Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Požiarne schodisko zasahuje do pozemku mesta

Majitelia budovy žiadajú o odkúpenie mestského pozemku, ktorý zastavali. V súčasnosti ho majú v nájme, poslanci o tom nevedeli.

(Zdroj: (LAZ))

Majitelia budovy žiadajú o odkúpenie mestského pozemku, ktorý zastavali. V súčasnosti ho majú v nájme, poslanci o tom nevedeli.

GALANTA. Časť budovy, ktorá je na jednom z galantských sídlisk, zasahuje do pozemku mesta. Podľa jej majiteľov spravili nechtiac chybu robotníci pri stavbe.

Ohňovzdorné okná

Hlavný kontrolór Gábor Pallya už v súčasnosti preveruje neoprávnený zásah do mestského pozemku na Clementisových sadoch. Uložili mu to poslanci, ktorí na ostatnom zastupiteľstve prerokovávali žiadosť majiteľov polyfunkčného domu o odkúpenie plochy, ktorú zastavali.

Poslancov problematika dodatočného riešenia majetkovoprávnych vzťahov rozhorčila. Obávajú sa, aby z toho nevznikol precedens.

V prípade manželov, podnikateľov z Bratislavy, išlo o 22 štvorcových metrov plochy, ktorá im nepatrí. Na pozemok mesta prečnieva požiarne schodisko. To majitelia vybudovali po prvej, neúspešnej kolaudácii.

Pri nej sa totiž ukázalo, že pri stavbe nebol dodržaný protipožiarny projekt. Ten podľa kontrolóra vyžadoval v bytoch na poschodí ohňovzdorné okná. Pri prípadnom požiari by zadržali plamene 30 minút, ktoré by mali podľa predpisov stačiť na evakuáciu. Vybudovaním požiarneho schodiska sa doba evakuácie skrátila na polovicu.

„Schodisko bolo navrhnuté na vlastnom pozemku investora, po zameraní skutkového stavu sa zistilo, že je sčasti na mestskom pozemku vo výmere 0,32 m2 (geometrickým plánom je možné vyčísliť minimálne štvorcový meter). Zvyšok plochy je vlastne chodník, ktorý slúži verejnosti,“ napísala nám vedúca stavebného oddelenia Mária Morvayová.

„Keď sme po vybudovaní schodiska, ktoré posunuli robotníci, zistili, že tridsiatimi centimetrami zasahuje do mestského pozemku, išli sme to hneď riešiť na stavebný úrad. Potrebovali sme to skolaudovať, tak nám dali zmluvu na jeden štvorcový meter s tým, že nám to potom odpredajú,“ povedala majiteľka budovy pani Andrea.

O nájomnej zmluve, ktorú s podnikateľmi podpísal vo februári primátor Ladislav Maťašovský, však poslanci na zastupiteľstve nevedeli. Na rokovaní sa spomenula len veľmi nejasne.

„Niekto z poslancov navrhol možnosť prenájmu, ale upozornil som ich, že o ten nežiadali, preto k tomu nemôžu ani vyjadriť súhlas. To, že už beží nájomná zmluva, som zistil až pri kontrole,“ podotkol Pallya.

Parkoviská využíva verejnosť

Nájomnú zmluvu podľa majiteľky budovy pripravuje mestský úrad aj na ostatných 21 m2. Ide o mestský pozemok, ktorý manželia pokryli zámockou dlažbou.

„Je tam taký atypický trojuholník, úzky špic, ktorý začína od jedného centimetra a postupne sa rozširuje na 70 cm počas dĺžky 20 metrov. Nedá sa na ňom nič postaviť a z ľudského hľadiska sme si mysleli, že budú radi, keď to bude spravené. Mali sme tam nechať blato? Veď je to nelogické,“ povedala pani Andrea.

„Investor na vlastnom pozemku má riešené aj parkoviská a platí daň za pozemok. Na území mesta spevnené plochy a parkoviská k polyfunkčným budovám sú vybudované na základe povolenia, pričom sa užívajú verejnosťou a vlastník budovy nemá riešený vzťah k pozemku, na ktorom sa spevnené plochy nachádzajú,“ povedala Morvayová.

O tom, či podnikatelia mestské časti pozemkov odkúpia, alebo ich budú mať v prenájme, rozhodnú poslanci koncom apríla. Vlastníci budovy sú vraj ochotní akceptovať všetky návrhy.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Škôlku pozná ako vlastnú dlaň

Od prvého januára nastúpila do funkcie riaditeľky Materskej školy MDŽ Erika Sekanová.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Všetky správy

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Bratislava prehrala spor o lukratívnu budovu. Uspela firma blízka Kollárovi

Nájomné byty v centre Bratislavy, ktoré patria mestu, má dostať súkromná firma. Ľudia sa boja vysťahovania

Kam vyraziť