Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Podnikanie po slovensky: Drobná stavba má osemtisíc metrov štvorcových, skončí na súde

Podnikateľ pred niekoľkými svedkami vulgárne vykrikoval na novinárov zaujímajúcich sa o výstavbu, ktorú spustil v pokojnej lokalite.

Drobná stavba? Masívna výstavba, ktorá prebieha už niekoľko dní, na drobnú stavbu rozhodne nevyzerá.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

PRÍLEPY. Drobná stavba s rozlohou vyše osemtisíc štvorcových metrov. Hoci to znie paradoxne, podnikanie po slovensky dokazuje, že sa to skĺbiť dá. Potvrdzuje to práve prebiehajúca výstavba v Prílepoch, ktoré sú mestskou časťou Zlatých Moraviec.

To, čo úrady povolili len ako 'drobnú stavbu' slúžiacu na oplotenie areálu súkromnej firmy, si podnikateľ vysvetlil po svojom. Na prvý pohľad to vyzerá, že stavba sa dá nazvať hocako, len nie drobnou. Obyvatelia na základe počtu otočených nákladiakov vypočítali, že na stavenisku sa už otočilo takmer štyritisíc kubických metrov zeminy. Miestni tiež tvrdia, že zastavaná je celá plocha parcely s rozlohou 8288 metrov štvorcových. Zodpovední úradníci sa napriek tomu uspokojili sa s prehlásením podnikateľa, že ide len o 'drobnú stavbu'.

Čo tam bude?

Čo sa na niekdajšom ihrisku stavia, jasné nie je. Medzi Prílepčanmi sa hovorí o parkovisku, prekládke materiálov, či dokonca o benzínke.

Súkromný podnikateľ, ktorý býva kúsok od staveniska, to prezradiť odmietol. Voči novinárom zaujímajúcim sa o výstavbu sa správal agresívne - verbálne ich napadol a nezdráhal sa použiť vulgarizmy najhrubšieho zrna. „Otočte sa a vypadnite! Zmiznite odtiaľto,“ vykrikoval pred svedkami okrem iných vecí, hoci novinári stáli na pozemku Boženy Laktišovej, ktorý bezprostredne susedí so staveniskom.

Aj napriek agresívnemu správaniu sme v rámci zachovania objektivity podnikateľovi z Prílep poskytli možnosť reagovať písomne. Otázky, ktoré sme mu zaslali na mail uverejnený na oficiálnom webe jeho firmy, ignoroval.

Znepríjemnený život

Ľudí v Prílepoch výstavba v tesnej blízkosti rodinných domov šokuje a poburuje. „Tu sa nedá existovať, otriasajú sa nám múry, okná, kamióny vkuse pípajú pri cúvaní. Šoféri sú ešte aj takí drzí, že v noci si tu otvoria autá a muzika im ide naplno,“ povedala pani, ktorá chcela zo strachu pred podnikateľom ostať v anonymite.

Hluk a otrasy okrem spôsobenia nepríjemnosti vplývajú zle aj na zdravotný stav niektorých členov jej rodiny. „My nie sme priečni ľudia, my sa s nikým nehneváme, s nikým nemáme problém. Nech si má, čo má, nech sa aj utopí v peniazoch, ale nech je tu pokoj aký tu bol doteraz,“ hovorí obyvateľka.

S jej názorom súhlasia aj ďalší oslovení ľudia. „Susedom ani internet kvôli takej veľkej stavbe nejde,“ povedal štyridsiatnik. „Viete, koľko tu toho všetkého prevážal cez dedinu? Odhadol som to na štyritisíc metrov kubických. Som zvedavý, kto mu dá opraviť cesty,“ povedal dôchodca Michal Pálenik.

Územný plán s rozsiahlymi stavbami neráta

Všetci nami oslovení ľudia boli znepokojení, že v Prílepoch možno vyrastá neznámy kolos, ktorý sa medzi rodinné domy rozhodne nehodí. Napokon, podnikateľ už v minulosti postavil v tesnom susedstve súčasného staveniska štyri haly na prekládku tovarov.

Platný územný plán Zlatých Moraviec pritom vôbec s veľkými stavbami v pokojných Prílepoch nepočíta. Potvrdil nám to mestský poslanec Ľudovít Chládek. „Územný plán sa nemenil celé roky a keď, tak len účelovo – napríklad kvôli výstavbe Tesca,“ povedal poslanec.

Doteraz platný dokument počíta v Prílepoch len s rodinnými domami a nevyhnutnou občianskou vybavenosťou, ku ktorej patria napríklad potraviny, pošta či škôlka.

„Územný plán zachováva existujúcu zástavbu rodinných domov s priľahlými záhradami. Neráta so zahustením existujúcej zástavby a nevytvára ani plochu vyčlenenú pre podnikateľské aktivity,“ napísala Božene Laktišovej bývalá primátorka Serafína Ostrihoňová. Od jej pôsobenia na čele mesta sa územný plán v podstate nemenil.

Drobná stavba?

„Stavebník požiadal o realizáciu drobnej stavby oplotenie, táto stavba sa však vykonáva celoplošne na mieste ihriska, ktoré má rozlohu 8288 metrov štvorcových,“ hovorí Božena Laktišová.

