Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Živočíšny odpad: Veterinári mali rozhodnutie skôr, ako ho obec vydala

Firma získala nepodpísané kolaudačné rozhodnutie ešte skôr, ako ho obec vydala. Pracovníčka stavebného úradu ho vytlačila z počítača. Vraj upozornila, že bez pečiatky a podpisu je rozhodnutie nepoužiteľné.

Aj po zrušení nitrianskej kafilérie slúžil jej areál ako prekladisko živočíšneho odpadu. Teraz chce firma prekladať odpad v Malom Cetíne.(Zdroj: Dušan Tarko)

Firma získala nepodpísané kolaudačné rozhodnutie ešte skôr, ako ho obec vydala. Pracovníčka stavebného úradu ho vytlačila z počítača. Žena sa bráni - vraj upozornila, že bez pečiatky a podpisu je rozhodnutie nepoužiteľné. A predsa ho použili.

MALÝ CETÍN. Starosta Malého Cetína dal podnet na prokuratúru. Dôvodom je rozhodnutie, ktoré vydala Štátna veterinárna a potravinová správa SR. Podmienečne ním povolila firme Asanácia prevádzkovať prekládku živočíšneho odpadu v Malom Cetíne, v areáli bývalej sušičky papriky.

Vo svojom rozhodnutí sa ŠVPS odvoláva na kolaudačné rozhodnutie, ktoré vydala obec na zrekonštruovaný areál bývalej paprikárne. Píše, že spoločnosť Asanácia predložila tento dokument na ŠVPS v decembri 2011. Vtedy však ešte kolaudačné rozhodnutie neexistovalo.„Podpísal som ho až 22. 2. 2012,“ povedal starosta Leonidas Charizopulos.

Navyše, podľa kolaudačného rozhodnutia sa mal v areáli skladovať stavebný materiál, nie živočíšny odpad.

Prekládka živočíšneho odpadu má fungovať v areáli bývalej sušičky papriky v Malom Cetíne.

„Len" opravený dátum

„V prípade, že je na decembrovej verzii „kolaudačného rozhodnutia“ môj podpis a pečiatka obce, boli sfalšované,“ povedal starosta.

V prípade, ak tam jeho podpis ani pečiatka obce nie sú, nechápe, ako mohla ŠVPS takýto papier akceptovať a aj na jeho základe vydať Asanácii svoje súhlasné rozhodnutie. Podpísaný je pod ním ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.

Na otázku, či sa na papieri, ktorý predložila v decembri Asanácia, nachádza podpis starostu a pečiatka obce, na ŠVPS neodpovedali.

Paulína Komárová, vedúca kancelária ústredného riaditeľa ŠVPS, nám poslala takéto stanovisko: „ŠVPS SR bolo v decembri predložené vystavené kolaudačné rozhodnutie číslo 671/2011-157-02-Ža s dátumom 29. 12. 2011. Mali sme za to, že majiteľ stavby vo veci koná. Podmienečné schválenie bolo vydané aj s tým, že nám bude predložené právoplatné rozhodnutie, čo sa aj stalo. Právoplatné rozhodnutie z februára má tiež číslo 671/2011-157-02-Ža a v ničom sa nelíši od kolaudačného rozhodnutia vystaveného v decembri okrem opraveného dátumu na február a doloženia slova „stavebný“ k slovu materiál.“

„Opravený dátum“ z decembra na február je ale podľa starostu podstatným rozdielom. V decembri totiž kolaudačné rozhodnutie ešte neexistovalo, kým vo februári už áno.

Rovnako za dôležitý rozdiel považuje fakt, že v právoplatnom rozhodnutí je k slovu materiál „doložené slovo stavebný“. Obec totiž kolaudačné rozhodnutie vydala vo februári vyslovene s tým, že areál bude slúžiť ako logistické centrum pre stavebný materiál. Živočíšny odpad sa v kolaudačnom rozhodnutí nespomína. ŠVPS napriek tomu vydala v decembri podmienečný súhlas na jeho prekládku.

Bez pečiatky a podpisu

Starosta tuší, ako sa mohla firma dostať k pracovnej verzii kolaudačného rozhodnutia ešte predtým, ako ho on podpísal. Pracovníčka spoločného stavebného úradu mu provedala, že ho vytlačila z počítača na žiadosť nemenovanej osoby, ktorá sa zaujímala, v akom stave je kolaudačné konanie.

„V tom čase bolo prerušené, čakalo sa na doloženie dokladov z hygieny,“ upresnil starosta. Úradníčka údajne osobu upozornila, že bez podpisu starostu a pečiatky je papier nepoužiteľný.

„Nie je obvyklé, aby pracovníčka stavebného úradu takto postupovala. Papier nemala vytlačiť, pochybila,“ tvrdí náš zdroj. Starosta zatiaľ dôsledky nevyvodil. Čaká na stanovisko prokuratúry.

Zbierajú podpisy

Spoločnosti Asanácia sme položili otázku, aké kolaudačné rozhodnutie predložila v decembri na ŠVPS, keď kolaudačné rozhodnutie bolo vydané až vo februári.

„ŠVPS vydala rozhodnutie č. 2011/2482/1/R-264 na základe našej žiadosti podmienečne na dobu troch mesiacov vzhľadom na to, že nebolo právoplatné kolaudačné rozhodnutie,“ odpísali nám zo spoločnosti Asanácia.

Podľa starostu tu ale nejde o právoplatnosť - v decembri ešte nebolo kolaudačné rozhodnutie vôbec vydané.

Obec si teraz od spoločnosti Asanácia vyžiadala dokumentáciu k plánovanej prekládke živočíšneho odpadu. Zároveň sa v siedmich dedinách rozbehla petícia proti tejto činnosti.

„Podpisy budú zbierať do 16. apríla v Malom aj Veľkom Cetíne, v Čechynciach, Golianove, Veľkom Lapáši, Pani a Vinodole. Potom chceme zorganizovať verejné zhromaždenie, kam pozveme občanov aj majiteľov Asanácie,“ povedal starosta Leonidas Charizopulos.

ico

Zo stavebného materiálu živočíšny odpad

Živočíšny odpad do roka 2010 spracúvali v nitrianskej kafilérii, ktorá patrila firme N-Adova. Keď kafiléria ukončila činnosť, v areáli v Krškanoch zostala fungovať len prekládka živočíšneho odpadu.

Keďže časť tohto areálu odkúpilo mesto Nitra, hľadala N-Adova iné miesto pre prekladisko. Už v roku 2010 ho chcela zriadiť vo svojom areáli v Malom Cetíne. Keď nezískala súhlas od poslancov, nehnuteľnosť predala Asanácii. Tá prenajala areál firme EnergyTech, ktorá v nej so súhlasom obce urobila stavebné úpravy. Deklarovala, že tu bude logistické centrum so skladom stavebného materiálu.

Asanácia - ako majiteľ areálu - v marci podala žiadosť „o povolenie zmeny užívania (doplnenie užívania) stavby Logistické centrum“. Chce ho využívať na prekládku živočíšneho odpadu.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 1 736
  2. Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne 867
  3. Lancz už nie je trénerom Šale 665
  4. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 427
  5. Gól jari č. 12: Vlado Pleva namieril pod brvno (+VIDEO) 279
  6. Moravce nemajú kam pochovávať 218
  7. Nitránsky rínek predstaví tvorbu umelcov a ponúkne aj farmárske produkty 152
  8. Veriaci oslávili Nanebovstúpenie Pána omšou v ruinách kláštorného kostola 141
  9. Behúlová víťazne na medzinárodnom turnaji 131
  10. Neded prekvapil v Galante Foto 121

Najčítanejšie správy

Nitra

Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili

Na podozrivého ôsmaka upozornili učitelia. Polícia prišla do školy s vycvičeným psom.

Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne

Študenti chcú vyzbierať stotisíc podpisov. V takom prípade sa ich požiadavkami musí zaoberať parlament.

Lancz už nie je trénerom Šale

Klubová legenda končí po vzájomnej dohode.

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Gól jari č. 12: Vlado Pleva namieril pod brvno (+VIDEO)

Kapitán Alekšiniec čakal na prvý tohtosezónny gól do 26. kola. Stál však za to!

Blízke regióny

V nemocnici chýbajú lekári. Novým ponúkajú náborový príspevok 5-tisíc eur

Akútny nedostatok minimálne desiatich lekárov chce vedenie levickej nemocnice vyriešiť nemalým náborovým príspevkom.

Treťoligové Šurany odvolali trénera

Milan Pavlovič už nie je trénerom nováčika

Žiak predával v škole marihuanu

Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície obvinil z drogovej trestnej činnosti len 14 ročného chlapca.

FOTOGALÉRIA: Rozlúčková slávnosť šurianskych maturantov

Čerství absolventi školy obdržali maturitné vysvedčenia z rúk riaditeľky.

Športová hala už dosluhuje, problémom je voda aj teplo

Rozsiahly objekt využívajú pravidelne športovci, konajú sa tu aj príležitostné predajné či kultúrno-spoločenské akcie. Hala je však na konci životnosti, náklady na rekonštrukciu sa šplhajú do miliónov.

Všetky správy

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

V Bratislave žije štvrť milióna cépečkárov, najviac ich nie je v Petržalke

Dáta z mobilov tiež ukázali, že kancelárske centrá pojmú toľko ľudí ako stredne veľké mesto.

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

Funkcionár Zvolena neveril vlastným očiam, keď čítal požiadavky niektorých hráčov

Dušan Mráz priznal, že je v kontakte s brankárom Jánom Lašákom. Radi by sme ho videli v štruktúrach nášho klubu, tvrdí.

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

Kam vyraziť