Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Pýcha a predsudok ako večný príbeh lásky

Pýcha a predsudok vás jednoducho vtiahnu do deja. Máte pocit, že ste jedným z nich, že sa s Bennetovcami či Bingleyovcami dôverne poznáte.

Hlavné postavy skvele stvárnili Krstína Turjanová (Elizabeth) a Tomáš Maštalír (Fitzwilliam Darcy).(Zdroj: CTIBOR BACHRATÝ)

Pýcha a predsudok vás jednoducho vtiahnu do deja. Máte pocit, že ste jedným z nich, že sa s Bennetovcami či Bingleyovcami dôverne poznáte.

NITRA. Veľkolepé predstavenie, neopakovateľný zážitok. Tieto slová azda najlepšie vystihujú dojem z hry Pýcha a predsudok, ktoré v premiére uviedlo Divadlo Andreja Bagara.

Rámec klasickej predlohy naplnili fantastické herecké výkony. Veľkú zásluhu na pôsobivosti predstavenia mali aj nádherné kostýmy a scéna, evokujúce obdobie empíru.

Osudová láska

Dramatizácia knihy Pýcha a predsudok z pera britskej spisovateľky Jane Austenovej priniesla na javisko obraz starobylého sveta britského impéria. Ústrednou postavou klasického príbehu lásky je dôvtipná a citlivá Elizabeth Bennetová (Kristína Turjanová), predstavujúca samotnú autorku románu.

Jej protipólom je inteligentný, ale navonok necitlivý a občas arogantný Fitzwilliam Darcy (Tomáš Maštalír). V príbehu vzájomného spoznávania obaja hrdinovia postupne prekonávajú svoju pýchu a zbavujú sa predsudkov, hľadajú a nachádzajú k sebe cestu porozumenia a osudovej lásky.

Elizabeth je jednou z piatich sestier Bennetových. Matka ich vychováva pevnou rukou a vedie k životnému názoru, podľa ktorého je žena šťastná len vtedy, keď sa bohato vydá. Jediná Elizabeth sa tomuto modelu úspešne vzpiera, pri čom ju v tom plne podporuje je trochu detinský otec.

Keď sa v blízkom zámočku zabýva slobodný a najmä bohatý pán Bingley, Bennetovci na čele s matkou zavetria šancu na výhodný sobáš. Najstaršia dcéra Jane pánovi Bingleymu podľahne. Mladšia Elizabeth sa zapáči jeho priateľovi pánovi Darcymu, ktorý je trochu „tvrdším orieškom“.

Témy ako zo súčasnosti

Úpravy textu knihy, dramatizácie a réžie hry sa zhostil Ľubomír Vajdička. Po inscenáciách Statky zmätky, Šťastné a veselé! a Sardinky na scénu, prosím! je toto jeho štvrtá spolupráca s nitrianskym divadlom.

„Snažil som do predlohy viac-menej nezasahovať, 99,9% textu je text Jane Austinovej, nie môj. Samozrejme, že bolo treba napísať spojovacie pasáže, ale len minimálne. Mňa samého prekvapilo, že Austinová je veľmi moderná autorka, s moderným videním príbehu, je schopná irónie a odstupu od postáv,“ hovorí Vajdička. ´

„Celý príbeh je spolu s výtvarnou stránkou taký, aký ho ona napísala. Z pôvodného textu sme však museli dosť pasáží vynechať, lebo je to rozsiahly román. Za mnohými mi bolo ľúto, ale nedalo sa nič robiť.“

Podľa režiséra príbeh opisuje súčasné problémy, hoci nám môže pripadať trochu škrobený. „Ale veď aj dnes sú dievčatá, ktoré túžia po šťastnom a dobrom vydaji, existujú nešťastné lásky a sú aj princovia, ktorí prídu – aj keď nie na zlatom koči – ale nakoniec prídu, aby sa príbeh skončil dobre. To sú večné témy, ktoré netreba nasilu zosúčasňovať,“ zdôraznil Vajdička.

Skok do minulosti

Postavu neprístupného Fitzwilliama Darcyho stvárnil herec SND Tomáš Maštalír. „Romantická predloha príbehu je mi blízka. Je o spoločenských pravidlách a hodnotách, ktoré dnešnému svetu nie sú až také vlastné. Zdvorilosť a slušnosť, ktorá sa existovala v tej dobe, je v mnohých prípadoch príjemná až krásna,“ zhodnotil Tomáš Maštalír.

„Pozoruhodné je aj to, ako umne Austinová pracuje s citovými záležitosťami. Mám za sebou obdobie, kedy som robil veľmi súčasnú hru, takže je pre mňa veľmi príjemný skok do minulosti.“

Všetci herci boli úžasní, ale azda najviac medzi divákmi rezonoval výkon Gabiky Dolnej. Postava komicky energickej pani Bennetovej, matky piatich dcér, jej sadla ako uliata.

„Zahrala som si ju s veľkou chuťou a oduševnene. Odovzdala som zo seba všetko a som rada, ak mali diváci z tejto postavy dobrý pocit,“ hovorí nitrianska herečka. „Ľubomíra Vajdičku milujem nielen ako režiséra, ale aj ako človeka. Spolupráca s ním a proces naštudovania hry bol úžasný.“

Pani Bennetová a jej päť dcér.

Pani Bennetová (Gabika Dolná) s manželom (Ivan "Béla" Vojtek).

Matka sdcérami Lydiou (zľava Alena Pajtinková) a Jane (Ľudmila Trenklerová).

Múdra a duchaplná Elizabeth (Kristína Turjanová) "narazila" na inteligentného, ale neprístupného Fitzwilliama Darcyho (Tomáš Maštalír).

Darcy s Caroline Bingleyovou (Renáta Ryníková).

Duchovný pán Collins (Martin Šalacha) a Elizabethina priateľka Charlotte Lucasová (Kristína Greppelová) sa nakoneic stanú manželmi. FOTKY: CTIBOR BACHRATÝ

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli 530
  2. Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr Foto 412
  3. Mesto dá opraviť most v Krškanoch aj lávku nad železničnou traťou 275
  4. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 266
  5. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 207
  6. Lancz už nie je trénerom Šale 185
  7. Obklady z radnice odstránia, vianočná výzdoba zostane 153
  8. Štyri tituly pre Jakuba Petráka 137
  9. Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne 134
  10. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 117

Najčítanejšie správy

Nitra

Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli

V súčasnosti je v nemocničnom areáli zadarmo len prvá pol hodina. Potvrdenie od lekára netreba.

Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr

Situácia je podľa radnice neúnosná. Pomôcť by mohli ďalšie kamery a viac policajtov v uliciach.

Mesto dá opraviť most v Krškanoch aj lávku nad železničnou traťou

Z lávky padajú na koľajnice kusy hrdze. Z mosta sa šíri hluk.

Salibské behy s rekordnou účasťou

Mladé bežecké podujatie má za sebou vydarený piaty ročník.

Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili

Na podozrivého ôsmaka upozornili učitelia. Polícia prišla do školy s vycvičeným psom.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

V nemocnici chýbajú lekári. Novým ponúkajú náborový príspevok 5-tisíc eur

Akútny nedostatok minimálne desiatich lekárov chce vedenie levickej nemocnice vyriešiť nemalým náborovým príspevkom.

Spartak sa rozlúčil s Karhanom aj so sezónou víťazne

V poslednom kole zavítali do Trnavy Zlaté Moravce. Spartakovci nastúpili do posledného zápasu sezóny s tričkami, na ktorých boli podobizni tváre Miroslava Karhana a Ivana Vrabca s ďakovným nápisom.

Agro je bronzové

Topoľčianski hádzanári zakončili sezónu výhrou a v Extralige obsadili tretie miesto.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Všetky správy

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

Sex s robotom: Môžu robotické napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice. Pýtali sme sa sexuológa, kam smeruje ľudská sexualita.

Ďalší spor v slovenskom hokeji? Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Pálffy je ochotný na júnovom kongrese navrhnúť hlasovanie na Kohútovo odvolanie.

Architekt Petrovič: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus na Námestí slobody architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Kam vyraziť