takéto linky sú „napichnuté“ a keď ich ľuďom montoval, upozornil ich, že budú odpočúvaní,“ hovorí scenárista.

„Informácie o nich nakoniec sústreďoval u seba, a keď zistil, že im hrozí vyšetrovanie či zatknutie, prevádzal ich cez Pečenský les do Rakúska. Dnes už nežije, zahynul pri prestrelke – paradoxne po tom, čo previedol za hranice svoju rodinu a vracal sa do ČSSR.“

Sympatický eštebák

Ďalšou líniou príbehu je skutočnosť, ako naši ľudia reagovali na „sovietsku kolonizáciu“ po roku 1968. Ako ich to zlomilo či nezlomilo, ako hľadali východiská a ako sa s tým vysporiadali vo svojom svedomí. „Náš Adam nie je čierno-biely eštebák. Hľadali sme spôsob, ako ho urobiť divákom sympatickým. Veď kto dôjde na film, kde je od začiatku jeden hulvát a zlý človek?“ vysvetľuje Slivka.

„Každý občas urobí krok, za ktorý sa hanbí. Ale nie je hanba padnúť, hanba je nedokázať sa znova postaviť. Náš film je práve o tejto drobnej statočnosti človeka. Na druhej strane však nechceme ospravedlňovať či zľahčovať spoluprácu s ŠtB. Kto raz niečo podpísal, je to hanba na celý život. Ale najhoršie je, že dodnes v mnohých „tých“ ľuďoch arogancia moci zostala, stačí si občas prečítať noviny. Veľmi si prajem, aby eštebáci ostali len na plátnach kín. Mám obavu, že nie, ale buďme idealisti...“

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Dorastenci do Nových Zámkov

V piatok 24. februára sa stretnú futbaloví dorastenci z celého západného regiónu.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Nitru a Vráble spojí nový chodník pre cyklistov

Poslankyňa z Vrábel navrhla, aby došlo v budúcnosti k prepojeniu novej cyklotrasy na ďalší cyklistický chodník z Vrábeľ do Podhájskej.

Blízke regióny

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Radnica chce súkromnej firme zobrať Vianočné trhy

Trnava organizovanie Vianočných trhov v roku 2011 postúpila súkromnej firme, pretože boli stratové.

Všetky správy

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Nepreplácaním liečby hepatitídy C pre niektorých pacientov chce Všeobecná zdravotná poisťovňa ušetriť peniaze. Je v strate 200 miliónov.

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Nie v každej hmle treba zapnúť hmlovky

Predné a zadné hmlové svetlá plnia rôzne funkcie. Treba nad nimi premýšľať osobitne a nezapínať jedny naraz s druhými.

Kam vyraziť