Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Famózny Američan Kaválek sa po 50 rokoch vrátil do Nitry

Česko-americký veľmajster, ktorý sa tiež preslávil ako sekundant majstra sveta Bobbyho Fischera, bol ďalšou z legiend, ktorú do Nitry pozval šachový nadšenec Roman Cerulík.

K CERO Šach s legendami - pod touto hlavičkou sa po polstoročí pod Zobor vrátil Lubomír Kaválek.

Lubomír Kaválek prijal pozvanie Nitrana Romana Cerulíka, aby si po 50 rokoch opäť zahral simultánku v meste pod Zoborom. Podujatie sa zaradilo do série „K CERO Šach s legendami“.

Kde sa vlastne zrodila táto dohoda? „Ja občas komentujem turnaje v Prahe, minulý rok tam hral majster sveta Viši Anand. Tam sme sa spoznali s pánom Cerulíkom a dohodli sme sa. Je to pre mňa príjemná záležitosť, veľmi si vážim, že som mohol po 50 rokoch opäť prísť do Nitry,“ uviedol veľmajster pre MY noviny.

Roman Cerulík pritiahol pred rokom do Nitry svetového rekordéra v simultánkach naslepo Vlastimila Horta. Okrem toho už mal v poslednej dobe tú česť stretnúť sa (a aj hrať) s významnými šachovými velikánmi, akými sú Anatolij Karpov, Garri Kasparov či Višvanatan Anand. Víkend s Lubomírom Kaválkom bol tak ďalšou ozdobou v sérii podujatí, ktoré propagujú kráľovskú hru v Nitre.

Lubomír Kaválek pricestoval podľa plánu vo štvrtok z Washingtonu cez Viedeň. Popoludnie strávil s ľuďmi z K CERO pri slovenskom pive a guláši.


Lubomír Kaválek si v Nitre zahral simultánku s 19 súpermi. Prišiel na pozvanie Romana Cerulíka.

Vzácneho hosťa mali tú česť v piatok privítať aj dve nitrianske stredné školy. Besedy so študentmi sa uskutočnili na pôde Spojenej školy na Slančíkovej ulici a Gymnázia na Golianovej ulici. „Je dôležité, aby sa mladí ľudia zoznámili so šachovou hrou. Rozprával som im trochu o histórii šachu, a potom sa pýtali, čo ich zaujímalo. Mne sa to páčilo,“ zhodnotil Lubomír Kaválek stretnutia so študentmi. Takéto akcie vníma ako prostriedok na popularizáciu šachu. „Šach je šport, ale aj umenie a veda. A je jednou z vecí, ktorú by mladí ľudia mohli spoznať, pretože ich to učí myslieť,“ dodal.

V sobotu, kým Kaválek dospával aklimatizačný 6-hodinový časový rozdiel, patril dopoludňajší program simultánke veľmajstra Gennadija Timoščenka, pôvodom Sovieta, aktuálneho bronzového medailistu z majstrovstiev sveta seniorov, žijúceho v Nitre. Na rozdiel od minulých rokov Timoščenko hral s čiernymi figúrkami a okrem svojho zverenca Milana Chovana ml., s ktorým remizoval, ostatným nedal šancu.

Účastníci podujatia mali tú česť ochutnať kulinársku špecialitu - šéfkuchárom bryndzových halušiek bol prof. Juraj Hraško.

Roman Cerulík pozval k šachovniciam opäť aj svojich priateľov, známych, šachistov na amatérskej, ako aj profesionálnej úrovni, nastúpilo aj viacero ligových hráčov.

Popoludnie sa začalo krátkou videospomienkou na minulý ročník, ktorá bola spojená s predstavením Lubomíra Kaválka. Zaspievala nitrianska herečka a speváčka Evka Pavlíková, ktorá dostala všetkých do výbornej nálady. Náladu zúčastneným hráčom kazil len veľmajster Kaválek - ktorý ich porážal postupne jedného za druhým.
Lubomír Kaválek čelil v Nitre počas simultánky 19 súperom. Veľmajster mal na každej šachovnici biele figúrky. To však nijako nezľahčilo jeho úlohu. Kým sa skončila posledná partia s nitrianskym extraligistom Petrom Martiškom, ubehlo od prvého ťahu tri a pol hodiny (!).

Kaválek vyhral 17 partií a len dve remizoval. „Veľmajster podal vynikajúci výkon, veď medzi jeho súpermi boli aj extraligoví hráči. Bolo obdivuhodné, že v takomto veku zvládol partie bravúrnym spôsobom. Vzdorovať mu dokázal iba Petr Boleslav, kapitán šachového tímu českého majstra z Nového Boru, ktorý získal v minulom roku v pohári európskych majstrov bronzovú medailu. Boleslav bol jedným z dvoch hráčov, ktorí dokázali s Kaválkom remizovať,“ prezradil organizátor Roman Cerulík. Po už menej knižnom postupe sa remíza zadarila aj najmladšiemu z klanu Cerulíkovcov (hrali štyria) - 15-ročnému Jakubovi.


Kaválek pri hre bavil humornými komentármi. Vľavo Roman Cerulík ml. a Roman Cerulík st.

Zaujímavosťou bola špeciálna dohoda, že posledný zostávajúci zo simultánky bude dohrávať zápas vo forme duelu na 5 minút, kde sa nakoniec s veľmajstrom stretol nitriansky extraligový hráč Peter Martiška. Ten musel uznať skúsenosti a kvalitu veľmajstra Kaválka a po boji zápas vzdal.

Šachový sviatok pokračoval večernou verejnou besedou. Náročný deň vyvrcholil priateľským večerom v príjemnej atmosfére reštaurácie hotela Atrium.

Otec Cerulík remízu neprijal, Jakub už áno

Remizovať s veľmajstrom Kaválkom, hoci aj v simultánke, je veľmi cenný šachový skalp. Pochváliť sa tým môže aj 15-ročný Jakub Cerulík. „Neknižné varianty, ktoré hral môj syn, zaskočili veľmajstra a prijal remízu. Remízu ponúkol aj mne, ale vyhodnotil som, že pozícia na šachovnici pri rovnosti materiálu hovorila mierne pre súpera a vzhľadom na to, že bol pokročilý čas simultánky a čakal nás ďalší program, som sa vzdal. Nechcel som, aby ponúknutá remíza bola vnímaná ako dar sponzorovi,“ doplnil Roman Cerulík.


Súperi Kaválka - zľava Viliam Fiala, Peter Martiška, Eduard Kočiský, Jozef Haring, Branislav Drugda, Štefan Mečár, Tomáš Habiňák, Milan Chovan ml., Petr Boleslav, v strede veľmajster Lubomir Kaválek, Václav Furmánek, Roman Cerulík, Kamil Beresecký, Milan Chovan st., Pavol Slamka, Dušan Danko, Martin Magáth, Jakub Cerulík. Na snímke chýbajú Roman Cerulík ml. a Matej Cerulík.

Veľmajster a umenie

Veľmajster Kaválek je okrem jedinečného šachistu aj šarmantný a vtipný muž, ktorý má vzťah k divadlu a filmu. Po simultánke s GM Timoščenkom a po bryndzových haluškách akademika Hrašku Lubomír Kaválek v neformálnej príprave na svoju simultánku s herečkou Tonkou Miklíkovou zapózoval pre médiá pri šachovnici, kde prebrali spoločne význam rošády. V piatok navštívili spoločne Divadlo Andreja Bagara, kde herečka hosťuje v predstavení Sladká Charity.


Lubomír Kaválek a herečka Antónia Miklíková.

Simultánka v Nitre pred polstoročím odštartovala Kaválkovu kariéru

Aby sme pochopili výnimočnosť akcie, ktorá sa konala v Nitre v posledný marcový víkend, musíme sa najskôr vrátiť o polstoročie dozadu.

V júni 1962 zohral vtedy 19-ročný Lubomír Kaválek v Nitre simultánku naslepo proti desiatim súperom. Bol to rok, v ktorom český rodák rozbehol svoju závratnú šachovú kariéru.

„Možno, že ma tá simultánka v Nitre inšpirovala. Bola odrazovým mostíkom pre moju budúcnosť. O pár týždňov som zohral svoju najkrajšiu životnú partiu v Mariánskych Lázňach na študentských majstrovstvách sveta. Vyhral som so sovietskym majstrom Eduardom Gufeldom,“ spomína Lubomír Kaválek. Dva mesiace po simultánke v Nitre sa stal najmladším majstrom v dejinách ČSSR.

Po invázii sovietskych vojsk v roku 1968 Lubomír Kaválek opustil republiku. Je dobré poznať aj súvislosti. „Môj otec odišiel z Československa v septembri 1949 a od roku 1951 pracoval v rozhlase Slobodná Európa v Mníchove ako šéf československej produkcie. A tým sa môj život skomplikoval,“ prezradil Kaválek. Napríklad ho nechceli prijať na žiadnu vysokú školu. Pred maturitou v roku 1960 sa dozvedel, že VŠD sťahujú z Prahy do Žiliny, a že potrebujú študentov. „Prihlásil som sa tam, kádrováci prižmúrili oči a ja som tam prežil štyri pekné roky. Šach som v Žiline príliš nehral, za celú dobu len tri turnajovky. Hral som bridž, založil som tam divadlo poézie a moderného džezu, jazdili sme do hôr. Otca mi potom často pripomínali, čo sa prejavovalo i v tom, že ma nepúšťali na turnaje do zahraničia.“

Po sovietskej invázii v roku 1968 odišiel z Československa. Druhú cenu z turnaja v poľských kúpeľoch Polanica–Zdrój vymenil za debnu fľašiek s vodkou a tými podplatil colníkov na hraniciach... Cez Nemecko sa Kaválek dostal do USA. Za veľkou mlákou sa z neho stal šachový profesionál a dostal sa do prvej svetovej desiatky.

ico

LUBOMÍR KAVÁLEK

* nar. 1943 v Prahe
* vyštudoval VŠD v Žiline (1961- 1964)
* majster ČSSR v rokoch 1962 (ako 19-ročný) a 1968
* emigroval do USA v 1968
* trojnásobný šampión USA v 70. rokoch 20. storočia
* dostal sa do najlepšej svetovej desiatky
* bol sekundantom Bobbyho Fischera pri víťaznom zápase o majstra sveta 1972 proti Borisovi Spasskému v Reykjavíku
* šachové olympiády za USA: 5x bronz a 1x zlato (1976 v Haife, bol na prvej šachovnici)
* pôsobil ako úspešný tréner (trénoval a viedol Angličana Nigela Shorta v zápase o majstra sveta s Kasparovom v roku 1993)
* žurnalista (Washington Post) a organizátor

Ďalšie články z rubriky Šport

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Blízke regióny

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Kam vyraziť