Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V apríli budú opäť merať hluk pri rýchloceste

Mesto požiadalo ministerstvo dopravy, aby prehodnotilo protihlukovú štúdiu. Odpovede sa nedočkalo ani po štyroch mesiacoch.

Cestu lemuje v Nitre osem protihlukových stien. Ľudia, ktorí bývajú v jej okolí, sa aj tak sťažujú na hluk.(Zdroj: MIRIAM HOJČUŠOVÁ)

Mesto požiadalo od ministerstva dopravy, aby prehodnotilo protihlukovú štúdiu. Odpovede sa nedočkalo ani po štyroch mesiacoch.

NITRA. V okolí rýchlostnej cesty R1 budú opäť merať hluk. Výsledky rozhodnú o potrebe ďalších protihlukových stien.

„Merania hluku zrealizujeme v priebehu apríla. Výsledky budú k dispozícii najskôr v júni,“ povedali nám v spoločnosti Granvia.

Počuť hlavne kamióny

Novú rýchlocestu otvorili vlani v októbri. Zakrátko prišli sťažnosti na hluk, ktorý sa šíri z R1 pod Kalváriou, v Krškanoch a na Chrenovej.

„Osobné autá nám neprekážajú, počuť hlavne kamióny. Situácia je najhoršia večer,“ zhodli sa Nitrania, ktorí žiadajú dobudovať protihlukové steny.

Podporilo ich aj mesto. Koncom novembra napísalo list na ministerstvo dopravy. Žiada v ňom prehodnotiť protihlukovú štúdiu v problémových úsekoch. Odpoveď dodnes nedostalo.

Granvia Construction, ktorá cestu postavila, vlani dobudovanie protihlukových stien nevylúčila. „Je to možné, ak sa podarí získať potrebné pozemky, na ktorých budú stáť,“ povedala v decembri hovorkyňa. Avizovala, že výsledky nových meraní hluku budú známe začiatkom tohto roka.

Podľa aktuálneho vyjadrenia spoločnosti Granvia ale „zimné obdobie nie je pre tieto merania vyhovujúce“. Na výsledky si teda Nitrania musia počkať do leta.

O vybudovaní ďalších protihlukových stien by mali rozhodnúť výsledky nových meraní hluku.

Dva milióny áut

V Nitre je popri R1 vybudovaných osem protihlukových stien. Ich plocha je 50 746 metrov štvorcových. Mali by zniesť dennú záťaž približne 30-tisíc áut.

Vo februári prešlo po rýchloceste 401 110 vozidiel. „Priemer za 24 hodín za toto obdobie bol 13 831 vozidiel,“ povedal Robert Kišš z Granvia Operation, ktorá cestu prevádzkuje. Dodal, že od 28. októbra do konca marca prešli po ceste približne dva milióny áut.

V novembri bola priemerná intenzita dopravy za 24 hodín vyššia - počet áut prekročil číslo 15-tisíc. Približne 27% tvorili nákladiaky. Oproti predpokladanej intenzite 5-7 tisíc vozidiel denne je to dvoj- až trojnásobne viac.

ico

Pri R1 upravujú oplotenie

Na oplotení R1 už začali robiť úpravy, ktoré majú zabrániť zvieratám dostať sa na cestu. Ide najmä o zmenšenie ôk na pletive a jeho dodatočné ukotvenie do zeme. „Práce majú byť hotové do konca mája, dopravu na R1 neobmedzujú,“ píše sa v stanovisku Granvie.

Ekodukty, ktoré by migrujúcim zvieratám umožnili vyhnúť sa ceste, neboli súčasťou projektovej dokumentácie.

Na R1 už skončili pod kolesami áut desiatky zvierat. Najhoršia kolízia sa stala v decembri, keď sa na cestu v blízkosti križovatky Čaradice dostala skupina deviatich diviakov. Zrazila sa s nimi jedna dodávka a jedno osobné auto. Diviaky uhynuli, na vozidlách vznikla veľká materiálna škoda. Našťastie, ľudia zranení neboli.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Začali so stavebnými prácami na Tehelnom poli, hrubá stavba bude do konca roka

Štát poskytne na výstavbu štadióna dotáciu 27,2 milióna eur.

Kam vyraziť