Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Poslanci odišli z rokovania pre bod, ktorý primátor nezaradil

Primátor vyčíta poslancom, že sabotujú samosprávu. Tí ho obviňujú z porušovania zákona a rokovacieho poriadku.

(Zdroj: (laz))

DUNAJSKÁ STREDA. Poslanci frakcie Most-Híd a nezávislí odišli z mimoriadneho rokovania mestského zastupiteľstva. Dôvodom ich odchodu bol bod o novej voľbe predstavenstva a dozornej rady dunajskostredského termálneho kúpaliska. Ten primátor nezaradil do programu napriek tomu, že ho odsúhlasila mestská rada.

Poslanci sa zdvihli potom, čo ich oponenti z SMK neodhlasovali ani rozšírenie programu zasadnutia. Mestské zastupiteľstvo sa tak stalo neuznášaniaschopné, primátor ho musel ukončiť. Najbližšie zastupiteľstvo je 15. mája.

Kluby sa nedohodli

„Nešlo o prvý prípad, kedy primátor ignoroval rozhodnutie. Posledným príkladom je uznesenie vo veci FK DAC z januára 2012, ktoré ukladá primátorovi vypovedať zmluvu a podať trestné oznámenie. Do dnešného dňa zmluva vypovedaná nie je, o trestnom oznámení ani nehovoriac,“ povedal poslanec Vendelín Benkóczki za Most-Híd.

Bod o Thermalparku nezaradil Zoltán Hájos preto, lebo podľa jeho slov poslanecké kluby o ňom na mestskej rade iba rokovali, nedohodli sa na konkrétnych nomináciách.
„Podľa rokovacieho poriadku nie je mojou povinnosťou všetky body, ktoré prerokovala rada, zaradiť do pozvánky zastupiteľstva,“ povedal primátor.

Odmieta obvinenia, že by sa chcel problematike zámerne vyhýbať a umelo ju odďaľovať. Už od decembra vraj čaká na konkrétne návrhy s podmienkou, že o nomináciách tých členov, ktorých odvolal, „nechce počuť, pretože sú zodpovední za tento stav“.

„Mali sme prerokovať aj záverečný účet mesta za rok 2011, bez ktorého nie je možné podávať žiadosti o eurofondy, vydanie vernostnej karty tým občanom DS, ktorí zaplatili po 15. novembri do konca roka svoje dlžoby, vlastníckoprávne vzťahy 20 občanov. Neviem, ako im vysvetlím, prečo sme o ich záležitostiach nerozhodli. Isté je, že poslanci uprednostnili stranícke záujmy pred mestskými záležitosťami a nie prvýkrát sabotovali prácu samosprávy.“

Zákon a rokovací poriadok si primátor podľa Benkóczkiho vykladá svojsky. Poslanci „mostu“ sa rozhodli odísť preto, aby „neasistovali“ pri jeho porušovaní.
„Minule sme nemali na programe rokovania tie body, ktoré neboli prerokované v rade. Teraz naopak nezaradil bod, ktorý rada výslovne „posunula“. A to, že neexistovala dohoda o nomináciách, je tiež len výhovorka. Mnohokrát sme mali na programe rokovania body, ktorých konkrétny obsah sa „tvoril“ až priamo na rokovaní,“ podotkol poslanec.

Nezúčastnili sa rokovania mestskej rady

V Dunajskej Strede sa nerokovalo ani na riadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva pred niekoľkými týždňami. Poslanci sa podľa primátora nezúčastnili mestskej rady a neprešli body programu, takže na zastupiteľstve nebolo o čom rokovať. To, že budú poslanci na rade absentovať, však vraj primátorovi vopred avizovali.
„Mohol a mal zvolať mestskú radu na iný termín, mal na to ešte dva týždne. Napriek tomu tak neurobil, a vyhováral sa na nás,“ povedal Benkóczki.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť