Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Za záchranu školy, ktorú navrhuje radnica zrušiť, rozbehli rodičia petíciu

Počet prvákov na ZŠ Bernolákova sa každoročne znižuje. Jej zamestnanci tvrdia, že je to výsledok propagandy.

(Zdroj: (LAZ))

ŠAĽA. Vedenie mesta plánuje zrušiť Základnú školu na Bernolákovej ulici v Šali-Veči. Chce ju premiestniť na Základnú školu Hollého. Ich zlúčením by ušetrilo tisíce eur. O osude školy rozhodnú poslanci na zastupiteľstve vo štvrtok. Ak návrh schvália, školu vyradí zo siete ministerstvo školstva.

Návrh podporila aj komisia školstva

Počet prvákov na ZŠ Bernolákova sa každoročne znižuje. Na budúci školský rok sa na ňu prihlásilo 9 prvákov, čo je v porovnaní so zápisom v roku 2011 pokles o 8 detí. Dvaja z nich dokonca požiadali o odklad.

Nízky počet žiakov komplikuje situáciu školy, keďže je závislá od normatívneho financovania na žiaka. To predstavuje vyše tisíc eur na jedného. Aby bola škola sebestačná, potrebovala by podľa vedúceho spoločného školského úradu Michala Vrbovského zhruba 230 žiakov.

Do lavíc ZŠ Bernolákova ich má však zasadnúť v budúcom školskom roku len 156. V roku 2004 ich bolo takmer 500.

„Príčinou je predovšetkým pokles počtu narodených detí v obvode školy, zápis detí zo sídliska Šaľa - Veča zo školského obvodu ZŠ Bernolákova do ZŠ Hollého, ako ukazujú výsledky zápisu do 1. ročníka pre školský rok 2012/2013,“ povedal Michal Vrbovský, vedúci spoločného školského úradu.

Radnica preto navrhuje zrušiť ZŠ Bernolákovu a presunúť ju na ZŠ Hollého. Tento návrh vychádza z Koncepcie rozvoja školstva v Šali do roku 2015, nadväzuje do určitej miery na návrh optimalizácie školstva z roku 2008. Podporila ho aj komisia školstva.

„Aj škola Hollého by bola tým pádom sebestačná. Na jej prevádzkové náklady potrebujeme asi o 30-tisíc eur viac a počet žiakov, ktorí by prešli z Bernolákovej, by nám prinieslo okolo 40-tisíc eur,“ vysvetlil Vrbovský.

Dodal, že ušetrené peniaze by mohla ZŠ Hollého použiť na výmenu okien a zateplenie. Vysoké náklady za energie sú totiž najväčším problémom školy. V súčasnosti ich dopláca mesto z prostriedkov škôl, ktoré sú prebytkové.

Sťažená dochádzka

V prípade zlúčenia škôl by sa mali na ZŠ Hollého presunúť zo ZŠ Bernolákova kompletné triedy spolu s učiteľmi a časťou zamestnancov. Tých je spolu 26.

„Pokiaľ by prišlo k racionalizácii z hľadiska personálneho, tak budeme robiť všetko preto, aby pedagógovia mohli prejsť na iné školy v Šali, aby mali miesto,“ podotkol Vrbovský.

Po novom by sa vytvorilo 27 tried, v ktorých by bolo 531 žiakov. „Prevažná časť žiakov terajšej ZŠ Bernolákova je zo „Sídliska Veča", takže nebudú problémy s dochádzaním.

Z obcí sú žiaci predovšetkým z Dlhej nad Váhom a autobus má zastávku pri COV. Sťaženú dochádzku budú mať žiaci bývajúci na ľavej strane hlavnej cesty na Nitru.“

Zamestnanci školy návrh mesta prijali, „nič iné im vraj neostáva“. Považujú ho za účelový, vidia za ním politiku.

„Uznávame, že z toho počtu normatív nie je možné, aby sme utiahli školu. Tento stav je však výsledok propagandy, ktorá vznikla v návrhu prvej optimalizácie, kde sa hovorilo, že zanikneme. To sa potom negatívne odzrkadľovalo pri zápisoch, pretože rodičia boli pri výbere školy opatrní,“ povedala riaditeľka Jozefína Streďanská.

Zmenu vníma nefér aj voči žiakom a rodičom. Tí za záchranu školy so 46-ročnou tradíciou rozbehli dokonca petíciu.

„Nevieme si celkom predstaviť spoločné fungovanie na ZŠ Hollého, každý z nás má predsa svoj vlastný výchovno-vzdelávací program,“ dodala riaditeľka. Obáva sa, že ak návrh prejde a budú musieť opustiť školu, začne chátrať, ako ich bývalá budova pre prvý stupeň na Komenského ulici.

Tendenčne podstrčená príloha

Mesto chce však podľa Michala Vrbovského priestory ZŠ Bernolákova naďalej využívať pre potreby školstva. Predbežne sa vraj uvažuje o presune špeciálnej základnej školy, základnej umeleckej školy alebo maďarskej základnej školy. Jej vedenie je zásadne proti.

Materiál o optimalizácii považuje za nekomplexný a tendenčný, pretože neobsahuje iné možné alternatívne riešenia pre školu. Mesto vraj tiež neuviedlo, aký úmysel má s ich budovou, ktorá je v centre mesta.

„Ak optimalizácia má byť realizovaná s cieľom šetrenia financií a riešenie má byť dlhodobo perspektívne, potom je nelogické premiestňovať školu, na ktorú mesto nikdy nemuselo doplácať ani cent do priestorov, v ktorých sa o 2-3 roky garantovane nebude vedieť „uživiť” a mesto bude nútené opäť hľadať optimálne riešenia,” povedala riaditeľka Základnej školy Petra Pázmánya s vyučovacím jazykom maďarským Katarína Dohányosová.

Vyjadrenie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre z roku 2008, ktoré podporuje návrh mesta premiestniť maďarskú školu na ZŠ Bernolákovu, vnímajú ako tendenčne podstrčenú prílohu k materiálu, ktorá neobstojí. Podľa riaditeľky nie je dávno aktuálna, keďže niektoré nedostatky školy, ktoré im úrad vyčítal, už zmenili.

„Budova ZŠ s MŠ Petra Pázmánya s VaVJM je 60 rokov školou s vyučovacím jazykom maďarským, budovou nielen vyučovania, ale aj centrom národnostnej kultúry, centrom šalianskej menšiny, ktorá mala v histórii Šale vždy svoje miesto a bola neoddeliteľnou súčasťou dejín nášho mesta. Preto zachovanie tejto školy na svojom mieste je vecou nielen našej školskej obce,“ dodala Dohányosová.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Auto zabilo muža ležiaceho na ceste

Či bol 45-ročný muž opitý, ukáže až pitva.

V ústrety prvému cieľu

Ivan Galád je realista. Vie, že mužstvo ešte nemá takú výkonnosť, aby naň opäť chodili plné tribúny. Ale verí, že je na správnej ceste.

Zlatého medveďa získal film, v ktorom zažiarila herečka z Veľkého Cetína

Príbeh lásky v ocenenom filme sa odohráva v dosť naturalistickom prostredí - na bitúnku.

Ako v Hornej Dolnej: Ženy v Kostoľanoch cvičia pod oltárom

Obec nemôže naplno využívať vlastný kultúrny dom už sedem rokov. Sú v ňom omše.

V sobotu štartuje druhá liga

Druhá najvyššia futbalová súťaž má najskôr na programe zvyšné štyri kolá základnej časti. Pozrime sa na kádre Nitry, Serede a Šamorína.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Cukrovar pred poslancov nejde, stopla ho križovatka

Ozmene územného plánu zóny Trnava – Cukrovar dnes poslanci nerozhodnú. Rada sa nezhodla na tom, či trvať na vybudovaní okružnej križovatky ulíc Šrobárova – Trstínska – T. Vansovej – Hospodárska.

Mesto presúva peniaze, ujsť sa má cykloveži aj bejzbalistom

V návrhu aktualizácie rozpočtu je presun časti peňazí z rekonštrukcie Halenárskej na parkovací dom pre bicykle a opravu strechy škôlky na Čajkovského ulici.

Všetky správy

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby a ceny uprostred viazanosti, ľudia sa búria.

V Prahe vôbec nedokážu pochopiť, čo za reláciu o folklóre máme

Šou Zem spieva hodnotí Marína Mrázková zo súboru Limbora.

Pri nemocnici v Prešove sa prepadla cesta, po dni ju sprejazdnili

Dieru na Hollého ulici spôsobila porucha kanalizácie.

Kam vyraziť