Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nitrianske ulice majú v názvoch pravopisné chyby

Mesto musí zo zákona zabezpečiť, aby boli názvy ulíc napísané spisovne. V Nitre zatiaľ na to nebola vôľa.

Najväčší chaos je v Nitre okolo Pecvalovej ulice - ľudia píšu názov v troch verziách.(Zdroj: DUŠAN TARKO)

NITRA. Názvy viacerých ulíc sú napísané s chybami. Radnica o tom vie už roky, no nápravu neurobila. Nebola na to vôľa poslancov.

„Mesto Nitra dlhodobo registruje pravopisné chyby v názvoch ulíc - napríklad Petzwalova (správne je Pecvalova), Sčasného (Ščasného), Dvorčanská (Dvorčianska), Šuranská (Šurianska),“ potvrdila nám Dagmar Bojdová, vedúca odboru kultúry.

Na niektoré nesprávne názvy ulíc upozornili obyvatelia, na viaceré chyby prišla radnica sama.

Museli by meniť doklady

Mestskí úradníci v minulosti opakovane vypracovali návrhy, cieľom ktorých bolo chyby odstrániť. Na mestskom zastupiteľstve ale žiaden neprešiel.

„Poslanci vždy zvažovali adekvátnosť opravy názvu v porovnaní s dopadom na množstvo úkonov, ktoré by museli obyvatelia a firmy realizovať,“ povedal Andrej Jančovič z radnice.

Poslanci argumentovali, že by sa úprava názvu dotkla množstva obyvateľov, ktorí by si museli - hoci zadarmo - vymeniť občianske preukazy. Firmy by spolu s dokladmi museli meniť aj pečiatky a vizitky, čo by znamenalo zvýšené náklady.

Pokuty za nesprávne názvy sa na mestskom úrade neobávajú. „Mestu za prípadné skonštatovanie nesprávnosti tvaru žiadna pokuta nehrozí. Dotknuté ulice boli pomenované už v dávnejšej minulosti, vždy sa k tomu vyjadrovala príslušná komisia. V čase, keď názov schvaľovalo mestské zastupiteľstvo, ho zrejme nikto nespochybňoval,“ povedala Dagmar Bojdová.

Správne má byť Pecvalova, podľa jazykovedcov je prípustné aj Petzvalova, nie však Petzwalova. Paradoxom je, že názvy nie sú jednotné ani na paneláku.

FOTO - DUŠAN TARKO

Viac verzií názvu

Najväčší chaos je v Nitre okolo ulice, ktorá je pomenovaná po vynálezcovi Jozefovi Maximiliánovi Pecvalovi (1807 - 1891). Správne sa má písať ako Pecvalova ulica.

Na nitrianskych panelákoch ale takútu verziu názvu nenájdete - ulica je tam napísaná vo verziách Petzvalova (čo je ešte prípustné), ale aj ako Petzwalova. A to je podľa jazykovedcov exemplárna chyba.

Napríklad Ščasného ulica v Dražovciach je na informačnej tabuli uvedená tak, ako treba, no v občianskych preukazoch ju majú ľudia zapísanú zle - ako Sčasného ulicu.

„V Slovenskom biografickom slovníku (Martin: Matica slovenská 1986 – 1994) sa mená uvádzajú v podobe Pecval, Ščasný. Z toho vyplýva, že názvy ulíc by mali mať podobu Pecvalova ulica a Ščasného ulica," povedal Matej Považaj z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV v Bratislave.

Musia byť spisovné

O pomenovaní ulíc rozhoduje len samospráva. Názvoslovná komisia, ktorá kedysi fungovala pri okresnom úrade, už neexistuje. Názov schvaľuje mestské zastupiteľstvo vo forme všeobecne záväzného nariadenia.

„Podľa zákona o územnom a správnom usporiadaní Slovenskej republiky nie sú prípustné jazykovo nesprávne názvy. Teda mestá a obce sú zodpovedné za to, aby názvy boli z jazykovej stránky v poriadku,“ povedal jazykovedec Matej Považaj.

Dodal, že nie je v kompetencii jazykovedného ústavu kontrolovať správnosť názvov verejných priestranstiev v jednotlivých mestách a obciach. Ak ich však obec požiada, môžu zaujať stanovisko k navrhovaným názvom.

„Medzi najčastejšie chyby patrí nenáležitý slovosled pri názvoch so zhodným prívlastkom typu Ulica konvalinková (správne Konvalinková ulica) a uvádzanie názvu s malým začiatočným písmenom pri názvoch s nezhodným prívlastkom typu ulica Jána Smreka (správne je Ulica Jána Smreka),“ povedal Považaj.

Podobný prípad už ministerstvo riešilo

„Názov ulice na území Slovenskej republiky musí byť v štátnom jazyku a musí rešpektovať spisovnú normu slovenského jazyka. Obec je povinná tieto požiadavky dodržať,“ povedala hovorkyňa ministerstva kultúry Eva Chudinová.

Ministerstvo už v minulosti riešilo jazykovo nesprávne názvy ulíc. „Po uskutočnení dohľadového konania prijala príslušná obec potrebné opatrenia a nespisovné názvy na tabuliach opravila. Keďže protiprávny stav sa odstránil, nebolo potrebné pristúpiť k uloženiu sankcie,“ dodala hovorkyňa ministerstva.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

Nikola Kováčiková medzi ocenenými

Na vyhlásení ankiet Slovenskej basketbalovej asociácie sa zviditeľnila aj Levičanka, ktorá háji nitrianske farby.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť