Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Pýcha a predsudok ako večný príbeh lásky

Pýcha a predsudok vás jednoducho vtiahnu do deja. Máte pocit, že ste jedným z nich, že sa s Bennetovcami či Bingleyovcami dôverne poznáte.

Hlavné postavy skvele stvárnili Krstína Turjanová (Elizabeth) a Tomáš Maštalír (Fitzwilliam Darcy).(Zdroj: CTIBOR BACHRATÝ)

Pýcha a predsudok vás jednoducho vtiahnu do deja. Máte pocit, že ste jedným z nich, že sa s Bennetovcami či Bingleyovcami dôverne poznáte.

NITRA. Veľkolepé predstavenie, neopakovateľný zážitok. Tieto slová azda najlepšie vystihujú dojem z hry Pýcha a predsudok, ktoré v premiére uviedlo Divadlo Andreja Bagara.

Rámec klasickej predlohy naplnili fantastické herecké výkony. Veľkú zásluhu na pôsobivosti predstavenia mali aj nádherné kostýmy a scéna, evokujúce obdobie empíru.

Osudová láska

Dramatizácia knihy Pýcha a predsudok z pera britskej spisovateľky Jane Austenovej priniesla na javisko obraz starobylého sveta britského impéria. Ústrednou postavou klasického príbehu lásky je dôvtipná a citlivá Elizabeth Bennetová (Kristína Turjanová), predstavujúca samotnú autorku románu.

Jej protipólom je inteligentný, ale navonok necitlivý a občas arogantný Fitzwilliam Darcy (Tomáš Maštalír). V príbehu vzájomného spoznávania obaja hrdinovia postupne prekonávajú svoju pýchu a zbavujú sa predsudkov, hľadajú a nachádzajú k sebe cestu porozumenia a osudovej lásky.

Elizabeth je jednou z piatich sestier Bennetových. Matka ich vychováva pevnou rukou a vedie k životnému názoru, podľa ktorého je žena šťastná len vtedy, keď sa bohato vydá. Jediná Elizabeth sa tomuto modelu úspešne vzpiera, pri čom ju v tom plne podporuje je trochu detinský otec.

Keď sa v blízkom zámočku zabýva slobodný a najmä bohatý pán Bingley, Bennetovci na čele s matkou zavetria šancu na výhodný sobáš. Najstaršia dcéra Jane pánovi Bingleymu podľahne. Mladšia Elizabeth sa zapáči jeho priateľovi pánovi Darcymu, ktorý je trochu „tvrdším orieškom“.

Témy ako zo súčasnosti

Úpravy textu knihy, dramatizácie a réžie hry sa zhostil Ľubomír Vajdička. Po inscenáciách Statky zmätky, Šťastné a veselé! a Sardinky na scénu, prosím! je toto jeho štvrtá spolupráca s nitrianskym divadlom.

„Snažil som do predlohy viac-menej nezasahovať, 99,9% textu je text Jane Austinovej, nie môj. Samozrejme, že bolo treba napísať spojovacie pasáže, ale len minimálne. Mňa samého prekvapilo, že Austinová je veľmi moderná autorka, s moderným videním príbehu, je schopná irónie a odstupu od postáv,“ hovorí Vajdička. ´

„Celý príbeh je spolu s výtvarnou stránkou taký, aký ho ona napísala. Z pôvodného textu sme však museli dosť pasáží vynechať, lebo je to rozsiahly román. Za mnohými mi bolo ľúto, ale nedalo sa nič robiť.“

Podľa režiséra príbeh opisuje súčasné problémy, hoci nám môže pripadať trochu škrobený. „Ale veď aj dnes sú dievčatá, ktoré túžia po šťastnom a dobrom vydaji, existujú nešťastné lásky a sú aj princovia, ktorí prídu – aj keď nie na zlatom koči – ale nakoniec prídu, aby sa príbeh skončil dobre. To sú večné témy, ktoré netreba nasilu zosúčasňovať,“ zdôraznil Vajdička.

Skok do minulosti

Postavu neprístupného Fitzwilliama Darcyho stvárnil herec SND Tomáš Maštalír. „Romantická predloha príbehu je mi blízka. Je o spoločenských pravidlách a hodnotách, ktoré dnešnému svetu nie sú až také vlastné. Zdvorilosť a slušnosť, ktorá sa existovala v tej dobe, je v mnohých prípadoch príjemná až krásna,“ zhodnotil Tomáš Maštalír.

„Pozoruhodné je aj to, ako umne Austinová pracuje s citovými záležitosťami. Mám za sebou obdobie, kedy som robil veľmi súčasnú hru, takže je pre mňa veľmi príjemný skok do minulosti.“

Všetci herci boli úžasní, ale azda najviac medzi divákmi rezonoval výkon Gabiky Dolnej. Postava komicky energickej pani Bennetovej, matky piatich dcér, jej sadla ako uliata.

„Zahrala som si ju s veľkou chuťou a oduševnene. Odovzdala som zo seba všetko a som rada, ak mali diváci z tejto postavy dobrý pocit,“ hovorí nitrianska herečka. „Ľubomíra Vajdičku milujem nielen ako režiséra, ale aj ako človeka. Spolupráca s ním a proces naštudovania hry bol úžasný.“

Pani Bennetová a jej päť dcér.

Pani Bennetová (Gabika Dolná) s manželom (Ivan "Béla" Vojtek).

Matka sdcérami Lydiou (zľava Alena Pajtinková) a Jane (Ľudmila Trenklerová).

Múdra a duchaplná Elizabeth (Kristína Turjanová) "narazila" na inteligentného, ale neprístupného Fitzwilliama Darcyho (Tomáš Maštalír).

Darcy s Caroline Bingleyovou (Renáta Ryníková).

Duchovný pán Collins (Martin Šalacha) a Elizabethina priateľka Charlotte Lucasová (Kristína Greppelová) sa nakoneic stanú manželmi. FOTKY: CTIBOR BACHRATÝ

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť