Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V nárazníkovej zóne ostrova vznikajú kuriózne situácie

Stodesať profesionálnych vojakov si prebralo medaily a odznaky za splnenie úloh v misii na Cypre. V súčasnosti tu pôsobí 159 Slovákov.

Veliteľ jednotiek podplukovník Ľubomír Chrenko pri slávnostnom nástupe vojakov na Svätoplukovom námestí.(Zdroj: (ČE))

Stodesať profesionálnych vojakov si prebralo medaily a odznaky za splnenie úloh v misii na Cypre. V súčasnosti tu pôsobí 159 Slovákov.

NITRA. Čestné salvy nad Svätoplukovým námestím vítali nastúpených vojakov. Po polroku, respektíve roku sa vrátili z pôsobenia v mierovej pozorovateľskej misii UNFICYP na Cypre.

Za splnenie úloh si v prítomnosti vojenskej admirality, zástupcov štátu, mesta a, samozrejme, rodinných príslušníkov prevzali medaily, odznaky a vecné dary.

Zomreli dvaja vojaci

Oceneným sa prihovoril náčelník generálneho štábu OS SR generálmajor Peter Vojtek. Poďakoval im za úspešné a bezproblémové plnenie úloh.

„UNFICYP na Cypre patrí k najstarším misiám, ktoré vykonáva OSN. Začala sa v roku 1964 a v roku 2001 sa k vojskám, ktoré na ostrove zabezpečujú mier, pridalo aj Slovensko. Od roku 2001 sa na Cypre vystriedalo 26 našich rotácií. Dnes boli v Nitre ocenení príslušníci 25. rotácie,“ povedal Peter Vojtek.

„Momentálne zostalo na Cypre 159 našich vojakov, z toho 14 žien. Celkovo sa tejto operácie zúčastnilo spolu 1 117 príslušníkov. V misiách po celom svete v súčasnosti slúži 552 slovenských vojakov, od roku 1993 sa takto vystriedalo 14 800 príslušníkov OZ SR.“

Veliteľ nastúpených jednotiek podplukovník Ľubomír Chrenko pôsobil v misii pôsobil ako vyjednávač. „V UNFICYP zomreli dvaja slovenskí vojaci, ale nie v bojovom nasadení. Zahynuli za nešťastných okolností - pri kontakte so zadným vyrovnávacím rotorom vrtuľníka a pri kontakte s listom motorového člnu počas voľna,“ doplnil Chrenko.

Status quo platí 40 rokov

Misia na Cypre rozdeľuje ostrov na dve časti – východnú tureckú a západnú grécku. Hranica – nárazníková zóna – je niekde široká 700 metrov, niekde 7 kilometrov. Znepriatelené strany stále neuzavreli prímerie, sú vo vojnovom stave a vyše 40 rokov tu platí isté status quo.

„V zóne, za ktorú sú naši vojaci zodpovední, platia prísne zákony pohybu a použitia síl. Naši vojaci robia dohľad nad tým, aby oba národy, ktoré na ostrove žijú, neprichádzali spolu do ozbrojených konfliktov. Vykonávajú policajné hliadkovanie, monitorujú zhromaždenia ľudu, zasahujú pri požiaroch, úrazoch a rôznych iných krízových situáciách. Všetko hlásia nadriadeným orgánom, ktoré potom vstupujú do kontaktu s politickými činiteľmi na oboch stranách ostrova,“ pokračuje generálmajor Vojtek.

„Okrem patrolovacej činnosti plnia aj úlohy vo veliteľských štruktúrach na ostrove a tiež úlohy, ktoré sú spojené so zabezpečením našich vojakov vonku – stráženie, varenie, logistika, plánovanie a podobne.“

Vec národnej cti

Konflikty a provokácie sú na ostrove na dennom poriadku, netýkajú sa však výsostne vojenského ohrozenia. Ľudia sa domáhajú svojej pôdy v nárazníkovej zóne, nachádzajú sa tu aj pamätné miesta – cintoríny a kostoly, kde sa každý rok robia púte. Naši vojaci sú zodpovední za dodržiavanie poriadku počas týchto akcií.

