Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mesto hospodárilo so schodkom, bol desaťnásobne nižší ako vlani

Hospodárenie mesta ťahá do záporných čísel hlavne investičná výstavba.

NITRA. Mesto Nitra ukončilo hospodárenie v roku 2011 so schodkom 634.419 eur. Uvádza sa to v záverečnom účte mesta, ktorý na svojom poslednom rokovaní prerokovalo zastupiteľstvo. Aj napriek zápornému výsledku hospodárenia je nitriansky primátor Jozef Dvonč s fungovaním mesta spokojný, pretože schodok je oveľa nižší ako v minulom roku, keď prekročil sumu desať miliónov eur.

"Musím povedať, že sme na tom s výsledkom zhruba desaťnásobne lepšie ako minulý rok. Ten záporný výsledok nerobí bežná prevádzka, pretože tú vieme ovplyvniť. Tam vieme šetriť a tak tam bolo automaticky plus päť miliónov eur," uviedol Dvonč.

Ako pripomenul, hospodárenie mesta ťahá do záporných čísel hlavne investičná výstavba. "Je to z toho dôvodu, že niektoré stavby nemusia byť dokončené, alebo že sú realizované s podporou európskych fondov, ktorú ešte nemáme zaplatenú," vysvetlil. Mesto zo štrukturálnych fondov rekonštruovalo napríklad Základnú školu Benkova, či prestavbu bývalej detskej nemocnice na zariadenie opatrovateľských služieb. V oboch prípadoch však už muselo faktúry za milióny eur uhradiť.

"Ak by sme už mali aj peniaze z fondov Európskej únie vyplatené, tak máme účet aj v kapitálovej časti prebytkový," skonštatoval Dvonč. Ako doplnil, viac ako 634-tisícový schodok chce mesto vykryť rozpočtovým opatrením z prostriedkov, ktoré získalo zo všeobecnej pokladničnej správy v rámci dofinancovania samosprávy.

Podľa primátora nebude pre mestá a obce ľahký ani tento rok. Magistrát preto bude musieť pokračovať v šetrení všade tam, kde to bude možné. "Finančne štartujeme do nového roka. Nič dobré nás nečaká, v tom zmysle, že by sme mohli rozhadzovať peniaze. Naopak, ideme robiť ďalšie úsporné opatrenia," uviedol Dvonč. Na financovanie nových stavieb plánuje radnica využívať úvery, prípadne peniaze z predaja svojho majetku.

"Naša úverová zaťaženosť je pomerne nízka, možno najnižšia z pomedzi krajských miest, na úrovni 34,4 percenta a takisto dlhová služba je veľmi priaznivá. Vieme si teda zobrať na niektoré stavby aj úver, pokiaľ sa poslanci tak rozhodnú. Pre nás rozhodujúca položka je predaj majetku. Tu máme naplánované v rozpočte dva milióny eur a tam budeme mať zrejme problém. Aj tento rok bude ťažké naplniť objem predaja majetku, pretože jednoducho trh s nehnuteľnosťami stojí," dodal primátor.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 4 077
  2. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 1 145
  3. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 880
  4. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 856
  5. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 811
  6. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 528
  7. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 477
  8. Liptákov zlomil Balaj 411
  9. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 275
  10. Tri nové triedy pre škôlkarov na sídliskách 199

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Kraj ocenil najlepších zdravotníkov. Dve ceny išli do levickej nemocnice

Ocenenie získali aj zástupkyne levickej nemocnice - vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Eva Moravská a primárka oddelenia klinickej biochémie Vlasta Macková.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Radnica chce rátať cyklistov, plánuje aj chodníky mimo mesta

V súčasnej dobe je v celej Trnave takmer pätnásť kilometrov cyklochodníkov. Koncepcia ich rozvoja ráta s vybudovaním okruhu okolo centra, na ktorý sa bude dať napojiť z každej mestskej časti.

Všetky správy

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa vekom mení sexualita?

Kvalita sexuálneho života každým rokom čoraz viac závisí od psychiky milencov.

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

Pri požiari bytovky v Prešove evakuovali tridsať ľudí

Horelo na sídlisku Sekčov, po uhasení sa ľudia vrátili domov, nikto sa nezranil.

Merkelová už Trumpovi neverí. Za svoju budúcnosť musíme bojovať sami, odkázala

Na summite G7 sa Američania k podpore klimatickej dohody nepridali.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.

Kam vyraziť