Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Podnikanie po slovensky: Drobná stavba má osemtisíc metrov štvorcových, skončí na súde

Podnikateľ pred niekoľkými svedkami vulgárne vykrikoval na novinárov zaujímajúcich sa o výstavbu, ktorú spustil v pokojnej lokalite.

Drobná stavba? Masívna výstavba, ktorá prebieha už niekoľko dní, na drobnú stavbu rozhodne nevyzerá.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

PRÍLEPY. Drobná stavba s rozlohou vyše osemtisíc štvorcových metrov. Hoci to znie paradoxne, podnikanie po slovensky dokazuje, že sa to skĺbiť dá. Potvrdzuje to práve prebiehajúca výstavba v Prílepoch, ktoré sú mestskou časťou Zlatých Moraviec.

To, čo úrady povolili len ako 'drobnú stavbu' slúžiacu na oplotenie areálu súkromnej firmy, si podnikateľ vysvetlil po svojom. Na prvý pohľad to vyzerá, že stavba sa dá nazvať hocako, len nie drobnou. Obyvatelia na základe počtu otočených nákladiakov vypočítali, že na stavenisku sa už otočilo takmer štyritisíc kubických metrov zeminy. Miestni tiež tvrdia, že zastavaná je celá plocha parcely s rozlohou 8288 metrov štvorcových. Zodpovední úradníci sa napriek tomu uspokojili sa s prehlásením podnikateľa, že ide len o 'drobnú stavbu'.

Čo tam bude?

Čo sa na niekdajšom ihrisku stavia, jasné nie je. Medzi Prílepčanmi sa hovorí o parkovisku, prekládke materiálov, či dokonca o benzínke.

Súkromný podnikateľ, ktorý býva kúsok od staveniska, to prezradiť odmietol. Voči novinárom zaujímajúcim sa o výstavbu sa správal agresívne - verbálne ich napadol a nezdráhal sa použiť vulgarizmy najhrubšieho zrna. „Otočte sa a vypadnite! Zmiznite odtiaľto,“ vykrikoval pred svedkami okrem iných vecí, hoci novinári stáli na pozemku Boženy Laktišovej, ktorý bezprostredne susedí so staveniskom.

Aj napriek agresívnemu správaniu sme v rámci zachovania objektivity podnikateľovi z Prílep poskytli možnosť reagovať písomne. Otázky, ktoré sme mu zaslali na mail uverejnený na oficiálnom webe jeho firmy, ignoroval.

Znepríjemnený život

Ľudí v Prílepoch výstavba v tesnej blízkosti rodinných domov šokuje a poburuje. „Tu sa nedá existovať, otriasajú sa nám múry, okná, kamióny vkuse pípajú pri cúvaní. Šoféri sú ešte aj takí drzí, že v noci si tu otvoria autá a muzika im ide naplno,“ povedala pani, ktorá chcela zo strachu pred podnikateľom ostať v anonymite.

Hluk a otrasy okrem spôsobenia nepríjemnosti vplývajú zle aj na zdravotný stav niektorých členov jej rodiny. „My nie sme priečni ľudia, my sa s nikým nehneváme, s nikým nemáme problém. Nech si má, čo má, nech sa aj utopí v peniazoch, ale nech je tu pokoj aký tu bol doteraz,“ hovorí obyvateľka.

S jej názorom súhlasia aj ďalší oslovení ľudia. „Susedom ani internet kvôli takej veľkej stavbe nejde,“ povedal štyridsiatnik. „Viete, koľko tu toho všetkého prevážal cez dedinu? Odhadol som to na štyritisíc metrov kubických. Som zvedavý, kto mu dá opraviť cesty,“ povedal dôchodca Michal Pálenik.

Územný plán s rozsiahlymi stavbami neráta

Všetci nami oslovení ľudia boli znepokojení, že v Prílepoch možno vyrastá neznámy kolos, ktorý sa medzi rodinné domy rozhodne nehodí. Napokon, podnikateľ už v minulosti postavil v tesnom susedstve súčasného staveniska štyri haly na prekládku tovarov.

Platný územný plán Zlatých Moraviec pritom vôbec s veľkými stavbami v pokojných Prílepoch nepočíta. Potvrdil nám to mestský poslanec Ľudovít Chládek. „Územný plán sa nemenil celé roky a keď, tak len účelovo – napríklad kvôli výstavbe Tesca,“ povedal poslanec.

Doteraz platný dokument počíta v Prílepoch len s rodinnými domami a nevyhnutnou občianskou vybavenosťou, ku ktorej patria napríklad potraviny, pošta či škôlka.

„Územný plán zachováva existujúcu zástavbu rodinných domov s priľahlými záhradami. Neráta so zahustením existujúcej zástavby a nevytvára ani plochu vyčlenenú pre podnikateľské aktivity,“ napísala Božene Laktišovej bývalá primátorka Serafína Ostrihoňová. Od jej pôsobenia na čele mesta sa územný plán v podstate nemenil.

Drobná stavba?

„Stavebník požiadal o realizáciu drobnej stavby oplotenie, táto stavba sa však vykonáva celoplošne na mieste ihriska, ktoré má rozlohu 8288 metrov štvorcových,“ hovorí Božena Laktišová.

„Ak by to, čo sa v susedstve stavia, malo byť oplotením firmy, znamenalo by to, že podnikateľ pripravuje výstavbu ďalšieho areálu a stavebný úrad mal najprv uskutočniť územné konanie so zabezpečením informovanosti všetkých susedov ako účastníkov takého konania. To sa nestalo. Oplotenie môže byť drobnou stavbou s doplnkovou funkciou k hlavnej stavbe, ktorá má právoplatné stavebné povolenie,“ hovorí Božena Laktišová. Zaujímavo v tejto súvislosti vyznieva fakt, že hoci Laktišová bola a je účastníčkou stavebných konaní, vie iba o jedinom takom stavebnom povolení. To súvisí so stavbou Medzisklad, ktorá sa nachádza v oplotenom areáli v susedstve.

Úrad vraj nemá informácie

Primátor Peter Lednár podnikateľovi napísal, že mesto ako príslušný stavebný úrad nemá námietky proti uskutočneniu drobnej stavby v rozsahu uvedenom v ohlásení a súhlasí s jej realizáciou.

„Prečo bolo vydané povolenie, je potrebné spýtať sa na príslušnom stavebnom úrade. Povolenie stavebného úradu si vyžadujú len terénne úpravy, ktorými sa podstatne mení vzhľad prostredia alebo odtokové pomery,“ povedal Ivan Jedlovský, šéf Spoločného obecného úradu. Dodal, že úrad nemá žiadne informácie o tom, čo na zastavanom pozemku pripravuje súkromná firma.

ico

PODNIKNÚ PRÁVNE KROKY

Aktivitami podnikateľa sa zrejme bude zaoberať polícia, súdy, aj mestský parlament. Božena Laktišová vyzvala písomne primátora Petra Lednára, aby vzhľadom na podozrenia na stavebnú činnosť v rozpore so zákonom a podozrenia z poškodzovania životného prostredia, prešetril činnosť stavebníka. Susedia sa okrem toho voči výstavbe budú brániť právne. „Sme právny štát, o tom som stále presvedčená, preto sa budem dožadovať zákonnosti, poriadku a spravodlivosti. Nikto sa nebráni rozvoju, ale zákony musia platiť pre každého,“ dodala Božena Laktišová.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť