Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Spišiakovu knihu o Samkovi pokrstili ihličím

Do knihy prispeli svojimi námetmi a ilustráciami žiaci základných škôl.

Autor Ladislav Spišiak s deťmi zo ZŠ Lúky Vráble.(Zdroj: (ČE))

Do knihy prispeli svojimi námetmi a ilustráciami žiaci základných škôl.

NITRA. V Krajskej knižnici Karola Kmeťka spisovateľ Ladislav Spišiak predstavil svoju novú knihu Tajomstvo drevenej truhlice. Návštevníkmi krstu knihy boli deti, ktoré sú jej spolautormi.

Novinku pokrstila autorova dobrá priateľka Tatiana Némethová z nitrianskej knižnice – keďže kulisou príbehu je príroda, knihu posypala ihličím.

Truhlica s tajomstvami

„Som z gruntu učiteľ, nedalo mi, aby som si k tvorbe knihy neprizval deti. Oslovil som žiakov 3. a 4. ročníkov základných škôl – zo ZŠ kniežaťa Pribinu, kráľa Svätopluka, Lúky Vráble a deti zo ZŠ v Dolných Krškanoch. Tí mi knihu ilustrovali. Ja som vymyslel hlavú postavičku – 10-ročného Samka Kopeckého, ktorý má isté zdravotné a sociálne problémy,“ hovorí Ladislav Spišiak.

„Poštípal ho kliešť a on dostal boreliózu. Bývali na samote v horárni, kde otec bol lesníkom. Pre chorobu bol Samko asi rok mimo školy a stratil kamarátov.“

Doma sa nudil a tak všeličo vymýšľal. Raz na povale objavil starú drevnú truhlicu, v ktorej boli zaujímavé veci.

„Deti z oslovených škôl som poprosil, aby zo svojich trinástych komnát dali niečo chlapcovi do tejto truhlice a ja to zostavím do príbehu. Keďže ide trochu o sci-fi, tie veci z truhlice ožili – drevený koník, bábky aj vojenská čiapka,“ pokračuje spisovateľ. „Námetmi mi prispelo takmer 50 detí, do knihy som si vybral dvadsať. Ale použil som niečo aj z ostatných nápadov, takže spoluautormi sú takmer všetky deti.

Vzniknú Zoborské legendy

Kniha o Samkovi je na svete, a hoci sa zatiaľ nechystá jej pokračovanie, rysuje sa ďalšia spolupráca autora s deťmi zo ZS kráľa Svätopluka. „Knihe, ktorú spolu chceme dať dohromady, sme dali pracovný názov Zoborské legendy. Škola o rok oslávi 50-ročné jubileum, zároveň si pripomenieme 100 rokov školstva na Zobore a tiež oslávime 1150. výročie príchodu vierozvestcov na naše územie,“ vysvetľuje autor.

„Spojíme jedno s druhým. Trochu sa pohráme s príbehmi o Svoradovej jaskyni, Martinskom vrchu, Šindolke, teda so všetkým, čo je nejako spojené s históriou Zobora a starej Nitry. Úloha žiakov zo 6., 7. a 8. ročníkov bude spočívať v tom, že budú zháňať faktografické podklady k starým legendám.“

Podporuje chuť čítať

Hoci spisovateľ nevylučuje aj internet, ale žiaci budú informácie hľadať najmä v knižnici. Autor chce takto spracovať dvadsať príbehov, ktoré budú dopĺňať ilustrácie. Do tvorby knihy už ako gestorov zapojili aj niektorých historikov, učiteľov literatúry, histórie a výtvarnej výchovy.

Cieľom knižných projektov Ladislava Spišiaka je podporiť v deťoch záujem o knihy, čítanie, ukázať im, ako kniha vzniká a čo všetko treba urobiť predtým, kým si ju môžu kúpiť alebo požičať v knižnici.

V máji sa autor chystá krstiť opäť - tentoraz knižku, ktorá vzniká v spolupráci s organizáciou Srdiečko, podporujúcou deti s mentálnym a fyzickým postihom. „Kniha sa bude volať Srdiečko plné lásky. Nebude to prvá kniha, ktorá sa týka hendikepovaných detí. Vydali sme už publikácie o deťoch a s deťmi zo zariadenia v Klasove,“ doplnil Spišiak.

V júni do života plánujú uviesť ďalšiu ďalšiu knihu s názvom Pristrihnuté krídla, ktorá bude práve z prostredia klasovského zariadenia pre postihnuté deti.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť