Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Obyvatelia budú v piatok protestovať proti kamiónovej doprave

Protestnú akciu podporuje aj mesto, ktoré už viackrát žiadalo ministerstvo dopravy o spoplatnenie cesty I/75.

ŠAĽA. Obyvatelia Šale budú v piatok protestovať proti kamiónovej doprave, ktorá v dôsledku mýtneho systému prechádza mestom. Keďže cesta I/75 nie je spoplatnená, prechádza ňou denne veľké množstvo kamiónov. Strpčujú život obyvateľom, ktorí už k protestným akciám pristúpili aj v minulosti. Hlavným organizátorom piatkového protestu, ktorý sa bude konať od 15:00 do 16:00, je občianska iniciatíva Chceme obchvat Šale pod vedením Andreja Csillaga, plne ju však podporuje aj mesto. „Cieľom protestnej akcie je dať jasne najavo, že už nemienime čakať a sme odhodlaní pristúpiť aj k radikálnejším prejavom občianskej nespokojnosti. Zároveň vyzývame občanov k aktívnej účasti na proteste ako aj na protestoch, ktoré budú nasledovať,“ informovala Zuzana Melušová zo šalianskeho magistrátu.

Slovenská republika zaviedla od roku 2009 mýtny systém, ktorý spoplatňuje diaľnice a rýchlostné cesty. Mnohí autodopravcovia začali v snahe vyhnúť sa poplatkom spoplatnené úseky obchádzať a namiesto diaľnic a rýchlostných ciest používajú cesty vedúce cez mestá a obce. Toto je aj prípad mesta Šaľa. Množstvo kamiónov sa snaží vyhnúť plateniu na rýchlostnej komunikácii R1 a prechádzajú priamo cez mesto Šaľa, kde radikálne zhoršili už aj tak kritickú situáciu v meste. Primátor Martin Alföldi sa ešte v roku 2009 obrátil na kompetentné orgány so žiadosťou o nápravu. Vtedajší minister dopravy Ľubomír Vážny ho informoval, že mýtny systém nie je možné až do konca roku 2011 meniť, pretože to vyplývalo zo zmluvy medzi štátom a prevádzkovateľom systému.

Obyvatelia mesta čakali na koniec roka 2011 a na zmenu v mýtnom systéme. Ministerstvo dopravy zmenu skutočne predložilo a navrhlo spoplatniť ďalšie úseky ciest. „Žiaľ, na obyvateľov mesta Šaľa zabudlo a cestu I/75 vedúcu mestom ponechalo bez spoplatnenia,“ poukazuje magistrát. Proti ignorovaniu obyvateľov Šale protestoval primátor mesta Martin Alföldi listom adresovaným ministrovi dopravy Jánovi Figeľovi a predsedníčke vlády Ivete Radičovej.

Takmer 500 obyvateľov Šale podporilo hromadnú pripomienku k návrhu ministerstva a žiadalo nápravu. K protestu sa pridali vyhlásením aj mestskí poslanci. Odpoveďou ministerstva dopravy bolo uistenie, že mýtny systém sa bude v krátkom čase aktualizovať a cestu I/75 spoplatnia. Zmena mala nastať v prvých mesiacoch roka 2012. Prvý štvrťrok už uplynul a kamióny naďalej zhoršujú kvalitu života obyvateľov Šale. „Vieme, že príslušné orgány na zmene pracujú a vieme aj to, že výmena vlády spomalila všetky procesy. Napriek tomu sme presvedčení, že problém už mal byť vyriešený a chápeme obyvateľov mesta, ktorí už nemienia ďalej čakať,“ konštatuje mesto Šaľa.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Chcete sa presťahovať na západ? Ubytovanie nájdete ťažko

V Trnave nie je v súčasnosti možné nájsť dostatok vhodných zamestnancov v okruhu 50 kilometrov.

Kam vyraziť