Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Obyvatelia budú protestovať proti kamiónom prechádzajúcim centrom mesta

Dôvodom nespokojnosti Šaľanov je zle navrhnutý mýtny systém, ktorý vyhnal autodopravcov zo spoplatnených diaľnic a rýchlostných ciest na cesty vedúce cez mestá a obce.

ŠAĽA. Občania Šale budú v piatok 20. apríla protestovať proti kamiónovej doprave, ktorá prechádza mestom. Podľa jedného z organizátorov protestu Andreja Csillaga z občianskej iniciatívy Chceme obchvat Šale je dôvodom nespokojnosti obyvateľov mesta zle navrhnutý mýtny systém, ktorý vyhnal autodopravcov zo spoplatnených diaľnic a rýchlostných ciest na cesty vedúce cez mestá a obce.

"Toto je aj prípad Šale. Množstvo kamiónovej dopravy sa usiluje vyhnúť plateniu na rýchlostnej komunikácii R1 a prechádza tak priamo cez mesto, kde radikálne zhoršili už aj tak kritickú situáciu, uviedol Csillag. Protestnú akciu podporuje aj Mesto Šaľa a poskytuje jej plnú súčinnosť.

Mýtny systém zaviedla SR od roku 2009. V tom istom roku požiadal primátor Šale Martin Alföldi kompetentné orgány o nápravu. Navrhnutý mýtny systém však nebolo možné do konca roku 2011 meniť, čo vyplývalo zo zmluvy medzi štátom a prevádzkovateľom mýtneho systému. Koncom roka 2011 ministerstvo dopravy zmenu skutočne predložilo a navrhlo spoplatniť ďalšie úseky ciest.

"Na obyvateľov Šale sa zabudlo a cestu I/75 vedúcu mestom ponechalo bez spoplatnenia. Primátor protestoval listom adresovaným vtedajšiemu ministrovi dopravy Jánovi Figeľovi, predsedovi parlamentu Richardovi Sulíkovi a predsedníčke vlády Ivete Radičovej," konštatoval Csillag.

Takmer 500 obyvateľov mesta podporilo hromadnú pripomienku k návrhu ministerstva a žiadalo o zmenu. K protestu sa pridali aj poslanci Mestského zastupiteľstva v Šali. Minister dopravy prisľúbil, že bude urýchlene vypracovaná aktualizácia mýtneho systému, ktorá spoplatní aj cestu I/75 vedúcu mestom Šaľa a aspoň čiastočne zlepší katastrofálnu dopravnú situáciu v meste. Zmena mala nastať v prvých mesiacoch roku 2012.

Po uplynutí prvého štvrťroka je dopravná situácia v meste nezmenená. Kamióny naďalej zhoršujú kvalitu života obyvateľov. "Vieme, že príslušné orgány na zmene pracujú a aj to, že výmena vlády spomalila všetky procesy. Napriek tomu sme presvedčení, že problém už mal byť vyriešený a chápeme obyvateľov mesta, ktorí už nemienia ďalej čakať," tvrdí Csillag.

Cieľom protestnej akcie je dať najavo, že nespokojní občania sú odhodlaní pristúpiť aj k radikálnejším prejavom občianskej nespokojnosti a protestné akcie budú pokračovať.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť