Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nitrianska nemocnica sa zadlží, no platy sestrám zvýši

Ak nepríde k dohode so zdravotnými poisťovňami, nitrianska nemocnica bude musieť redukovať rozsah poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Nitrianska nemocnica.(Zdroj: MIRIAM HOJČUŠOVÁ)

NITRA. Zdravotné sestry a pôrodné asistentky majú od apríla zákonný nárok na vyššie platy. Nemocnice však na to nemajú peniaze - niektoré už avizovali, že zákon administratívne obídu, respektíve sestrám a pôrodným asistentkám prilepšia len čiastočne.

„My budeme pri zvyšovaní platov rešpektovať literu zákona,“ reagoval riaditeľ nitrianskej nemocnice Kamil Koleják. Ak ale nepríde k dohode so zdravotnými poisťovňami, nitrianska nemocnica sa bude zadlžovať. Začne sa to odďaľovaním platieb dodávateľom.

Zatiaľ o sestrách nerokovali

„Vo Fakultnej nemocnici Nitra je aktuálne zamestnaných 558 zdravotných sestier a 38 pôrodných asistentiek. Od 1. apríla sa zvýšia personálne náklady na ich mzdy o približne 120-tisíc eur mesačne,“ vyčíslil riaditeľ.

Dodal, že doteraz sa nekonalo žiadne rokovanie so zdravotnými poisťovňami o navýšení platieb na platy sestier a pôrodných asistentiek. Náklady teda nie sú kryté žiadnymi reálnymi zdrojmi. Nemocnica nemá možnosť získať peniaze ani prípadným šetrením v iných oblastiach.

„Na rozdiel od niektorých iných fakultných nemocníc boli takmer všetky rezervy v hospodárení minimalizované. V rokoch 2008-2010 boli v nemocnici realizované viaceré racionalizačné opatrenia, ktoré viedli k vyrovnanému hospodáreniu nemocnice. To sa nám darí - až do momentu zvýšenia platov sestier - stále udržiavať,“ konštatoval riaditeľ.

V prípade, že zvýšenie platov nebude kryté navýšením zdrojov zo zdravotných poisťovní, jedinou cestou podľa neho bude redukcia rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Peniaze na lekárov navýšili len čiastočne

Na platy 235 lekárov, ktoré sa zvýšili od januára, potrebuje nitrianska nemocnica o vyše 50-tisíc eur mesačne viac.

„VšZP navýšila zdroje o menej ako 50% reálnych nákladov na zvýšené platy lekárov, ktoré však podmienila šetrením v inej oblasti. To finálne môže ešte aj toto percento znížiť. Poisťovňa Dôvera od 1. apríla mierne navýšila úhrady za určité výkony, tie však nie je možné zatiaľ kvantifikovať na mesačnej báze, nakoľko sú viazané na počet ošetrených poistencov,“ poznamenal riaditeľ.

Dostali na výber

V nemocniciach v Nitrianskom okrese (FN Nitra, Psychiatrická nemocnica Veľké Zálužie, Špecializovaná nemocnica Sv. Svorada Zobor) pracuje okolo 790 sestier, v neštátnych zdravotníckych zariadeniach je ich približne 166. Pôrodných asistentiek je do päťdesiat. Povedala nám to Božena Poláčiková, prezidentka nitrianskej regionálnej komory sestier a pôrodných asistentiek.

„V nemocniciach sme nepočuli o tom, že by sestry vydierali znížením pracovného úväzku alebo preradením na pozíciu administratívnej pracovníčky. V primárnej sfére je to zložitejšie - lekári sa riadia pokynmi, ktoré dostali od Slovenskej lekárskej komory, ale každý rieši situáciu individuálne,“ povedala Božena Poláčiková.

Väčšina neštátnych lekárov sa zatiaľ k platom nevyjadruje. Niektorí ale už dali sestrám na výber - buď pristúpia na zníženie úväzku, alebo prejdú na novú pozíciu a čiastočne sa stanú administratívnymi pracovníčkami.

„Poslednou možnosťou je výpoveď bez odstupného. Samozrejme, máme aj takých lekárov, ktorí sa chcú so sestrami dohodnúť na zvýšení platu a úväzok ostane zachovaný,“ dodala Poláčiková.

Komora vyzvala sestry a pôrodné asistentky, aby nevýhodné dodatky zmlúv nepodpisovali.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

Kam vyraziť