Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Ocenili pedagógov nitrianskych škôl

Ich práca je spoločensky nedocenená, ale nikto z nich si nevie predstaviť inú robotu. V synagóge svoj deň oslavovali učitelia.

Slávnostný prípitok predniesol viceprimátor Štefan Štefek.(Zdroj: (ČE))

NITRA. Tridsaťjeden pedagógov ocenili pri príležitosti Dňa učiteľov. V synagóge si prevzali ďakovné listy a darčeky učitelia škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Nitra.

Ocenenia im odovzdali viceprimátor Štefan Štefek, prednosta MsÚ Igor Kršiak, vedúci odboru školstva, mládeže a športu MsÚ Vladimír Ďuga a predseda komisie pre školstvo, mládež a šport MsÚ Ján Jech.

Horšia pozícia

Pozícia učiteľov je dnes v porovnaní s minulosťou ťažšia. Ako povedal Vladimír Ďuga, pracujú za iných podmienok, kladú sa na nich vyššie nároky aj v súvislosti s modernizáciou spôsobu vyučovania.

„Aj deti sú náročnejšie, často sú s nimi problémy v oblasti vychovanosti, čo predtým nebolo také vypuklé. A to už nehovorím o tom, že je toto povolanie mnohokrát nedocenené. Je veľa tu vecí, ktoré by sa mali riešiť. Možno aj dnešné podujatie prispeje k tomu, aby učiteľstvo bolo nejakým spôsobom zviditeľnené a ocenené a v spoločenskom rebríčku získalo miesto, ktoré mu patrí,“ zdôraznil Ďuga, ktorý má za sebou 40 rokov školskej praxe.

Byrokracia ťaží

Jednou z ocenených bola aj Renáta Plevková, ktorá sedem rokov vedie MŠ na Dolnočermánskej ulici, ale pracuje v nej už 25 rokov. Oceneniu sa teší, považuje ho uznanie a poctu učiteľskému remeslu, ktoré je však spoločensky podhodnotené. Napriek mnohým nedostatkom by ho však nemenila za žiadne iné.

„Naša práca je čoraz náročnejšia. Hoci sme si mysleli, že byrokracia sa obmedzí, opak je pravdou. Namiesto toho, aby sme sa viac venovali výchovno-vzdelávacej činnosti a deťom, čo je gro našej práce, zapodievame sa papierovačkami,“ tvrdí Plevková. „Aj keď chápem, že to treba, ale je to zaťažujúce, a to nie je len môj názor. V dobe digitalizácie by toho mohlo byť menej.“

Marazmus v spoločnosti

Cenu si prevzala aj Aneta Galová, riaditeľka najväčšej mestskej školy ZŠ na Benkovej ulici. V súčasnosti ju navštevuje 775 žiakov, z toho majú zhruba 180 nadaných detí v špeciálnych triedach a 80 žiakov s poruchami učenia.

„V prvom rade som prekvapená a šťastná, že dostávam túto cenu. Prirovnala by som to k aktu, keď si herec preberá Oscara alebo Dosku. Ale za mnou treba vidieť aj prácu ostatných učiteľov školy. Za sebou mám 64 učiteľov a 18 vychovávateľov,“ hovorí Aneta Gálová, ktorá ZŠ Benkova vedie siedmy rok, ale učiteľkou je už dlhých 34 rokov. Zhodnotila, že situácia v školstve odráža stav dnešnej amorálnej spoločnosti.

„Čo sa týka správania žiakov, najväčší marazmus nastal počas posledných 5 rokov. Má na to vplyv rodinné zázemie, v ktorom deti vyrastajú, ale aj nezamestnanosť či vysoká rozvodovosť. V prvom rade musí prísť k prerodu spoločnosti, až potom môžeme v školách dosahovať dobré výsledky.“

Všetci ocenení pedagógovia.

Cenu si prevzala aj Ľudmila Jakabová, riaditeľka ZŠ kráľa Svätopluka.

Ocenenie si preberá riaditeľka Zš Benkova Aneta Galová.

Medzi ocenenými učiteľmi bola aj riaditeľka MŠ Dolnočermánska Renáta Plevková. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť