Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V Nitre zrušia železničné priecestie, je nebezpečné

Železničné priecestie je podľa dopravnej polície príliš blízko križovatky. Nespĺňa normy.

Priecestie na Hornostavskej ulici pre autá zrušia.(Zdroj: Dušan Tarko)

Železničné priecestie je podľa polície príliš blízko križovatky. Nespĺňa normy.

NITRA. Cez železničné priecestie v Mlynárciach, na ktorom sa stala minulý týždeň nehoda, už onedlho nebudú jazdiť autá. Potvrdili nám to Železnice aj nitrianska radnica.

Okresný dopravný inšpektorát v Nitre označil priecestie už vlani za nebezpečné, žiadal ho zrušiť. Ľudia proti tomu spísali petíciu, neuspeli.

Vleteli pod vlak

Priecestie sa nachádza na Hornostavskej ulici, ktorá spája Pražskú a Štúrovu. Je bez závor, vodičov na prichádzajúci vlak upozorňuje zvuková a svetelná signalizácia. Vodič, ktorý minulý týždeň vletel pod vlak, ju nerešpektoval. Jeho manželka neskôr tvrdila, že pred priecestím zastavili, výstražné svetlo ale údajne nevideli, pretože naň svietilo slnko.

Trojčlenná posádka auta, ktorá sa vracala domov z cintorína, sa po druhýkrát narodila. Podľa polície utrpel vodič vozidla ľahké zranenia, manželke a svokre sa nič nestalo.

Už onedlho nebudú cez priecestie na Hornostavskej jazdiť žiadne autá. „Nespĺňa normy. Nachádza sa v tesnej blízkosti stykovej križovatky miestnych komunikácií Hornostavská a Pražská. To negatívne ovplyvňuje plynulosť cestnej premávky na Pražskej a vzhľadom na krátku vzdialenosť od priecestia ohrozuje bezpečnosť cestnej premávky na Hornostavskej,“ povedal dopravný inžinier Andrej Sitkey.

Na priecestí, ktoré onedlho zrušia, sa stala minulý týždeň nehoda. Z trojčlennej posádky auta sa ľahko zranil len vodič. Foto: (pol)

Spísali petíciu

Okresný dopravný inšpektorát už vlani navrhol priecestie pre autá zrušiť. Priecestné zabezpečovacie zariadenie požaduje ponechať pre potreby chodcov.

Proti takejto zmene vlani spísalo 450 ľudí z Mlynáriec a okolia petíciu. Primátora žiadali, aby zabránil uzatvoreniu mestskej cesty pre autá. Spája Diely a Klokočinu s Mlynárcami a Kynekom.

„Z oboch strán tejto komunikácie sa nachádzajú rôzne firmy. Zrušenie tejto cesty by výraznou mierou zasiahlo do činnosti podnikov,“ píše sa v petícii, ktorej mesto nevyhovelo.

Priecestie na Hornostavskej ulici. Proti jeho zrušeniu spísali ľudia petíciu, neuspeli. Foto: Dušan Tarko

ŽSR požiadajú o dohľad

„Mesto pripravuje dopravné značenie k uzavretiu priecestia Pražská - Hornostavská. Momentálne čakáme na formálne potvrdenie tejto skutočnosti od ŽSR, okresný dopravný inšpektorát súhlas vydal," povedal nám Andrej Jančovič z radnice.

Železnice nám napísali, že sa k návrhu dopravného značenia už začiatkom novembra „vyjadrili kladne s pripomienkami“. ŽSR dokonca podľa hovorkyne vo februári žiadali mestského úradníka ako zástupcu mesta o súhlas k zrušeniu priecestia. „Dodnes sme ho nedostali," napísala nám Martina Pavliková zo ŽSR.

Železnice chcú teraz bezodkladne požiadať Úrad pre reguláciu železničnej dopravy „o výkon dohľadu s následným zrušením priecestia“.

Ján Pánsky z radnice nám v piatok povedal, že k jeho zrušeniu príde v blízkom čase, možno do mesiaca.

ico

Polícia kontrolovala železničné priecestia

V Nitre je jedenásť železničných priecestí, všetky vlani kontroloval okresný dopravný inšpektorát. Výsledkom bol návrh zrušiť priecestie na Hornostavskej ulici, pretože nespĺňa normy.

Dopravný inžinier Andrej Sitkey ale zistil nedostatky na každom priecestí. Chýbalo na nich dopravné značenie a na viacerých bol v zlom stave povrch vozovky. „Na ulici Na priehon je vozovka v takom stave, že reálne hrozí poškodenie vozidla,“ povedal Sitkey.

Poukázal aj na neprehľadnú situáciu, ktorá je na priecestí Pod Katrušou v Krškanoch: „Východ z kostola sa nachádza za návestidlom zabezpečovacieho zariadenia - ľudia vychádzajúci z kostola tak nemusia mať prehľad o jeho stave.“ Sitkey navrhol posunúť signalizačné zariadenie, s čím Železnice súhlasili. Zmena má nastať tento rok.

Zlepší sa aj situácia na priecestí na Braneckého ulici, na ktorom chýba priechod pre peších. Mesto a Železnice sa roky nedokázali dohodnúť na tom, kto ho má financovať. „Mesto Nitra neakceptovalo našu požiadavku o finančnú spoluúčasť na vybudovaní zabezpečovacieho zariadenia,“ napísali nám v roku 2010 Železnice. „Riešenie bezpečnosti na železničných priecestiach je plne v kompetencii ŽSR,“ reagoval primátor Jozef Dvonč.

Nakoniec ale prišlo k dohode, priechod pre peších zabezpečia Železnice. Realitou má byť vraj na jeseň. Mesto dobuduje časť chodníka, ktorý sa teraz končí pred priecestím.

(mh)

Priecestie na Braneckého ulici, na ktorom chýba priechod pre peších. Železnice ho majú dobudovať. Foto: Dušan Tarko

Priecestie Pod Katrušou sa nachádza tesne pri kostole. Polícia žiada posunúť signalizačné zariadenie. Foto: Dušan Tarko

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Blízke regióny

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Kam vyraziť