Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Živočíšny odpad: Veterinári mali rozhodnutie skôr, ako ho obec vydala

Firma získala nepodpísané kolaudačné rozhodnutie ešte skôr, ako ho obec vydala. Pracovníčka stavebného úradu ho vytlačila z počítača. Vraj upozornila, že bez pečiatky a podpisu je rozhodnutie nepoužiteľné.

Aj po zrušení nitrianskej kafilérie slúžil jej areál ako prekladisko živočíšneho odpadu. Teraz chce firma prekladať odpad v Malom Cetíne.(Zdroj: Dušan Tarko)

Firma získala nepodpísané kolaudačné rozhodnutie ešte skôr, ako ho obec vydala. Pracovníčka stavebného úradu ho vytlačila z počítača. Žena sa bráni - vraj upozornila, že bez pečiatky a podpisu je rozhodnutie nepoužiteľné. A predsa ho použili.

MALÝ CETÍN. Starosta Malého Cetína dal podnet na prokuratúru. Dôvodom je rozhodnutie, ktoré vydala Štátna veterinárna a potravinová správa SR. Podmienečne ním povolila firme Asanácia prevádzkovať prekládku živočíšneho odpadu v Malom Cetíne, v areáli bývalej sušičky papriky.

Vo svojom rozhodnutí sa ŠVPS odvoláva na kolaudačné rozhodnutie, ktoré vydala obec na zrekonštruovaný areál bývalej paprikárne. Píše, že spoločnosť Asanácia predložila tento dokument na ŠVPS v decembri 2011. Vtedy však ešte kolaudačné rozhodnutie neexistovalo.„Podpísal som ho až 22. 2. 2012,“ povedal starosta Leonidas Charizopulos.

Navyše, podľa kolaudačného rozhodnutia sa mal v areáli skladovať stavebný materiál, nie živočíšny odpad.

Prekládka živočíšneho odpadu má fungovať v areáli bývalej sušičky papriky v Malom Cetíne.

„Len" opravený dátum

„V prípade, že je na decembrovej verzii „kolaudačného rozhodnutia“ môj podpis a pečiatka obce, boli sfalšované,“ povedal starosta.

V prípade, ak tam jeho podpis ani pečiatka obce nie sú, nechápe, ako mohla ŠVPS takýto papier akceptovať a aj na jeho základe vydať Asanácii svoje súhlasné rozhodnutie. Podpísaný je pod ním ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.

Na otázku, či sa na papieri, ktorý predložila v decembri Asanácia, nachádza podpis starostu a pečiatka obce, na ŠVPS neodpovedali.

Paulína Komárová, vedúca kancelária ústredného riaditeľa ŠVPS, nám poslala takéto stanovisko: „ŠVPS SR bolo v decembri predložené vystavené kolaudačné rozhodnutie číslo 671/2011-157-02-Ža s dátumom 29. 12. 2011. Mali sme za to, že majiteľ stavby vo veci koná. Podmienečné schválenie bolo vydané aj s tým, že nám bude predložené právoplatné rozhodnutie, čo sa aj stalo. Právoplatné rozhodnutie z februára má tiež číslo 671/2011-157-02-Ža a v ničom sa nelíši od kolaudačného rozhodnutia vystaveného v decembri okrem opraveného dátumu na február a doloženia slova „stavebný“ k slovu materiál.“

„Opravený dátum“ z decembra na február je ale podľa starostu podstatným rozdielom. V decembri totiž kolaudačné rozhodnutie ešte neexistovalo, kým vo februári už áno.

Rovnako za dôležitý rozdiel považuje fakt, že v právoplatnom rozhodnutí je k slovu materiál „doložené slovo stavebný“. Obec totiž kolaudačné rozhodnutie vydala vo februári vyslovene s tým, že areál bude slúžiť ako logistické centrum pre stavebný materiál. Živočíšny odpad sa v kolaudačnom rozhodnutí nespomína. ŠVPS napriek tomu vydala v decembri podmienečný súhlas na jeho prekládku.

Bez pečiatky a podpisu

Starosta tuší, ako sa mohla firma dostať k pracovnej verzii kolaudačného rozhodnutia ešte predtým, ako ho on podpísal. Pracovníčka spoločného stavebného úradu mu provedala, že ho vytlačila z počítača na žiadosť nemenovanej osoby, ktorá sa zaujímala, v akom stave je kolaudačné konanie.

„V tom čase bolo prerušené, čakalo sa na doloženie dokladov z hygieny,“ upresnil starosta. Úradníčka údajne osobu upozornila, že bez podpisu starostu a pečiatky je papier nepoužiteľný.

„Nie je obvyklé, aby pracovníčka stavebného úradu takto postupovala. Papier nemala vytlačiť, pochybila,“ tvrdí náš zdroj. Starosta zatiaľ dôsledky nevyvodil. Čaká na stanovisko prokuratúry.

Zbierajú podpisy

Spoločnosti Asanácia sme položili otázku, aké kolaudačné rozhodnutie predložila v decembri na ŠVPS, keď kolaudačné rozhodnutie bolo vydané až vo februári.

„ŠVPS vydala rozhodnutie č. 2011/2482/1/R-264 na základe našej žiadosti podmienečne na dobu troch mesiacov vzhľadom na to, že nebolo právoplatné kolaudačné rozhodnutie,“ odpísali nám zo spoločnosti Asanácia.

Podľa starostu tu ale nejde o právoplatnosť - v decembri ešte nebolo kolaudačné rozhodnutie vôbec vydané.

Obec si teraz od spoločnosti Asanácia vyžiadala dokumentáciu k plánovanej prekládke živočíšneho odpadu. Zároveň sa v siedmich dedinách rozbehla petícia proti tejto činnosti.

„Podpisy budú zbierať do 16. apríla v Malom aj Veľkom Cetíne, v Čechynciach, Golianove, Veľkom Lapáši, Pani a Vinodole. Potom chceme zorganizovať verejné zhromaždenie, kam pozveme občanov aj majiteľov Asanácie,“ povedal starosta Leonidas Charizopulos.

ico

Zo stavebného materiálu živočíšny odpad

Živočíšny odpad do roka 2010 spracúvali v nitrianskej kafilérii, ktorá patrila firme N-Adova. Keď kafiléria ukončila činnosť, v areáli v Krškanoch zostala fungovať len prekládka živočíšneho odpadu.

Keďže časť tohto areálu odkúpilo mesto Nitra, hľadala N-Adova iné miesto pre prekladisko. Už v roku 2010 ho chcela zriadiť vo svojom areáli v Malom Cetíne. Keď nezískala súhlas od poslancov, nehnuteľnosť predala Asanácii. Tá prenajala areál firme EnergyTech, ktorá v nej so súhlasom obce urobila stavebné úpravy. Deklarovala, že tu bude logistické centrum so skladom stavebného materiálu.

Asanácia - ako majiteľ areálu - v marci podala žiadosť „o povolenie zmeny užívania (doplnenie užívania) stavby Logistické centrum“. Chce ho využívať na prekládku živočíšneho odpadu.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť