Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Porotkyne sú pri posudzovaní vín prísnejšie ako muži

Ženy vedia mať ostré jazyky nielen keď sa hádajú so svojimi starými. Rovnako prísne sú aj keď posudzujú kvalitu vín.

Degustátorky.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Ženy vedia mať ostré jazyky nielen keď sa hádajú so svojimi starými. Rovnako prísne sú aj keď posudzujú kvalitu vín.

TOPOĽČIANKY. Ženy a víno. Túto lákavú kombináciu dali dokopy Vinárske závody Topoľčianky.

Do niekdajšieho letného sídla Tomáša G. Masaryka pozvali štyri desiatky žien, ktoré na štvrtom ročníku Vienále Topoľčianky hodnotili vína. Všetky ženské hodnotiteľky majú svojim spôsobom k vínu blízko – sú to profesionálne vinárky, somelierky, laborantky, alebo novinárky píšuce o vínach a vinohradníctve.

Rekordný počet vín

Do národnej súťaže vín prišlo rekordných 251 vzoriek z 56 vinárstiev. Keď pred štyrmi rokmi začínala tradícia ženskej degustácie, prihlásených vín aj vinárstiev bolo asi o polovicu menej.

„V dvanástich kategóriách súťažia iba suché vína. Jedine ružové môžu byť polosuché alebo polosladké. Prišli nám vína od Moravy až po východ Slovenska, naše závody tu pre zaručenie objektivity súťaže nemajú ani jednu vzorku,“ povedal Miloš Ševčík, výrobný riaditeľ Vinárskych závodov Topoľčianky a organizátor súťaže.

Víťazné vína dostanú medaile a nálepku, ktorú môžu výrobcovia umiestňovať na svoje fľašky s opojným nápojom. „Vždy keď sa človek rozhoduje, aké víno zobrať, siahne skôr po fľaške, na ktorej je medaila, lebo vie, že to už niekto pred ním koštoval a vyhodnotil to víno ako kvalitné,“ hovorí Miloš Ševčík.

Topoľčianske vienále je okrem toho jednou z desiatich nominačných súťaží na Národný salón vín Slovenskej republiky.

Porotkyne nenafúkajú

Štyri desiatky porotkýň rozhodovali o umiestnení vín na pomyslenom rebríčku. Poznali odrodu, aby mohli zohľadniť špecifiká, no nepoznali, odkiaľ víno pochádza. Pre väčšiu objektivitu najlepšie a najhoršie hodnotenia vyškrtli a zvyšné spriemerovali.

Ženské porotkyne po súťaži sadli do áut a šoférovali domov. Podľa Ševčíka nehrozilo, že by nafúkali. Z desiatok vzoriek, ktoré prešli ich ústami, prehltli možno len pol deci. Na vyváženie chuti dostali vodu, syr a neutrálne pečivo. „Nemôžu pojedať niečo cesnakové alebo korenené, lebo by sa narušili ich chuťové poháriky,“ zdôvodnil Miloš Ševčík.

Cítili odtiene, ktoré potvrdili laboratória

Súťaž odštartovala pred štyrmi rokmi po sťažnosti jednej zamestnankyne závodov, že podobné podujatia sú doménou len mužov. „Pritom ženy sú menej ovplyvniteľné aj prísnejšie – to máte ako v politike, ženy sú menej náchylné na kadejaké bočáky,“ vraví Ševčík.

S tým súhlasí aj šéfka všetkých porotkýň Gabriela Szlovak, renomovaná odborníčka na vína z Maďarska. „My ženy každý deň varíme a tak ako v jedle, aj vo vínach vycítime rôzne nuansy. Boli v Maďarsku také skúsenosti, že to isté víno hodnotili ženy aj muži. Ženy vycítili také chuťové odtiene, čo muži vôbec nie. Potom to dali do laboratória a zistili, že čo ženy zacítili, to aj vo víne skutočne bolo,“ povedala Szlovak.

Šéfka hodnotiteliek vín sa degustovaniu venuje už pätnásť rokov. V Maďarsku organizuje dámske degustácie, na ktoré volá porotkyne zo siedmich štátov Európy, medzi nimi aj zo Slovenska.

ico

ČERVENÉ VÍNA POTEŠILI KVALITOU

Rok 2011 bol pre vinárov jeden z tých lepších, hoci začiatky sezóny boli pre rozmary počasia rozpačité. Teploty sa striedali, teplo nahrádzala zima. Potom však prišla krásna jeseň s minimom zrážok a stabilným počasím. To spôsobilo, že hrozno dozrelo a vinári hovoria, že hlavne červené vína patria k top ročníkom od začiatku tohto tisícročia. V topoľčianskych závodoch sa podarilo spraviť aj ľadový zber, hoci mimoriadne neskoro, až 28. januára. Pre porovnanie, o rok skôr oberali zmrznuté bobule už pred Mikulášom.

Tomáš Holúbek

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Kam vyraziť