Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Uznávaný basketbalový tréner učí na škole

Americký basketbalový tréner sa snaží v Galante vytvoriť zázemie pre tento loptový šport. Priznáva, že bez sponzorov to asi nepôjde.

Americký basketbalový tréner sa snaží v Galante vytvoriť zázemie pre tento loptový šport. Priznáva, že bez sponzorov to asi nepôjde.

GALANTA. Na jednej zo základných škôl v Galante pôsobí celosvetovo uznávaný basketbalový tréner Richard Lee Brooks. Basketbal trénuje aj v rámci svojho klubu, ktorý pre nedostatok finančných prostriedkov visí na vlásku.

Z Luxemburska odišli

Rick Brooks odišiel z Ameriky do Európy ako 31-ročný. Najprv zamieril do Talianska, pracoval aj na Novom Zélande, Havaji, Rakúsku či Luxembursku. Tam žil aj so svojou slovenskou manželkou Máriou, s ktorou sa zoznámil na ceste z Košíc do Bratislavy. Padli si do oka potom, čo zistili, že jej vo vlaku obsadil rezervované miesto. V tom čase pracoval Rick Brooks na Univerzite v Arkansase a na Slovensku hľadal hráčky.

„Keď sme odišli do zahraničia, veľa sme cestovali. Žili sme aj v Luxembursku, kde náš syn Riško chodil do škôlky, v ktorej sa rozpráva po luxembursky. Ale keď sme zistili, že v prvom ročníku štátnej školy sa hovorí po nemecky a v druhom po francúzsky, rozhodli sme sa odísť. Bolo by to na neho priveľa jazykov,“ hovorí Brooks. Spolu s rodinou sa usadil napokon v Galante. Stal sa učiteľom telesnej výchovy na Základnej škole Gejzu Dusíka, manželka Mária mu pritom asistuje. Je jediným zahraničným pedagógom, ktorý pôsobí na galantských školách.

„Prekladám väčšinou prvé dve hodiny pri prvákoch, potom už to nie je v podstate potrebné, pretože čo chce, vie dobre ukázať. Minulý rok viedol pre deti a pedagógov dvojmesačný kurz, aby im ukázal, ako sa má učiť basketbal,“ vraví pani Mária.

Sú v lige

Minulý rok v septembri založili s manželom basketbalový klub. Neoficiálne funguje už tri roky. Má okolo 60 členov, ktorí trénujú trikrát do týždňa. Členské je 10 eur mesačne, pokiaľ príde záujemca so súrodencom, má možnosť cvičiť bezplatne.
„Je veľa detí, ktoré chodia zadarmo, pretože ich rodičia sú nezamestnaní. Prihlásili sme sa do ligy, čo je finančne náročné, takže ak nepríde žiadny nápad alebo podpora od rodičov a mesta, budeme nútení skončiť. Keď sme vlani urobili veľký turnaj pre 270 detí, požiadali sme mestský úrad o financie. Dali nám 300 eur, ale dvojnásobok som doplácala ja na medaily a diplomy,“ hovorí Mária Brooks.

Dodala, že primátor im sľúbil bezplatné využívanie telocvične na ZŠ Dusíka aj naďalej. Konečné rozhodnutie bude však až na novom riaditeľovi, ktorého mesto vyberie. Klubu by vraj pomohol aj sponzor, ktorý by im zabezpečoval autobus.

„Podpora je závislá od rozpočtu mesta, ktorý je schválený vždy na rok. Závisí od podaného projektu žiadateľom a od výšky vyčlenených finančných prostriedkov v rozpočte na tento účel,“ reagovala prednostka Henrieta Csemezová na otázku, či mesto podporí fungovanie klubu.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Bánovce nad Bebravou hľadajú nového dopravcu MHD

Predpokladanú hodnotu zákazky odhadla samospráva na 430 000 eur.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť