Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Fragile po Veľkej noci začína nahrávať nový album

Svoje skladby členovia Fragile veľmi poctivo nacvičujú, improvizujú v nich pomenej. Oveľa viac sa „odviažu” pri vtipnom moderovaní, ktoré k ich koncertom už neodmysliteľne patrí.

Kapela Fragile bude v Nitre koncertovať v utorok 24. apríla v Starom divadle.(Zdroj: ARCHÍV F.)

Svoje skladby členovia Fragile veľmi poctivo nacvičujú, improvizujú v nich pomenej. Oveľa viac sa odviažu” pri vtipnom moderovaní, ktoré k ich koncertom už neodmysliteľne patrí.

NITRA. Priaznivci a´cappella spevu si prídu na svoje. V Nitre bude koncertovať známa vokálna skupina Fragile. Jej koncert si môžu vychutnať v Starom diavdle Karola Spišáka v utorok 24. apríla o 19. hodine.

Kapelu tvoria speváci, muzikanti a herci. Popri kapelníkovi Braňovi Kostkovi v nej spievajú Helena Krajčiová, Kamil Mikulčík, Soňa Norisová, Slavomír Košecký, Svetlana Rymarenko, Jana Golisová a Viliam Csontos.

Na pódiu sedem statočných”

Fragile vznikla pred ôsmimi rokmi. Ako povedal Braňo Kostka, každý z jej členov sa svojím spôsobom zaoberal spevom, či už v muzikáloch, speváckych zboroch, alebo v rôznych kapelách.

Myslím si, že je túžbou každého speváka robiť so svojím hlasom niečo viac, ako len spievať melódiu, preto nebol problém dať Fragile dokopy. Bol to viac-menej nápad nás všetkých, len to musel niekto nahlas vysloviť. Ale napokon to nebolo ani tak vecou nápadu, ale samotného rozhodnutia,” prezradil Braňo Kostka okolnosti vzniku Fragile.

V súčasnosti skupinu tvorí osem-deväť spevákov, no vždy ich na pódiu vystupuje sedem. S triedajú sa, lebo inak by sa všetci asi nedali vždy dohromady. Dalo by sa povedať, že sme skoro všetci profesionálni hudobníci, lebo aj herci majú celkom slušné hudobné vzdelanie. Navyše sa i počas svojej divadelnej kariéry so spevom stretávajú veľmi často,” pokračuje Braňo.

Síce Slavo Košecký pracuje v knižnici, no a´cappella žánru sa venuje už 30 rokov. Zmeny v našom zložení nastali len na úplnom začiatku našej skupiny, teraz sa tešíme veľkej členskej stabilite.”

Vlastné skladby aj upravené hity

Základ repertoáru Fragile tvoria upravené známe hity, ktoré spievajú veľmi zaujímavou formou – už spomínaným spôsobom a´cappella, teda bez hudobných nástrojov.

No skladáme aj svoje vlastné piesne, napríklad na našom detskom CD sú len naše, aj na vianočných albumoch sa nejaké nájdu. Všetky tieto skladby sú veľmi starostlivo pripravené a nacvičené. Improvizujeme v nich len pomenej, za to v moderátorských vstupoch si dovolíme oveľa viac improvizácie. Snažíme sa ľudí počas našich koncertov dosť zabávať, takže to nie je len o speve,” podotkol Braňo na margo vtipného konferansu, ktorý na koncertoch Fragile nikdy nechýba.

Vysnívala si ich Paulínka

Spevácke umenie Fragile dôverne pozná najmä slovenský a český divák, kapela však vystupovala aj na svetovej výstave Expo v španielskej Zaragoze. V Nitre sme ju naposledy mohli vidieť a počuť na koncerte Karla Gotta v športovej hale.

Pána Gotta si veľmi vážime a veľmi nás tešilo, že sme si mohli užívať rešpekt aj z jeho strany. To čo robíme sa mu veľmi páči, dal nám to najavo nielen on, ale aj skvelí muzikanti z jeho kapely. Je to pre nás veľmi motivujúce,” doplnil Braňo Kostka.

Na nitriansky koncert s božským Kájom majú len tie najkrajšie spomienky, ale ich azda najsilnejší zážitok z vystupovania sa viaže k relácii Modré z neba, kde si ich vysnívala malá Paulínka.

Vtedy sme si všetci uvedomili, že to čo robíme, má hlbší zmysel,” hovorí kapelník. No veľký úspech sme zaznamenali aj v decembri 2011, kedy sme vypredali športovú halu Pasienky a absolvovali jeden skvelý a veľmi príjemný vianočný koncert spolu s kapelou Oskara Rózsu, s ktorým spolupracujeme aj pri nahrávaní našich albumov.”

Nové CD na jeseň

Fragile vydala zatiaľ päť CD a šieste začne nahrávať po Veľkej noci. K fanúšikom sa dostane v novembri 2012.

V najbližšom období skupinu čaká obrovské množstvo koncertov, na ktoré sa veľmi tešia. V lete si doprajú oddych, ktorý každý z nich veľmi potrebuje. No počas prázdnin si, ako každý rok, nájdeme čas na sústredenie, na ktorom nacvičíme nové skladby. Našich fanúšikov by sme nimi chceli potešiť už na jesenných koncertoch,” dodal Braňo Kostka.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť