Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Fragile po Veľkej noci začína nahrávať nový album

Svoje skladby členovia Fragile veľmi poctivo nacvičujú, improvizujú v nich pomenej. Oveľa viac sa „odviažu” pri vtipnom moderovaní, ktoré k ich koncertom už neodmysliteľne patrí.

Kapela Fragile bude v Nitre koncertovať v utorok 24. apríla v Starom divadle.(Zdroj: ARCHÍV F.)

Svoje skladby členovia Fragile veľmi poctivo nacvičujú, improvizujú v nich pomenej. Oveľa viac sa odviažu” pri vtipnom moderovaní, ktoré k ich koncertom už neodmysliteľne patrí.

NITRA. Priaznivci a´cappella spevu si prídu na svoje. V Nitre bude koncertovať známa vokálna skupina Fragile. Jej koncert si môžu vychutnať v Starom diavdle Karola Spišáka v utorok 24. apríla o 19. hodine.

Kapelu tvoria speváci, muzikanti a herci. Popri kapelníkovi Braňovi Kostkovi v nej spievajú Helena Krajčiová, Kamil Mikulčík, Soňa Norisová, Slavomír Košecký, Svetlana Rymarenko, Jana Golisová a Viliam Csontos.

Na pódiu sedem statočných”

Fragile vznikla pred ôsmimi rokmi. Ako povedal Braňo Kostka, každý z jej členov sa svojím spôsobom zaoberal spevom, či už v muzikáloch, speváckych zboroch, alebo v rôznych kapelách.

Myslím si, že je túžbou každého speváka robiť so svojím hlasom niečo viac, ako len spievať melódiu, preto nebol problém dať Fragile dokopy. Bol to viac-menej nápad nás všetkých, len to musel niekto nahlas vysloviť. Ale napokon to nebolo ani tak vecou nápadu, ale samotného rozhodnutia,” prezradil Braňo Kostka okolnosti vzniku Fragile.

V súčasnosti skupinu tvorí osem-deväť spevákov, no vždy ich na pódiu vystupuje sedem. S triedajú sa, lebo inak by sa všetci asi nedali vždy dohromady. Dalo by sa povedať, že sme skoro všetci profesionálni hudobníci, lebo aj herci majú celkom slušné hudobné vzdelanie. Navyše sa i počas svojej divadelnej kariéry so spevom stretávajú veľmi často,” pokračuje Braňo.

Síce Slavo Košecký pracuje v knižnici, no a´cappella žánru sa venuje už 30 rokov. Zmeny v našom zložení nastali len na úplnom začiatku našej skupiny, teraz sa tešíme veľkej členskej stabilite.”

Vlastné skladby aj upravené hity

Základ repertoáru Fragile tvoria upravené známe hity, ktoré spievajú veľmi zaujímavou formou – už spomínaným spôsobom a´cappella, teda bez hudobných nástrojov.

No skladáme aj svoje vlastné piesne, napríklad na našom detskom CD sú len naše, aj na vianočných albumoch sa nejaké nájdu. Všetky tieto skladby sú veľmi starostlivo pripravené a nacvičené. Improvizujeme v nich len pomenej, za to v moderátorských vstupoch si dovolíme oveľa viac improvizácie. Snažíme sa ľudí počas našich koncertov dosť zabávať, takže to nie je len o speve,” podotkol Braňo na margo vtipného konferansu, ktorý na koncertoch Fragile nikdy nechýba.

Vysnívala si ich Paulínka

Spevácke umenie Fragile dôverne pozná najmä slovenský a český divák, kapela však vystupovala aj na svetovej výstave Expo v španielskej Zaragoze. V Nitre sme ju naposledy mohli vidieť a počuť na koncerte Karla Gotta v športovej hale.

Pána Gotta si veľmi vážime a veľmi nás tešilo, že sme si mohli užívať rešpekt aj z jeho strany. To čo robíme sa mu veľmi páči, dal nám to najavo nielen on, ale aj skvelí muzikanti z jeho kapely. Je to pre nás veľmi motivujúce,” doplnil Braňo Kostka.

Na nitriansky koncert s božským Kájom majú len tie najkrajšie spomienky, ale ich azda najsilnejší zážitok z vystupovania sa viaže k relácii Modré z neba, kde si ich vysnívala malá Paulínka.

Vtedy sme si všetci uvedomili, že to čo robíme, má hlbší zmysel,” hovorí kapelník. No veľký úspech sme zaznamenali aj v decembri 2011, kedy sme vypredali športovú halu Pasienky a absolvovali jeden skvelý a veľmi príjemný vianočný koncert spolu s kapelou Oskara Rózsu, s ktorým spolupracujeme aj pri nahrávaní našich albumov.”

Nové CD na jeseň

Fragile vydala zatiaľ päť CD a šieste začne nahrávať po Veľkej noci. K fanúšikom sa dostane v novembri 2012.

V najbližšom období skupinu čaká obrovské množstvo koncertov, na ktoré sa veľmi tešia. V lete si doprajú oddych, ktorý každý z nich veľmi potrebuje. No počas prázdnin si, ako každý rok, nájdeme čas na sústredenie, na ktorom nacvičíme nové skladby. Našich fanúšikov by sme nimi chceli potešiť už na jesenných koncertoch,” dodal Braňo Kostka.


  1. Zmena na lavičke nitrianskych žien 612
  2. Lanczová má slovenské zlato 339
  3. Na Kasíne repete MY novín 326
  4. Meč na pešej zóne je opäť poškodený, vieme, čo sa stalo 275
  5. Tipovacia súťaž - konečné poradie po 15. kole 256
  6. Bodku za sezónou napíše v nedeľu Turnaj majstrov 252
  7. Kuruc: Značka FC Nitra získava na cvengu 207
  8. V nedeľu bude piknik Raňajky v tráve 152
  9. Pravicové strany sa spájajú do koalície pred krajskými voľbami 136
  10. Trapas pri odhaľovaní tabule - tri chyby na šiestich riadkoch 131

Najčítanejšie správy

Nitra

Zmena na lavičke nitrianskych žien

Basketbalistky Nitry vstúpia do ďalšej extraligovej sezóny s iným hlavným trénerom.

Lanczová má slovenské zlato

V Nových Zámkoch sa v utorok uskutočnili školské majstrovstvá Slovenska v atletike.

Na Kasíne repete MY novín

Jubilejný piaty ročník turnaja priniesol zaujímavé zápolenia, opäť prilákal množstvo známych osobností.

Meč na pešej zóne je opäť poškodený, vieme, čo sa stalo

Do umeleckého diela narazilo vozidlo. Na vjazd malo povolenie.

Tipovacia súťaž - konečné poradie po 15. kole

V 15. kole piati tipéri uhádli 7 zápasov. Neoficiálne konečné poradie: 82 - Jozef Zima, 79 - Patrik Andrášik, 78 - Iveta Matejová, 77 - Peter Sliška, atď.

Blízke regióny

Prečo autá prechádzajúce Levicami snímali?

Štyri nenápadné skrinky osadné na dopravných značkách monitorovali počas 12 hodín všetky autá vstupujúce do mesta.

Poór: Proti hradbám nie sme, Bročkovi nerozumiem

Vyjadrenia primátora Petra Bročku na sociálnych sieťach nie sú podľa informácií spoločnosti City Arena pravdivé. Proti hradbám nie sú, návrh zmluvy o spätnom odpredaji pozemku už podpísali a čakajú na mesto.

Pozrite si najkrajšie góly jari a hlasujte (+VIDEO)

Redakcia MY Topoľčianske noviny Dnešok a portál topolcanyinfo.sk spúšťajú avizované hlasovanie o najkrajší gól jarnej časti futbalovej sezóny.

Trnava bude mestom detí, dospelí budú potrebovať víza

Veľká prázdninová hra na mesto odštartuje v Trnave v pondelok 17. júla. Priestory zimného štadióna sa premenia na miniTrnavu, kde nebude chýbať radnica, univerzita, úrad práce či remeselné dielne.

Cez dedinu sa rútila stovkou, viezla tehotnú kamarátku

Autu, ktorá sa dopoludnia rútilo cez Drahovce v okrese Piešťany, namerali policajti rýchlosť 105 kilometrov za hodinu. Za volantom však nesedel žiadny cestný pirát.

Všetky správy

Mladí Slováci predviedli skvelý výkon, Švédom strelili tri góly

Prvý gól Slovenska strelil Martin Chrien, druhý pridal Jaroslav Mihalík a tretí Ľubomír Šatka.

Slováci vyškolili majstrov Európy. Akú majú šancu postúpiť?

Naši môžu postúpiť do semifinále z druhého miesta, ale musia čakať na vývoj v ďalších dvoch skupinách.

Polícia si nahrala preberanie úplatku na Vysokej škole Sv. Alžbety

NAKA takisto obvinila šéfa daňovej kontroly za podplácanie.

Toto by sa nemalo diať. Talianski mladíci odmietli Čechom podať ruky

Česi porazili favorizované Taliansko a majú šancu postúpiť zo skupiny.

Kam vyraziť