Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Na streche základnej školy bude slnečná elektráreň

V meste majú byť do konca roka postavené štyri fotovoltaické elektrárne. Umiestnia ich aj na paneláky.

(Zdroj: ARCHÍV MsÚ)

GALANTA. Mesto Galanta je demonštračným partnerom výskumného projektu Geo-thermal Communities - Geo-com. Mesto do neho ešte v roku 2009 pozvala spoločnosť Geonardo so sídlom v Budapešti, ktorá je aj koordinátorom a lídrom celého projektu. Okrem Galanty sa rozbehol v maďarskom Morahalome a talianskom Montieri. Potrvá do roku 2014.

Reinjektážny vrt predĺži životnosť systému

Projekt Geocom je zameraný na integráciu obnoviteľných zdrojov energie. Jeho celkové náklady sú vo výške vyše 11,5 milióna eur, podiel pre Galantu tvorí 1,2 milióna eur. Európska komisia v prípade projektových dokumentácií hradí 75 percent, pri samotnej realizácii platí polovicu. Eurofondy pridelili pre organizácie mesta, spoločnosti Galantaterm a Bysprav a mesto Galanta.

Galantaterm ich využije na vypracovanie projektu reinjektážneho vrtu, ktorým by sa predĺžila životnosť geotermál-neho systému. Prostredníctvom reinjektáže by sa totiž voda, ktorá už bola využitá na vykurovanie, vrátila späť do geotermálneho rezervoára. U-šetrilo by sa približne 60 až 80 percent odpadovej geotermálnej vody, keďže v súčasnosti sa viac ako 500-tisíc m3 vypúšťa do Váhu.

„Štúdia je dôležitá, aby sme zistili, či sa v Galante do pieskovca vôbec dá reinjektovať, čiže vrátiť vodu späť. Ak by to bolo možné a rozhodli by sme sa pre vrt, na jeho vybudovanie sa dotácia z projektu Geocom nevzťahuje. Galantaterm by to hradil z vlastných zdrojov, alebo by musel nájsť externé,“ hovorí Tomáš Bergendi, koordinátor projektu.

Úlohou Galantatermu bolo tiež vypracovať koncepciu nových objektov, ktoré by využívali geotermálnu energiu. Okrem nemocnice, základnej školy a škôlky na sídlisku Sever, domova dôchodcov a približne 1300 bytov budú geo-termálnou vodou celoročne vykurované nové bytové domy West či nový domov dôchodcov na mieste bývalej slobodárne.

Náklady sa znížia

Dotáciu vo výške 300-tisíc eur spoločnosť Bysprav využila na zateplenie troch bytových domov na sídlisku Sever, na výmenu ich okien a dverí, na hydraulické vyregulovanie a termostatizáciu.
Na strechách bytových domov, ktoré sú zapojené do projektu Geocom, budú tiež vybudované malé fotovoltaické elektrárne. Na každom dome budú osadené panely so spoločným výkonom 2,13 kWp. Inštalované a zapojené budú v druhej polovici tohto roka.

Vyrobená elektrická energia podľa konateľa spoločnosti Zoltána Horvátha zmierni náklady obyvateľov domov na elektrickú energiu. Koľko ľudia ušetria, sa podľa neho v tejto etape ešte nedá povedať. Isté je, že na spolufinancovaní nákladov sa budú vlastníci bytov spolupodieľať.
„Prostriedky mohli byť využité výhradne u bytových domov vykurovaných geo-termálnou energiou,“ hovorí konateľ.

Prebytočná energia vznikať nebude

Fotovoltaická elektráreň vznikne aj na streche pavilónu D Základnej školy Gejzu Dusíka v Galante.
Osemnásť kusov panelov s výkonom 4,86 kW by malo ušetriť desať percent nákladov. Tie mala škola vlani vo výške 7806 eur za 36,478 megawatthodín. Investorom je mesto. Dodávateľa na realizáciu vyberie verejným obstarávaním v dru-hom polroku, kedy plánuje elektráreň aj vybudovať. Odhadovaná výška investície je okolo 18- tisíc eur.

V rámci projektu na škole vymenili aj okná. „Mesto je vďaka vysokého počtu slnečných dní v roku veľmi vhodným miestom pre tento druh obnoviteľných zdrojov. Zároveň fotovoltaika je použiteľná aj v zastavanom území, nakoľko nemá žiadny vplyv na okolie. Prebytočná energia vznikať nebude, vyrobená elektrická energia bude prúdiť späť do elektrizačnej sústavy a mesto tým bude malým výrobcom elektrickej energie,“ uzatvára Bergendi.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť