Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Centrum pomoci človeku v Seliciach zrekonštruovali bezdomovci

Sociálna pracovníčka sa v centre zameriava aj na prácu s deťmi.

(Zdroj: (LAZ))

Sociálna pracovníčka sa v centre zameriava aj na prácu s deťmi.

SELICE. Trnavská arcidiecézna charita otvorila v Seliciach (okres Šaľa) Centrum pomoci človeku. V zariadení bude sociálna pracovníčka poskytovať okrem sociálneho poradenstva aj výdaj šatstva.
Trnavská arcidiecézna charita plánuje vytvoriť tieto centrá vo všetkých jedenástich dekanátoch svojej arcidiecézy.

Centrum zrekonštruovali bezdomovci

Prvé centrum otvorila arcidiecéza začiatkom minulého roka v Trnave. Okrem komplexného sociálneho poradenstva poskytuje aj možnosť osprchovania, tiež vydáva obedy. Pracujú v ňom traja odborní zamestnanci a 10 dobrovoľníkov v streetworku. V Novom Meste nad Váhom centrum funguje iba mesiac, práve tak ako v Seliciach. Skúšobná prevádzka bola podľa vedúcej Centra pomoci človeku Zuzany Riškovej potrebná na zistenie cieľovej skupiny, jej potreby a formy pomoci.

Centrum sídli v budove bývalej fary. Jej priestory zrekonštruovali klienti - bezdomovci z Trnavy. Centrum je pre verejnosť otvorené dva dni v týždni, v stredu od 13. do 18. hodiny a vo štvrtok od 8. do 12. hodiny.
Poskytuje sociálne poradenstvo pre sociálne znevýhodnených ľudí. „Napríklad pre tých, ktorí majú dlhy a už nevedia, ako z nich von, stratili zamestnanie a nevedia, akým spôsobom sa evidovať na úrade práce. Môžu sem prísť ľudia, ktorí majú problémy rodinného typu ako týranie v rodine, záškoláctvo detí alebo drogy. Samozrejme, všetkým klientom zabezpečujeme anonymitu,“ povedala Rišková.

Úroveň vzdelania je problémom

Sociálne poradenstvo v Seliciach poskytuje zatiaľ jediná sociálna pracovníčka, Zuzana Machovičová. Najväčší záujem je podľa jej doterajších skúseností o obnosené šatstvo ponúkané za symbolickú sumu 10 centov. Okrem šatstva je dopyt aj po predmetoch do domácnosti, ako napríklad nábytok, hrnce, šálky, príbory, topánky, periny, záclony.

„Veľa ľudí zatiaľ prišlo len kvôli ošateniu a pri tej príležitosti som ich oboznámila s tým, že poskytujeme aj poradenstvo. Zistila som, že ľudia majú často problém s hľadaním práce, vytvorením životopisu, nemajú doklady s odôvodnením, že ich nepotrebujú, nemajú predstavu, čo je nutné mať pri sebe, čo je nutné uchovať a naopak, čo nie,“ zhodnotila Machovičová.

Veľkým problémom je podľa nej úroveň vzdelania v národnostne zmiešanej obci a všeobecný pohľad miestnych na edukáciu. „Základné vzdelanie považujú za dostačujúce a stredoškolské za nadštandard. Keď niekto povie, že ide na vysokú školu, tak na neho pozerajú ako na E.T.“

Sociálna pracovníčka sa zameriava aj na prácu s deťmi. Krúžky, ktoré bývajú v stredu popoludní, majú deti naviesť na správny spôsob trávenia voľného času. Zuzana s deťmi píše domáce úlohy, pokiaľ rodičia na to nemajú čas „Táto aktivita má veľký úspech, pretože zamedzuje nude, ktorá je zdrojom problémov u týchto detí, zatiaľ sme vo fáze učenia sa základných pravidiel. Chceme zvýšiť počet aktivít, ktoré by deti aktivizovali k samostatnej práci,“ povedala pracovníčka. V budúcnosti by chcela poskytovanie služieb rozšíriť a zamerať sa aj na ženy v domácnosti, respektíve celé rodiny.

„Hovorí sa, že pomôcť jednému človeku znamená pomoc celému svetu. Uvedomujeme si, že tým, čo robíme, iste nezachránime oblasť a všetkých ľudí, ktorí sú v núdzi, ale život je potom o kúsok krajší,“ požehnal novootvorenému centru trnavský arcibiskup Róbert Bezák.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť