Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Na opravu pamiatky nie sú peniaze. Mesto ju možno zamení

Mesto zastavilo prideľovanie bytov na Misionárskej ulici. Zvažuje ich predaj alebo výmenu.

Domy sú vyhlásené za kultúrnu pamiatku. Ich stav je havarijný, ľudia ale odísť nechcú.(Zdroj: MIRIAM HOJČUŠOVÁ)

NITRA. Dom opatrovateľskej služby na Misionárskej ulici je v zlom stave, mesto na jeho rekonštrukciu nemá peniaze. Ide pritom o národnú kultúrnu pamiatku - povinnosť starať sa o ňu vyplýva mestu zo zákona.

Na zlé podmienky sa sťažujú aj nájomníci, ktorí prejavili záujem odkúpiť si byty do vlastníctva. Opustiť ich nechcú. Radnica ale prišla s iným riešením - objekty DOS navrhla predať alebo ich zameniť za inú nehnuteľnosť určenú na bývanie.

Návrh predložil na aprílové zastupiteľstvo primátor Jozef Dvonč, no z rokovania ho napokon stiahol.

Poslanci sa nezhodli

„Rokovali sme v poslaneckých kluboch, a pretože nemáme jednoznačné stanoviská, ako zrekonštruovať DOS, ani kde dať ľudí, ktorí sú v ňom umiestnení, tak sme sa rozhodli materiál stiahnuť. Pripravíme, predpokladám do mája, nový materiál,“ povedal primátor.

O konkrétnom záujemcovi, ktorý by chcel kultúrnu pamiatku z roku 1929 kúpiť, respektíve by za ňu ponúkol inú nehnuteľnosť, podľa vlastných slov nemá vedomosť. Financovanie rekonštrukcie z mestských peňazí považuje za nereálne.

„Je to pomerne vysoká čiastka a pokiaľ tam (v jednej bytovke - pozn. red.) bývajú štyria ľudia alebo štyri rodiny, myslím si, že je nemysliteľné, aby sme to opravovali z vlastných prostriedkov,“ povedal Dvonč.

DOS na Misionárskej ulici tvorí osem bytových domov, v každom sú štyri byty. Nutne potrebujú rekonštrukciu, rovnako ako fasáda budov, z ktorej opadáva omietka - nedávno zasiahla auto.

Nebezpečné sú aj niekdajšie prístrešky na uhlie, ktoré stoja pri domoch. Ich strechy sú hnilé, prepadávajú sa. Ľudia sa boja, že ich vietor uchytí a niekoho zrania.

Prístrešok na uhlie. Foto: (mh)

Správcom domov je Službyt, ktorý vo februári upozornil mesto na nutnosť obnovy. „Objekty si vyžadujú výmenu strešnej krytiny, opravu krovu, vonkajších a vnútorných omietok, rekonštrukciu elektroinštalácie, zdravotechniky, vnútorných rozvodov vody, plynu a kanalizácie, výmenu podláh, obkladov, dlažby, okien, dverí,“ píše sa v materiáli, ktorý predložil na zastupiteľstvo primátor.

Predpokladané náklady na obnovu jednej bytovej jednotky vyčíslili na 148 750 eur. Podľa znaleckého posudku z júla 2011 majú objekty domu opatrovateľskej služby hodnotu 1 550 000 eur.

Kultúrna pamiatka chátra. Foto: (jk)

Odísť nechcú

Od decembra 2011 je prideľovanie bytov v DOS Misionárska zastavené. Rozhodol o tom primátor. Žiadatelia, ktorí prejavili záujem o byt v uvedenej lokalite, sú evidovaní v poradovníku na byt v DOS Janka Kráľa a DOS Bernolákova.

Súčasní nájomníci z bytov na Misionárskej odísť nechcú. „Bolo im navrhnuté, aby požiadali o pridelenie náhradného bytu v DOS Janka Kráľa alebo v bytovom dome Senior na Krčméryho ulici. Záujem o výmenu bytu prejavili len dvaja nájomcovia,“ píše sa v materiáli, ktorý dostali mestskí poslanci.

V bytoch, ktoré sú súčasťou DOS na Misionárskej, býva v súčasnosti 22 nájomníkov. Ďalšie štyri byty sú bezbariérové, prenajaté ich majú zdravotne postihnuté osoby.

Primátor povedal, že sa mesto možno pokúsi o rovnaké riešenie ako v prípade schátralého Domu opatrovateľskej služby na Hollého ulici. Nehnuteľnosť zamenilo za novostavbu na Krčméryho ulici, ktorú postavila súkromná firma podľa požiadaviek mesta.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Kam vyraziť