Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Hradný most zatiaľ neomietnu, nezistili jeho pôvodnú farbu

Odborníci predpokladajú, že most mal rovnakú farbu ako vstupná brána na hrad. S jej reštaurovaním začnú v apríli.

NITRA. Na vynovenom hradnom moste chýbajú omietky. Biskupstvo ich plánovalo urobiť na jar. Zatiaľ sa však nepodarilo zistiť pôvodnú farbu mosta.

„Po dohode s krajským pamiatkovým úradom počkáme s farebnou úpravou mosta až do ukončenia reštaurátorského prieskumu vstupného portálu na hrad,“ povedal Miroslav Lyko, hovorca biskupstva.

Odborníci predpokladajú, že vstupná brána a most boli farebne zjednotené, rovnako to bude aj teraz. „Reštaurátorské práce na portáli plánujeme začať okolo 20. apríla,“ upresnil Lyko.

Vstupná brána do hradného areálu. V apríli ju začnú reštaurovať. Foto: (JK)

Práce na etapy

Omietky na moste budú robiť na dve etapy. „Prvá časť má byť hotová do septembra 2012, druhá časť (piliere a klenby mosta zospodu) do konca roka 2013,“ dodal Lyko.

Krajský pamiatkový úrad v Nitre spomína ešte neskorší termín. Podľa riaditeľky Anny Valekovej majú byť všetky omietky a povrchové úpravy mosta hotové do mája 2014.

Odborníci, ktorí zisťujú pôvodnú farbu mosta, vychádzajú z výskumov robených v rokoch 2006 a 2011. „Práce sú ale súčasne viazané na výsledky pripravovaného výskumu vstupnej brány na hrad. Akékoľvek závery v tejto otázke by boli predčasné,“ dodala Valeková.

Nové časti mosta sú na pohľad vlhké. Biskupstvo sa zatiaľ k tejto téme nevyjadrilo. Foto: (JK)

Spevnia svah priekopy

Na najbližšie mesiace až do augusta sú naplánované úpravy na zábradlí mosta.

„Treba opraviť tvaroslovné členenie (konzolky, vystúpenie ríms, hlavíc a kamenných podstavcov) tak, aby zvislé strany týchto prvkov boli symetricky vzdialené od zvislej stredovej osi hlavice kamenného podstavca,“ povedala šéfka pamiatkarov.

Rušno bude aj v priekope pod mostom. Jej svah spevnia pomocou gabiónovej konštrukcie, ktorú presypú zeminou. Celú priekopu zatrávnia. Práce sú podľa Valekovej naplánované do mája 2012.

Odborníci musia vykorigovať aj nerovnosti muriva na severovýchodnej strane mosta, medzi kordónovou rímsou a klenbou. Majú na to čas do mája 2014.

Pôvodné časti odsoľujú

Hradný most postavili v rokoch 1750 až 1780. Vlani v auguste ho dalo biskupstvo zrekonštruovať, dôvodom boli problémy so statikou.

Statik konštatoval, že nad historickými klenbami mosta chýba ílová vrstva, ktorá by zamedzila prenikaniu vody a solí do konštrukcií. Výsledkom boli poruchy v štruktúre muriva - podľa statika sa už pôvodné klenby nedali zachrániť. Stavebná firma ich zbúrala a postavila nanovo.

„Na zachovaných konštrukciách mosta sa uskutočnili úpravy zamerané na priebežné odsoľovanie. Ukončenie procesu očakávame v roku 2014,“ povedala riaditeľka pamiatkového úradu Anna Valeková.

Veľká časť pôvodného barokového mosta je už len kópiou. Foto: (JK)

Sochu osadia v lete

Na vynovený most sa koncom minulého roka vrátili sochy a vázy, ktoré odtiaľ odviezli začiatkom 90. rokov práve pre problémy so statikou. Všetky umelecké diela boli zreštaurované, respektíve nanovo odliate. Na dve vázy ešte treba doplniť vrchnáky.

Ďalšia socha pribudne priamo na hradnom nádvorí - ide o bronzovú sochu pápeža Jána Pavla II., ktorá váži približne 1,5 tony.

„Plánujeme ju osadiť do konca júla. Inštalácia bude trvať približne tri dni. Zatiaľ je dohodnuté, že sochu prevezie nákladné auto,“ povedal Miroslav Lyko.

Ján Pavol II. navštívil Nitriansky hrad 30. júna 1995, počas svojej pastoračnej návštevy Nitry.

ico

Cez sviatky je vstup do areálu zadarmo

Vstup na Nitriansky hrad je od apríla spoplatnený. Tridsať centov zaplatia aj tí, čo idú len na hradné nádvorie. Výnimkou sú cirkevné sviatky. Do areálu sa zadarmo dostanete aj dnes a zajtra - na Veľkonočnú nedeľu.

Poplatky sú novinkou, vyberajú sa počas turistickej sezóny od 1. apríla do 31. októbra. Počas bohoslužieb je vstup do hradného areálu po celý rok bezplatný (denne do 9. h, v nedeľu do 12. h).

Nitrania, ktorí hrad navštevujú častejšie, si môžu kúpiť ročnú permanentku za dve eurá. Je v nej zahrnutý samotný vstup do areálu (30 centov), do Diecézneho múzea (1 euro) a do kazemát (80 centov). Vstupné do kazemát je od apríla tiež novinkou.

(mh)

Pred sviatkami opravovali múr pri hradnej katedrále. Ešte vlani sa jeho časť zosunula. Foto: (JK)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

Kam vyraziť