Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Za záchranu školy, ktorú navrhuje radnica zrušiť, rozbehli rodičia petíciu

Počet prvákov na ZŠ Bernolákova sa každoročne znižuje. Jej zamestnanci tvrdia, že je to výsledok propagandy.

(Zdroj: (LAZ))

ŠAĽA. Vedenie mesta plánuje zrušiť Základnú školu na Bernolákovej ulici v Šali-Veči. Chce ju premiestniť na Základnú školu Hollého. Ich zlúčením by ušetrilo tisíce eur. O osude školy rozhodnú poslanci na zastupiteľstve vo štvrtok. Ak návrh schvália, školu vyradí zo siete ministerstvo školstva.

Návrh podporila aj komisia školstva

Počet prvákov na ZŠ Bernolákova sa každoročne znižuje. Na budúci školský rok sa na ňu prihlásilo 9 prvákov, čo je v porovnaní so zápisom v roku 2011 pokles o 8 detí. Dvaja z nich dokonca požiadali o odklad.

Nízky počet žiakov komplikuje situáciu školy, keďže je závislá od normatívneho financovania na žiaka. To predstavuje vyše tisíc eur na jedného. Aby bola škola sebestačná, potrebovala by podľa vedúceho spoločného školského úradu Michala Vrbovského zhruba 230 žiakov.

Do lavíc ZŠ Bernolákova ich má však zasadnúť v budúcom školskom roku len 156. V roku 2004 ich bolo takmer 500.

„Príčinou je predovšetkým pokles počtu narodených detí v obvode školy, zápis detí zo sídliska Šaľa - Veča zo školského obvodu ZŠ Bernolákova do ZŠ Hollého, ako ukazujú výsledky zápisu do 1. ročníka pre školský rok 2012/2013,“ povedal Michal Vrbovský, vedúci spoločného školského úradu.

Radnica preto navrhuje zrušiť ZŠ Bernolákovu a presunúť ju na ZŠ Hollého. Tento návrh vychádza z Koncepcie rozvoja školstva v Šali do roku 2015, nadväzuje do určitej miery na návrh optimalizácie školstva z roku 2008. Podporila ho aj komisia školstva.

„Aj škola Hollého by bola tým pádom sebestačná. Na jej prevádzkové náklady potrebujeme asi o 30-tisíc eur viac a počet žiakov, ktorí by prešli z Bernolákovej, by nám prinieslo okolo 40-tisíc eur,“ vysvetlil Vrbovský.

Dodal, že ušetrené peniaze by mohla ZŠ Hollého použiť na výmenu okien a zateplenie. Vysoké náklady za energie sú totiž najväčším problémom školy. V súčasnosti ich dopláca mesto z prostriedkov škôl, ktoré sú prebytkové.

Sťažená dochádzka

V prípade zlúčenia škôl by sa mali na ZŠ Hollého presunúť zo ZŠ Bernolákova kompletné triedy spolu s učiteľmi a časťou zamestnancov. Tých je spolu 26.

„Pokiaľ by prišlo k racionalizácii z hľadiska personálneho, tak budeme robiť všetko preto, aby pedagógovia mohli prejsť na iné školy v Šali, aby mali miesto,“ podotkol Vrbovský.

Po novom by sa vytvorilo 27 tried, v ktorých by bolo 531 žiakov. „Prevažná časť žiakov terajšej ZŠ Bernolákova je zo „Sídliska Veča", takže nebudú problémy s dochádzaním.

Z obcí sú žiaci predovšetkým z Dlhej nad Váhom a autobus má zastávku pri COV. Sťaženú dochádzku budú mať žiaci bývajúci na ľavej strane hlavnej cesty na Nitru.“

Zamestnanci školy návrh mesta prijali, „nič iné im vraj neostáva“. Považujú ho za účelový, vidia za ním politiku.

„Uznávame, že z toho počtu normatív nie je možné, aby sme utiahli školu. Tento stav je však výsledok propagandy, ktorá vznikla v návrhu prvej optimalizácie, kde sa hovorilo, že zanikneme. To sa potom negatívne odzrkadľovalo pri zápisoch, pretože rodičia boli pri výbere školy opatrní,“ povedala riaditeľka Jozefína Streďanská.

Zmenu vníma nefér aj voči žiakom a rodičom. Tí za záchranu školy so 46-ročnou tradíciou rozbehli dokonca petíciu.

„Nevieme si celkom predstaviť spoločné fungovanie na ZŠ Hollého, každý z nás má predsa svoj vlastný výchovno-vzdelávací program,“ dodala riaditeľka. Obáva sa, že ak návrh prejde a budú musieť opustiť školu, začne chátrať, ako ich bývalá budova pre prvý stupeň na Komenského ulici.

Tendenčne podstrčená príloha

Mesto chce však podľa Michala Vrbovského priestory ZŠ Bernolákova naďalej využívať pre potreby školstva. Predbežne sa vraj uvažuje o presune špeciálnej základnej školy, základnej umeleckej školy alebo maďarskej základnej školy. Jej vedenie je zásadne proti.

Materiál o optimalizácii považuje za nekomplexný a tendenčný, pretože neobsahuje iné možné alternatívne riešenia pre školu. Mesto vraj tiež neuviedlo, aký úmysel má s ich budovou, ktorá je v centre mesta.

„Ak optimalizácia má byť realizovaná s cieľom šetrenia financií a riešenie má byť dlhodobo perspektívne, potom je nelogické premiestňovať školu, na ktorú mesto nikdy nemuselo doplácať ani cent do priestorov, v ktorých sa o 2-3 roky garantovane nebude vedieť „uživiť” a mesto bude nútené opäť hľadať optimálne riešenia,” povedala riaditeľka Základnej školy Petra Pázmánya s vyučovacím jazykom maďarským Katarína Dohányosová.

Vyjadrenie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre z roku 2008, ktoré podporuje návrh mesta premiestniť maďarskú školu na ZŠ Bernolákovu, vnímajú ako tendenčne podstrčenú prílohu k materiálu, ktorá neobstojí. Podľa riaditeľky nie je dávno aktuálna, keďže niektoré nedostatky školy, ktoré im úrad vyčítal, už zmenili.

„Budova ZŠ s MŠ Petra Pázmánya s VaVJM je 60 rokov školou s vyučovacím jazykom maďarským, budovou nielen vyučovania, ale aj centrom národnostnej kultúry, centrom šalianskej menšiny, ktorá mala v histórii Šale vždy svoje miesto a bola neoddeliteľnou súčasťou dejín nášho mesta. Preto zachovanie tejto školy na svojom mieste je vecou nielen našej školskej obce,“ dodala Dohányosová.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 2 633
  2. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 1 384
  3. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 1 089
  4. Ivan Veľký 878
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 585
  6. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 562
  7. Fotogaléria: Neded - Šaľa 2:0 466
  8. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 463
  9. Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice 442
  10. Priateľské derby Nitra - Trnava sa hralo až do večera 378

Najčítanejšie správy

Nitra

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Ivan Veľký

Ako korálky navlieka Ivan Galád na postupovú niť jedno víťazstvo za druhým.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Hradby majú byť lákadlom, mesto chce zmenu pravidiel

V júni by sa mala uskutočniť interná konferencia, na ktorej by sa zástupcovia mesta Trnava stretli s pamiatkarmi. Hovoriť chcú o zmene metodiky obnovy hradieb, cieľom radnice je urobiť z nich skutočnú atrakciu.

Románsky kostol pri Leviciach je považovaný za najkrajší na Slovensku

Starobylý kostolík v Kalinčiakove sa opäť dostal do pozornosti pamiatkových výskumov.

Atraktívny park už otvorili, zaviedli aj otváracie hodiny + foto

Nový chodník, lampy, lavičky, záhony kvetín a stromy. Mesto už dokončilo Parčík Bela IV. pri hradbách. Okrem návštevníkov bude slúžiť aj komorným kultúrnym podujatiam.

Všetky správy

Nájomní vrahovia a detské porno. Darknet je pre silné povahy

Komunita na darknete funguje cez známosti a dobré referencie.

Prieskum Polis: Strana Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ju aj KDH

V parlamentných voľbách by opäť zvíťazila strana Smer.

Švédi sú novými majstrami sveta, Kanadu zdolali po nájazdoch

Kanada po triumfoch v rokoch 2015 a 2016 nezavŕšila zlatý hetrik. Švédi získali titul opäť po štyroch rokoch.

Jeho fotografia obletela svet, on dostal päsťou do tváre

Tri dni od rána do večera dvíhal telefóny a e-mailoval. Vladimírovi Čičmancovi volali a písali z takmer všetkých významných svetových médií.

Američania schválili Slovensku vrtuľníky za 135 miliónov. Nik sa k nim nehlási

Požiadavku posielal ešte minister Glváč. Stroj firmy Bell spadol nedávno pri Prešove a zahynuli v ňom dvaja hasiči. Ďalšie rovnaké helikoptéry by chceli ministerstvá vnútra aj obrany.

Kam vyraziť