Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nemocnice v Dunajskej Strede a Galante konkrétne riešenia ešte nemajú

Nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) dodržia zákon a od 1. apríla zvýšia mzdy zdravotných sestier a pôrodných asistentiek.

Kraj je akcionárom v Nemocnici s poliklinikou Sv. Lukáša v Galante, v Nemocnici s poliklinikou v Dunajskej Strede a v Nemocnici s poliklinikou v Skalici. Povedal to predseda TTSK Tibor Mikuš.

"Od 1. apríla vstúpi do platnosti nový zákon o platoch sestier. Aj tento zákon budeme rešpektovať tak, ako sme rešpektovali aj zákon o platoch lekárov. Otázkou je, či na všetko budeme mať dostatok prostriedkov. Odpoveď poznáme už dopredu - nebudeme mať," konštatoval Mikuš s tým, že zvýšenie nákladov na mzdy a odvody v každej nemocnici je zhruba na úrovni 1,5 milióna eur na tento rok. "To je navýšenie, ktoré nie je možné kompenzovať žiadnymi opatreniami v hospodárení nemocníc, pretože mzdové a odvodové náklady predstavujú zhruba 80 percent a niekde aj viac. Navýšenie prekračuje výšku prostriedkov, ktoré sú určené na ostané prevádzkové náklady," vysvetlil.

Hovorkyňa Nemocnice s poliklinikou Sv. Lukáša Drahomíra Bollová nevedela dnes povedať, ako sa z tejto situácie dostanú. "Čakáme na ponuku zdravotných poisťovní a po zvážení všetkých možností a následkov vedenie nemocnice určí ďalšiu cestu," podčiarkla.

"Úcta k zákonu nás stojí podstatne viac a nie je v rovnováhe s poskytnutými finančnými prostriedkami od zdravotných poisťovní," konštatoval riaditeľ Nemocnice s poliklinikou v Dunajskej Strede Zoltán Horváth s tým, že na mzdy lekárov a zdravotných sestier nemocnica bude musieť dať dve tretiny z celkových príjmov a neostanú peniaze na ďalšie náklady. "Budeme musieť znova prehodnotiť všetky položky a hľadať adekvátne riešenie. Mrzí nás, že nemocnice patriace pod jednotlivé kraje sú diskriminované v porovnaní so štátnymi nemocnicami. Úkon v krajskej nemocnici stojí menej, ako tá istá činnosť v štátnom zariadení," tvrdí Horváth. Dodal, že by bolo na čase sa zamyslieť aj nad celkovým financovaním zdravotníctva.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť