Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Martu Rácovú ocenil minister školstva

Cenu ju potešila, veľmi si ju váži. Chápe ju ako záväzok aj motiváciu.

Marta Rácová si prevzala Malú medailu svätého Gorazda.(Zdroj: (ARCHÍV M. R.))

Cenu ju potešila, veľmi si ju váži. Chápe ju ako záväzok aj motiváciu.

NITRA. Významnej pocty sa v týchto dňoch dostalo Nitrianke Marte Rácovej. Riaditeľke gymnázia na Golianovej ulici v Nitre minister školstva Eugen Jurzyca odovzdal Malú medailu svätého Gorazda.

Motivácia do budúcnosti

Ocenenie za dlhoročnú prácu, mimoriadne výsledky vo výchovno-vzdelávacom procese a za zásluhy v rozvoji školstva v SR si prevzala pri príležitosti Dňa učiteľov.

„Táto cena ma veľmi potešila a nesmierne si ju vážim. Ale musím povedať, že ju chápem aj ako ocenenie práce všetkých učiteľov našej školy, ktorí pri mne stáli v začiatkoch a pomáhajú mi aj v súčasnosti. Som veľmi pyšná, že počas slávnostného ceremoniálu odznelo aj meno nášho gymnázia,“ povedala Marta Rácová.

Okrem pedagogického pôsobenia v Nitre sa aktívne angažovala aj v realizácii školskej reformy - prácou v expertných skupinách, Akreditačnej rade MŠ SR a v Asociácii riaditeľov štátnych gymnázií SR.

Zdôraznila, že cena je pre ňu veľkou motiváciou pokračovať v úsilí a v práci, ktorá je pre ňu živobytím a zároveň naplnením jej profesionálnych ambícií. Veď celý svoj život zasvätila škole a žiakom.

„Cenu chápem aj ako záväzok do budúcnosti. Učiteľské povolanie je veľmi náročné. Nie je o medailách či pochvalách, my učitelia ich málokedy čakáme. Väčšinou našu robotu vykonávame z presvedčenia. Učiteľstvo sa stalo mojou záľubou, zmyslom života. Ak si navyše niekto povšimne úsilie a vašu dlhoročnú prácu ocení, je to zážitok na celý život.“

Využila šancu

Marta Rácová už odmala túžila byť učiteľkou. Zmaturovala na niekdajšom Gymnáziu Eugena Gudernu v Nitre, na ktoré sa ako učiteľka vrátila v roku 1978 po skončení vysokej školy. „Vyučovaniu matematiky a fyziky som sa venovala dovtedy, kým som sa v roku 1992 nestala riaditeľkou gymnázia. Bolo to práve v období, keď naša škola zápasila o existenciu. Prišli sme o budovu, v ktorej sme pôsobili od roku 1919,“ pokračuje Marta Rácová.

„Našou prioritou sa vtedy stalo štátnu školu vybudovať na novom mieste a s novým menom – ako Gymnázium na Golianovej ulici. Myslím si, že v tomto smere som mala šťastie – nielen v tom, že som osudom ponúknutú šancu dokázala využiť, ale aj v tom, že som mala a mám podporu rodiny, kolegov a rodičov žiakov. Stretla som tých správnych ľudí.“

Jej rukami prešli už stovky žiakov. Ako vraví, ich osudy, úspechy a kariéra sú pre ňu dôležitejšie ako budova gymnázia. Ale v historickom ponímaní významu školy pre región hodnotí úspešné etablovanie sa „Golianka“ ako výrazný úspech v jej profesionálnej kariére. „Teší ma, že sa škola stále posúva dopredu, keby to tak nebolo, zrejme by som ju neviedla,“ zhodnotila Rácová.

Treba sa vedieť obracať

Náročnosť svojej profesie vidí vo viacerých aspektoch. Riaditeľ musí byť pedagógom, diplomatom, rodičom i manažérom v jednej osobe. „Musím dbať na kvalitu vzdelávacieho programu aj na kvalitný pedagogický tím, pritom však treba riešiť základné problémy fungovania školy. Aby ľudia pri súčasnom finančnom i morálnom ocenení tejto práce mali motiváciu ísť ďalej,“ konštatuje Marta Rácová.

„Riaditeľ sa musí obracať, aby toto všetko zvládol. Ale aj napriek všetkým problémom učiteľstvo stále chápem ako poslanie. Verím, že naša práca sa nebude oceňovať len na Deň učiteľov, ale že sa jej v spoločnosti vráti miesto, ktoré jej právom patrí. Dúfam, že slová, ktoré zaznievajú počas tohto sviatku, sa raz stanú realitou.“

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Počet zubrov atakuje historické rekordy, časť prevezú do Maďarska

Vlani sa tu narodilo 11 mláďat a v súčasnosti tu je 33 kusov týchto mohutných zvierat.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Všetky správy

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Nepreplácaním liečby hepatitídy C pre niektorých pacientov chce Všeobecná zdravotná poisťovňa ušetriť peniaze. Je v strate 200 miliónov.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Kam vyraziť