Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Hľadať človeka má význam, aj keď prejdete celý svet

Z kníh Julesa Vernea vybrali Deti kapitána Granta. Príbeh je zaujímavý a dobrodružný.

Herci SDKS počas skúšky predstavenia Deti kapitána Granta.(Zdroj: (ČE))

Z kníh Julesa Vernea vybrali Deti kapitána Granta. Príbeh je zaujímavý a dobrodružný.

NITRA. Koncom apríla bude mať v Starom divadle Karola Spišáka premiéru verneovka. Predstavenie Deti kapitána Granta režijne pripravuje Kamil Žiška, dramaturgiu má Veronika Gabčíková. Kostýmy a bábky navrhla Barbara Rajčanová a scénu vytvorila Naďa Salbotová.

V prevedení Starého divadla je inscenácia vlastne snami kapitána Granta, snami, ktoré Harry Grantovi pomôžu prežiť na opustenom ostrove.

Bude to nemohra?

„S Veronikou sme v rámci možností prečítali pár kníh od Julesa Verna. Nestihol som veľa, lebo sú to monumentálne veci. Nakoniec sme sa rozhodli zdramatizovať Deti kapitána Granta. Je to zaujímavé a dobrodružné. Dej má jednoduchý princíp - deti hľadajú svojho otca po celom svete, takže ho budeme hľadať aj na javisku,“ hovorí Kamil Žiška, režisér a umelecký šéf SDKS.

„Najprv sme si prečítali celý román a „opoznámkovali“ sme ho. Text sme spracovali a zbytočné motívy sme vyhodili. Scenár už máme, ale je to stále v pohybe – pracujeme s textom, rozmýšľame, čo z neho je dôležité pre divadlo a čo znesie už len literatúra. Čo hovoriť, čo nehovoriť, či to dokonca spraviť ako nemohru, ak tie obrazy budú silné a budú prehovárať.“

Na starej lodi

Hra je podľa režiséra určená divákom vo veku 9-11 rokov. Jej cieľom je malým divákom sprostredkovať myšlienku, že hľadať človeka má význam, aj keď prejdú celý svet. „Vzťahy medzi ľuďmi sú to podstatné. To je práve ten motív, pre ktorý sme si túto knihu vybrali na dramatizáciu,“ pokračuje režisér Žiška.

„Let balónom je tiež krásny príbeh, v ňom sa ale hľadá prameň Nílu. V knihe Deti kapitána Granta sa hľadá človek a to sa nám zdalo zaujímavejšie. Jej príbeh je akoby takým mostom medzi otcom a deťmi, ktoré ho po svete hľadajú. Pomáha im v tom posádka, čo je tiež dôležitý moment.“

Dej predstavenia sa dohráva na starej, takmer rozpadnutej lodi. Herci hrajú so samostojnými bábkami, rekvizitami sú predmety z lode – laná, rôzne veci zo stroskotaných vrakov a podobne. Kým kapitána Granta deti zachránia, pomáhajú mu štyria ostrovní duchovia.

Na javisku diváci uvidia hercov Jána Hrmu ako kapitána Granta, Romana Valkoviča ako lorda Glenervana, vedca Paganela stvárni Rudo Kratochvíl, Katka Petrusová si zahrá Mary Grantovú a Miloš Kusenda Róberta Granta.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Väčšina ľudí mohla na nových pravidlách platieb za distribúciu elektriny ušetriť. Politici to však neboli schopní pochopiť. Regulačný úrad vrátil ceny podľa ich príkazu na minuloročné hodnoty. A preto budú domácnosti aj podniky platiť viac.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Pozrite si rebríček 50 najpredávanejších áut sveta

Jediným nováčikom v prvej desiatke poradia je Honda Civic.

Kam vyraziť