„Ak by to, čo sa v susedstve stavia, malo byť oplotením firmy, znamenalo by to, že podnikateľ pripravuje výstavbu ďalšieho areálu a stavebný úrad mal najprv uskutočniť územné konanie so zabezpečením informovanosti všetkých susedov ako účastníkov takého konania. To sa nestalo. Oplotenie môže byť drobnou stavbou s doplnkovou funkciou k hlavnej stavbe, ktorá má právoplatné stavebné povolenie,“ hovorí Božena Laktišová. Zaujímavo v tejto súvislosti vyznieva fakt, že hoci Laktišová bola a je účastníčkou stavebných konaní, vie iba o jedinom takom stavebnom povolení. To súvisí so stavbou Medzisklad, ktorá sa nachádza v oplotenom areáli v susedstve.

Úrad vraj nemá informácie

Primátor Peter Lednár podnikateľovi napísal, že mesto ako príslušný stavebný úrad nemá námietky proti uskutočneniu drobnej stavby v rozsahu uvedenom v ohlásení a súhlasí s jej realizáciou.

„Prečo bolo vydané povolenie, je potrebné spýtať sa na príslušnom stavebnom úrade. Povolenie stavebného úradu si vyžadujú len terénne úpravy, ktorými sa podstatne mení vzhľad prostredia alebo odtokové pomery,“ povedal Ivan Jedlovský, šéf Spoločného obecného úradu. Dodal, že úrad nemá žiadne informácie o tom, čo na zastavanom pozemku pripravuje súkromná firma.

ico

PODNIKNÚ PRÁVNE KROKY

Aktivitami podnikateľa sa zrejme bude zaoberať polícia, súdy, aj mestský parlament. Božena Laktišová vyzvala písomne primátora Petra Lednára, aby vzhľadom na podozrenia na stavebnú činnosť v rozpore so zákonom a podozrenia z poškodzovania životného prostredia, prešetril činnosť stavebníka. Susedia sa okrem toho voči výstavbe budú brániť právne. „Sme právny štát, o tom som stále presvedčená, preto sa budem dožadovať zákonnosti, poriadku a spravodlivosti. Nikto sa nebráni rozvoju, ale zákony musia platiť pre každého,“ dodala Božena Laktišová.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 1 000
  2. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 422
  3. Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne 323
  4. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 307
  5. Neded prekvapil v Galante Foto 298
  6. Fotogaléria: Golianovo - Lehota 5:2 Foto 261
  7. Polícia s cyklistami na pešej zóne predbežne nesúhlasí. Aj pre alkohol 228
  8. Tipovacia súťaž - poradie po 11. kole 215
  9. Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO) 205
  10. Pozrite si majstrov okresu v atletike 171

Najčítanejšie správy

Nitra

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili

Na podozrivého ôsmaka upozornili učitelia. Polícia prišla do školy s vycvičeným psom.

Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne

Študenti chcú vyzbierať stotisíc podpisov. V takom prípade sa ich požiadavkami musí zaoberať parlament.

Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO)

Na majstrovstvách Slovenska sa darilo aj pretekárom z nášho regiónu,

Neded prekvapil v Galante

III. LIGA: Veľký Meder vyhral po 10 zápasoch. Nové Zámky nestačili na rezervu DAC-u. Gabčíkovo si delilo body s lídrom z Komárna.

Blízke regióny

O titul Dedina roka 2017 zabojujú aj dve obce z nášho okresu

Bátovce a Santovka sa uchádzajú o titul v celoslovenskej súťaži. Zahlasovať sa dá aj cez internet.

V Hlohovci pritvrdili pravidlá, psov uviazaných pred obchodmi nechcú

Vyššiu sumu za prevydanie registračnej známky, vymedzenie miest, kam sa so psom nesmie, aj zákaz nechať psa uviazaného napríklad pred obchodom rieši nové nariadenie v Hlohovci.

Mikuš: Voderady mali šesť rokov možnosť internát kúpiť alebo si ho prenajať

Obavy obce Voderady v okrese Trnava o nárast nepriaznivých vplyvov na život obyvateľov v súvislosti s avizovaným prísunom zahraničných robotníkov do miestneho internátu kraj nezdieľa.

Partizánčan sa mal svojej sestre a otcovi vyhrážať zabitím

Obvineniu z prečinu nebezpečného vyhrážania čelí 41-ročný muž z Partizánskeho.

Športová hala už dosluhuje, problémom je voda aj teplo

Rozsiahly objekt využívajú pravidelne športovci, konajú sa tu aj príležitostné predajné či kultúrno-spoločenské akcie. Hala je však na konci životnosti, náklady na rekonštrukciu sa šplhajú do miliónov.

Všetky správy

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

Jedia štipľavé a po dome chodia nahí. Čo prezrádzajú bežné činnosti o vašej osobnosti

Psychologický výskum ukázal, čo najčastejšie robia neurotickí, extrovertní, prívetiví. svedomití či ľudia s otvorenou mysľou.

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

Čo by nasledovalo, ak by súd ĽSNS rozpustil?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

Návrh na rozpustenie ĽSNS vyvolá diskusiu, politici reagujú na Čižnárov krok

Smer pripomína Adolfa Hitlera, Most-híd hovorí o logickom kroku.

Kam vyraziť