„Ďalší prípad sú poľovníci, ktorí fungujú spôsobom: mám zbraň a strieľam. Náš vojak musí takéhoto strelca zo zóny „vyprevadiť“ mierovou cestou. Keď vznikne požiar na majetku, ktorý patrí jednému národu a najbližší hasiči sú druhej národnosti, tak tí jednoducho hasiť nemôžu, pretože je to vec národnej cti, aby si to vyriešili tí druhí,“ vysvetľuje Peter Vojtek.

„Vznikajú tu preto často kuriózne situácie – kým prídu „tí správni“ hasiči, druhí sa z okraja pozemku prizerajú a zatiaľ majiteľovi zhorí úroda na poli.“

Najviac chýbala rodina

Medzi ocenenými príslušníkmi misie bol aj rotný Martin Dragúň z Komárna. Na Cypre pôsobil ako veliteľ stavebno-strojového družstva ženijnej čaty.

„V rámci mierovej misie sme plnili operačné úlohy, ktoré sme dostali rozkazom od nadriadených. Najťažšie bolo odlúčenie od mojej rodiny. Doma ma čakala manželka a 5-ročný syn,“ povedal Martin Dragúň, ktorý je veliteľom družstva nabíjacích prepravníkov protilietadlovej raketovej brigády pod Zoborom.

Ocenený rotný Ladislav Slaný z Ružomberka bol na Cypre veliteľom spojovacieho družstva. „Starali sme sa o spojenie v sektore v rámci pôsobenia slovenského kontingentu, takisto sme mali na starosti spojenie s našimi rodinami doma na Slovensku. Práca nebola ťažká, najnáročnejšie bolo odlúčenie od najbližších,“ hovorí Ladislav Slaný, ktorý sa vracia do vojenského útvaru v Ružomberku.

„Ženatý zatiaľ nie som, ale doma ma čakala priateľka, s ktorou sa chceme brať. Teraz musím minimálne dva roky zostať doma a neskôr podľa požiadaviek armády by som mohol ísť do misie opäť. Ak sa bude dať, tak pôjdem, sú to cenné medzinárodné skúsenosti.“

„Odpaľovač“ rakiet na námestí

Vojaci na námestí v Nitre predstavili aj malú časť techniky, s ktorou v misiách operujú. Najväčšiu pozornosť pútal kolos so štyrmi obrovskými „rúrami“. „Je to vlastne odpaľovacie zariadenie, do ktorého sa dávajú rakety. Kontajnery na rakety majú bojovú výšku vyše 7,8 metra, celé zariadenie váži asi 43 ton,“ popísal technik palebného kompletu rotný František Galko.

„Je časťou kompletu S 300 PMU, ktorý tvoria ešte riadiaci, navádzací a prehľadový rádiolokátor. Úlohou kompletu je strážiť určité územie v rozmedzí nejakých 75 km.“

Oceneným sa prihovoril náčelník generálneho štábu OS SR generálmajor Peter Vojtek.

Ceremoniál udeľovania vojenských medailí a odznakov. Prevzalo si ich 110 vojakov.

Z vojenskej techniky najväčšiu pozornosť pútal 43-tonový kolos - odpaľovacie zariadenie na rakety s výškou kontajnerov takmer 8 metrov. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Počet zubrov atakuje historické rekordy, časť prevezú do Maďarska

Vlani sa tu narodilo 11 mláďat a v súčasnosti tu je 33 kusov týchto mohutných zvierat.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Všetky správy

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Nepreplácaním liečby hepatitídy C pre niektorých pacientov chce Všeobecná zdravotná poisťovňa ušetriť peniaze. Je v strate 200 miliónov.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Kam vyraziť