Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Basketbalisti Nitry vyrovnali stav série

Druhý semifinálový duel v sérii medzi Nitrou a Prievidzou priniesol výborný basketbal. V zápase plnom zvratov pred výbornou kulisou sa tešili hráči Bemaca.

Milan Žiak, autor 20 bodov, zakončuje pod prievidzským košom.(Zdroj: Dušan Tarko)

BK Bemaco SPU Nitra - BC Prievidza 79:72 (19:25, 25:18, 22:9, 13:20).
Clemente síce dával v 2. min. na 6:3, ale hosťom sa v úvode výnimočne darilo v útoku. Davis a Guede získali pre Prievidzu vedenie 15:7. Už po 2,5 minútach mal Tomek tri fauly a šiel z palubovky. Hostia trafili v prvej štvrtine až štyrikrát spoza oblúka, Pelle dával na 16:25. Skóre prvej štvrtiny však uzavrel Žiak na 20:25.
V druhej perióde Nitrania postupne zlepšovali obrannú fázu, príkladom bol Vidov blok pri brejku Phillipsa. Po trojke Livasa ešte bol stav 38:43, ale záverečné slovo v prvom polčase si vzali domáci hráči, Žiak, Clemente a Šilinskis triafali presne, medzitým Majok nedovolil skórovať Davisovi a Nitra šla do kabín s jednobodovým náskokom.
V druhom polčase pokračovala dobrá defenzíva Urbanových zverencov, tí zbierali zrazu aj doskoky pod oboma košmi. Od stavu 51:47 prišla šnúra 9:0, keď 5 bodov dával Clemente. Okrem palubovky sa odohrával krásny súboj aj v hľadisku, kde sa oba fanúšikovské tábory starali o vynikajúcu atmosféru. Nitra si udržiavala dvojciferné vedenie, skóre tretej štvrtiny pečatil Majok smečom po pase od Clementeho (66:50).
Po koši Majoka viedla Nitra až o 18 bodov (72:54) a domáce chorály mali oslavný tón. Potom na chvíľu obom tímom zvlhol pušný prach, Nitrania viackrát pokazili ľahké lopty a dovolili súperovi vstať z mŕtvych. Guede dal 9 bodov po sebe a Davis trojbodovou akciou stiahol na 74:70. V poslednej minúte domácim fanúšikom zatrnulo pri Clementeho šestkách, ktorý nedal tri po sebe, no nakoniec Žiak potvrdil víťazstvo Nitry, ktoré znamená vyrovnanie v sérii na 1:1.

Rozhodovali Ženiš, Lamoš a Fuska, TH: 17/11 - 16/11, fauly: 18 - 22, trojky: 4 - 7, 1200 divákov.
BK: Clemente 22, Žiak 20, Nuber 6, Vido 6, Tomek (Majok 18, Šilinskis 4, Jašš, Lehman). Užitočnosť: Majok 23, Clemente 22, Žiak 16, Šilinskis 11.
BC: Guede 16, Pelle 15, Davis 13, Godbold 9, Potter 3 (Phillips 9, Livas 7, Averink).
Stav série: 1:1.

Urban: „Víťazstvo sme si zaslúžili“

V druhom zápase semifinále nitrianski basketbalisti našli recept na tesnejšiu obranu, ktorá im hlavne pomohla k vyrovnaniu stavu série. Po stretnutí sme hovorili s trénerom Nitry Ľubomírom Urbanom.

Aké je vaše hodnotenie zápasu?
- Videli sme krásny basketbal pričinením obidvoch mužstiev. Boli tu veľmi kvalitné hráčske výkony a v prvom polčase sa dal zápas prirovnať k zápasom EuroChallenge Cupu vysokou efektivitou obidvoch mužstiev v útočnej fáze a proti solídnemu obrannému tlaku súpera. My sme v prvých 5-7 minútach prvej štvrtiny boli ešte pod psychickým tlakom z predchádzajúceho zápasu, ktorý sme prehrali v závere, v poslednej päťminútovke a nestíhali sme reagovať na rýchlosť prechodu súpera, to, čo je základom úspechu, aby sme zabrzdili ten rýchly prechod, ktorý má Prievidza veľmi dynamický. Bojovnosťou sme dotiahli polčas do víťazného konca a rozhodla tretia štvrtina, kde sme vynikajúcou obranou v podstate nedovolili súperovi skórovať a vypracovali sme si rozhodujúci náskok. Len únava alebo snáď strata koncentrácie v štvrtej štvrtine spôsobila to, že sa pomaly súper vrátil do hry a videli sme dramatickú koncovku, kde sa rozhodovalo na čiare trestného hodu. Po našich viacerých neúspešných trestných hodoch Clementeho Milan Žiak potvrdil víťazstvo a spečatil svoj dnešný vynikajúci výkon.

Dá sa povedať, že túto sériu vyhrajú obrany, to znamená, že dnes ste mali lepšiu obranu? Poznáte recept na súpera?
- Myslím si, že tie družstvá sú tak kvalitné a vedia o sebe toľko, že vedia, čo na ktorého súpera treba hrať. Ide len o spôsob realizácie na ihrisku a to nie je jednoduchá úloha, pretože tam je veľa faktorov. My vieme, ako hrať kvalitne proti Prievidzi. V Prievidzi sme mali 25 minút vyrovnané skóre a zlyhali sme v 5-minútovkách, čo sa aj dnes ukázalo ako naše slabé miesto, v päťminútovkách konca prvej štvrtiny, hlavne v päťminútovke konca druhej štvrtiny v Prievidzi a obrovský prepad nastal v poslednej päťminútovke štvrtej štvrtiny. Dnes sme mali výpadok v štvrtej štvrtine takisto obrovský, a ide len o to, aby sme udržali kontinuitu. Každopádne, dnes obrana rozhodla, pretože súpera, ktorý doma strieľal z poľa s 55 percentami, sme dnes udržali na 41 a my sme mali 55-percentnú efektivitu útočnej snahy. Preskákali sme ich, vyprodukovali sme viac, čo sa týka tej práce v poli, kde tie body nie sú až také zohľadnené v celkovom súčte, čiže sme si za dnešný výkon víťazstvo zaslúžili a vyrovnaná séria svedčí o kvalite oboch mužstiev.

Z čoho pramenia tie výpadky? Dnes ste si zápas sami zdramatizovali v závere.
- Ako hovorím, môžu tam byť dva faktory, ten prvý je – treba brať do úvahy aj únavu, pretože hrať s Prievidzou si vyžaduje vysoké tempo, kedy sa behá od koša ku košu a Američania v drese Prievidze to majú v krvi. Druhá vec je možno podcenenie situácie, kedy my začíname nahadzovať Majokovi na alley-oop v situácii, kedy treba hrať aj rozumnejšie, a on to nečaká a niektoré reakcie vyznejú tak, že nie sú dostatočne pod kontrolou. Čo mi dosť vadí je, že my stále chceme rozhodovať trojkovou streľbou niektoré kritické situácie, kedy je dostatok času na iné riešenia, Milan Žiak je veľmi efektívny v prieniku do koša, dá dva plus jedna, ale vzápätí zblbne a dá dva trojkové pokusy, kedy netrafí ani zariadenie. My nemáme v strede strelca, ktorý by mal efektivitu aspoň 30 percent z trojkovej vzdialenosti, takže neviem, prečo sa naši hráči stále pokúšajú o trojkové pokusy. Dá sa hrať aj rozumnejšie, ale je dobre, že sme sa vrátili do série, je to jedna jedna a treba ísť do ďalšieho zápasu. Verím, že naši hráči si uvedomia, kde máme my silné stránky a aby sme príliš neukazovali naše slabé stránky. A o toto asi v pôjde, kto dokáže svoje silné stránky presadiť viac a kto tie svoje slabiny tak skryť, že si to nikto nevšimne, že slabinami sú.

Roijjakers: „Zobudili sme sa neskoro“

Tréner Prievidze Johan Roijjakers nebol spokojný s obrannou činnosťou svojho mužstva. Uznal kvality Nitry, ktorú stále považuje za favorita série.

Vaši hráči začali zápas dobre, sebavedome, ale potom sa niečo stalo. Čo?
- Ja si nemyslím, že sme hrali až tak dobre na začiatku zápasu. Síce sme viedli, ale to bola skôr náhoda, padlo nám zopár ťažkých striel. Povedal som svojim hráčom, že nebránia. Je ťažké hrať bez bránenia v Nitre, trvalo nám 37 minút, kedy sme začali hrať nejakú obranu. Musím uznať kvality Nitry, vzdať jej hold, hrala skutočne dobre a zaslúžila si vyhrať. Posledné tri minúty už patrili nám, ale už bolo neskoro. Boli sme dolu o 18 bodov a za tri minúty sa nedá vyhrať zápas. Možno, keby sa hralo ešte o 30 sekúnd dlhšie, aj by sme to otočili.

Takže ste sa zobudili príliš neskoro, však?
- Presne tak, súhlasím s tým.

Doma ste vyhrali o 20 bodov, teraz ste prehrali až v dramatickom závere, takže máte dosť sebavedomia na ďalší zápas?
- Viete, v play-off skutočne nezáleží, o koľko bodov vyhráte, stačí vyhrať aj o bod. My na sebe pracujeme. Nitra má naozaj dobrý tím, majú hráčov, ktorí sú kvalitní a talentovaní, majú veľa skúseností z európskej súťaže. Mala by byť favoritom v sérii a to dnes aj dokázala, aspoň v tých 37 minútach.

Ostatný výsledok:
BK Iskra Svit - MBK Rieker Komárno 88:97 (15:30, 31:13, 17:30, 25:24).
Najviac bodov: Berkis 32, Henderson 23, Polakovič 11 - L. Johnson 21, Kratochvíl 15, J. Jones 14.
Stav série: 0:2.

Fotogaléria Dušana TarkaSprávu budeme aktualizovať.

Ďalšie články z rubriky Šport

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Väčšina ľudí mohla na nových pravidlách platieb za distribúciu elektriny ušetriť. Politici to však neboli schopní pochopiť. Regulačný úrad vrátil ceny podľa ich príkazu na minuloročné hodnoty. A preto budú domácnosti aj podniky platiť viac.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Pozrite si rebríček 50 najpredávanejších áut sveta

Jediným nováčikom v prvej desiatke poradia je Honda Civic.

Kam vyraziť