Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mesto hospodárilo so schodkom, bol desaťnásobne nižší ako vlani

Hospodárenie mesta ťahá do záporných čísel hlavne investičná výstavba.

NITRA. Mesto Nitra ukončilo hospodárenie v roku 2011 so schodkom 634.419 eur. Uvádza sa to v záverečnom účte mesta, ktorý na svojom poslednom rokovaní prerokovalo zastupiteľstvo. Aj napriek zápornému výsledku hospodárenia je nitriansky primátor Jozef Dvonč s fungovaním mesta spokojný, pretože schodok je oveľa nižší ako v minulom roku, keď prekročil sumu desať miliónov eur.

"Musím povedať, že sme na tom s výsledkom zhruba desaťnásobne lepšie ako minulý rok. Ten záporný výsledok nerobí bežná prevádzka, pretože tú vieme ovplyvniť. Tam vieme šetriť a tak tam bolo automaticky plus päť miliónov eur," uviedol Dvonč.

Ako pripomenul, hospodárenie mesta ťahá do záporných čísel hlavne investičná výstavba. "Je to z toho dôvodu, že niektoré stavby nemusia byť dokončené, alebo že sú realizované s podporou európskych fondov, ktorú ešte nemáme zaplatenú," vysvetlil. Mesto zo štrukturálnych fondov rekonštruovalo napríklad Základnú školu Benkova, či prestavbu bývalej detskej nemocnice na zariadenie opatrovateľských služieb. V oboch prípadoch však už muselo faktúry za milióny eur uhradiť.

"Ak by sme už mali aj peniaze z fondov Európskej únie vyplatené, tak máme účet aj v kapitálovej časti prebytkový," skonštatoval Dvonč. Ako doplnil, viac ako 634-tisícový schodok chce mesto vykryť rozpočtovým opatrením z prostriedkov, ktoré získalo zo všeobecnej pokladničnej správy v rámci dofinancovania samosprávy.

Podľa primátora nebude pre mestá a obce ľahký ani tento rok. Magistrát preto bude musieť pokračovať v šetrení všade tam, kde to bude možné. "Finančne štartujeme do nového roka. Nič dobré nás nečaká, v tom zmysle, že by sme mohli rozhadzovať peniaze. Naopak, ideme robiť ďalšie úsporné opatrenia," uviedol Dvonč. Na financovanie nových stavieb plánuje radnica využívať úvery, prípadne peniaze z predaja svojho majetku.

"Naša úverová zaťaženosť je pomerne nízka, možno najnižšia z pomedzi krajských miest, na úrovni 34,4 percenta a takisto dlhová služba je veľmi priaznivá. Vieme si teda zobrať na niektoré stavby aj úver, pokiaľ sa poslanci tak rozhodnú. Pre nás rozhodujúca položka je predaj majetku. Tu máme naplánované v rozpočte dva milióny eur a tam budeme mať zrejme problém. Aj tento rok bude ťažké naplniť objem predaja majetku, pretože jednoducho trh s nehnuteľnosťami stojí," dodal primátor.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť