Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nitriansky spisovateľ Oto Malý má novú knihu Lesk biedy

Nielen vlastné zážitky, ale aj bujná fantázia pomáha spisovateľovi tvoriť. Tú svoju Nitran uplatnil v poviedke, ktorú do podoby knihy dopísal po svojom otcovi. Vyhral s ňou dve ceny.

Nitriansky spisovateľ Oto Malý s novou knihou Lesk biedy.(Zdroj: (ČE))

Nielen vlastné zážitky, ale aj bujná fantázia pomáha spisovateľovi tvoriť. Tú svoju Nitran uplatnil v poviedke, ktorú do podoby knihy dopísal po svojom otcovi. Vyhral s ňou dve ceny.

NITRA. Nitriansky cestovateľ a spisovateľ Oto Malý zbiera literárne ceny. S prácou Sny Ondreja Drapáča sa zúčastnil 1. ročníka medzinárodnej literárnej súťaže Dumky podvečerné. Spomedzi 136 súťažiacich a 344 súťažných prác v podkategórii vlastná tvorba – dlhá poviedka získal 3. miesto. S touto poviedkou bol dokonca prvý v kategórii prózy naXI. ročníku literárnej súťaže Florinova jar v Dolnom Kubíne.

Neboli to prvé úspechy Nitrana. Pozbieral už ceny na viacerých autorských súťažiach. Len vlani sa mu podarilo získať hneď niekoľko - cenu predsedu Trnavského samosprávneho kraja na Literárnom salóne Trnava, prvé miesto v próze na Literárnej Ilave a druhé miesto a cenu primátora na Literárnych Topoľčanoch.

Bohatší o skúsenosti

Oto Malý je už skúseným autorom – okrem ocenení má na konte množstvo článkov v dennej tlači a vedeckých publikácií, ktoré vyšli aj v zahraničí. Napísal tiež dva úspešné romány Peklo v raji a Mocipánov služobník. S druhým titulom sa dokonca v roku 2010 dostal do prvej 25-ky autorov v rámci televíznej čitateľskej ankety Moja naj kniha.

„Literárne súťaže sú výbornou príležitosťou otestovať svoju tvorbu. No Dumky podvečerné boli zrejme mojou poslednou súťažou. Nie som už začínajúci autor a na viacerých takýchto podujatiach je podmienka, že účastník, ktorý už vydal knihu, sa nemôže súťaže zúčastniť,“ vysvetľuje Oto Malý.

Nadanie prejavoval už odmala. Do Literárneho Kežmarku 1977 a 1978 poslal ešte ako tínedžer dve poviedky Veľké veci a Dobrodružná noc, pričom s oboma obsadil druhé miesto. Porotcovia a spisovatelia súťaže vtedy tvrdili, že keď človek nič nezažije, nemá o čom písať.

„Teraz s tým súhlasím, len musím dodať, že niet čo písať nielen bez zážitkov, ale aj bez bujnej fantázie,“ myslí si spisovateľ. Tá mu určite nechýba, ale ani vlastné skúsenosti z dobrodružných zahraničných ciest. K napísaniu jeho dvoch kníh ho inšpirovali dlhoročné pobyty na Floride a vo Venezuele, kde okrem iného hrdlačil ako umývač riadu, upratovač, predavač zmrzliny, ekológ aj záhradník. Zbohatol nie o peniaze – o tie skôr prišiel - ale o neobyčajné udalosti a stretnutia so zaujímavými ľuďmi.

Sny o hrôzach vojny

Poviedka Sny Ondreja Drapáča je trochu z iného cesta. Opisuje neľahký život ľudí na Orave medzi dvoma svetovými vojnami.

Príbeh začal písať otec Ota Malého ešte ako 16-ročný gymnazista v roku 1953. Napísal necelých 30 strán a už sa k nim neskôr nevrátil. Oto ich objavil medzi dokumentmi v otcovej pozostalosti v roku 1995.

„Rozhodol som sa jeho dielo dopracovať. Po dokončení sa kniha, ktorá vyšla v týchto dňoch, volá Lesk biedy. Prostredie deja som poznal, lebo som často chodil k dedovi na Oravu. Moja prastará mama Mária Tarajová bola kuchárkou u spisovateľa Jégeho. Musel som si však doštudovať historické udalosti okolo prvej a pred druhou svetovou vojnou,“ hovorí autor.

„Zväčša je to otcova práca – on dal myšlienku, ja som to len „dobrúsil“. Hrdinom je Ondrej Drapáč, ktorý prežil 1. svetovú vojnu. Jej hrôzy sa mu zjavovali v snoch, videl v nich aj predzvesť druhej vojny. Tej sa už však nedožil, zomrel na poli počas žatvy. Jeho syn Jano zahynul v povstaní a žena Marka a druhý syn Juraj v koncentračnom tábore. Tým tento smutný príbeh končí.“

Kniha nemá autobiografické pozadie, ale podobné tragické udalosti sa mohli odohrať aj reálne. „Pomaly sa blíži 100. výročie začiatku 1. svetovej vojny, kniha bude jej smutnou pripomienkou.“

Z kubánskych zážitkov Harmonikár

Pozorný čitateľ kníh Ota Malého možno už postrehol, že svojim hlavým hrdinom dáva mená začínajúce sa na „o“. V spomínanej novej knihe Lesk biedy je to Ondrej, rovnako sa volal aj hrdina v jeho prvej poviedke Dobrodružná noc. V knihe Peklo v raji to bol Olivo, v Mocipánovom služobníkovi zas Oliver.

V ďalšej knihe Harmonikár, ktorej dej sa odohráva na Kube, bude hlavným predstaviteľom starec Octavio Ochoa. „Do tejto ostrovnej krajiny som sa vlani vydal po stopách Ernesta Hemingwaya, po ktorom tu zostalo mnoho pamätných miest. Zatiaľ to bola moja najkrajšia cesta – ja som sa od nadšenia rozplýval, a ostatní to nechápali,“ pousmial sa cestovateľ.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť