Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Financie dostalo osem najlepších projektov

Šport, kultúru, umenie aj environmentálne aktivity zahrnuli do svojich projektov prekladatelia z nášho kraja.

Šport, kultúru, umenie aj environmentálne aktivity zahrnuli do svojich projektov prekladatelia z nášho kraja.

NITRA. V Krajskom osvetovom stredisku predstavili víťazné projekty predkladateľov z Nitrianskeho kraja. Mladí ľudia od 15 do 30 rokov sa mohli uchádzať o grant do 29. februára, financie na realizáciu svojich nápadov mohli takto získať od Nitrianskej komunitnej nadácie (NKN) – cez dobrovoľnícky program Mladí nitrianski filantropi (MNF).

Keďže MNF projektom neudelili plnú sumu 333 eur, podarilo sa im finančne podporiť viacej dobrých akcií. Spolu ocenili osem najlepších projektov, medzi ktoré rozdelili sumu 1 921,90 eur.

Dostali 15 projektov

MNF sa rozhodli podporiť zaujímavé a originálne verejnoprospešné aktivity športového, výtvarného, hudobného či environmentálneho charakteru. Autori ich musia zrealizovať najneskôr do 15. augusta. Podporili komunitnú akciu na Klokočine zameranú na mladých, ekozáhradu environmentálnych aktivistov z Radavy, grafity umelcov zo sídlisk v Nitre, horolezcov a floorbalistov z Levíc, bikerov zo Šurian a nadšencov vážnej i alternatívnej hudby z Nitry a z Radavy.

„K termínu uzávierky sme dostali 15 projektov, vlani ich bolo 25. Každý bol niečím výnimočný, preto sa nám nerozhodovalo ľahko. Doposiaľ sme napríklad nemali projekt mladých ľudí týkajúci sa vážnej hudby. Nápad Nedeľného matiné sa preto mladým filantropom veľmi zapáčil,“ hovorí Petra Hadžová, PR manažérka NKN.

Podľa filantropa Filipa Fraňa výnimočnosť viacerých projektov spočívala v tom, že sa snažili podporiť znevýhodnené skupiny ľudí. „Veľmi zaujímavý je napríklad ocenený projekt Most cez rieku Predsudok, v ktorom ide o integráciu rómskych detí medzi ostatnú populáciu formou rôznych hier,“ hovorí Filip.

„Zaujal ma aj projekt Zletnievanie. Deťom na Klokočine ponúkne športový deň, v ktorom si zasúťažia, zahrajú rôzne hry a vytvoria istú komunitu. Decká takto zistia, že voľný čas sa dá tráviť zmysluplne a nielen poflakovaním sa po sídlisku.“

Oslovia ZUŠ-ky

Jedným z ôsmich ocenených projektov, ktorý dostal sumu 230 eur, je Nedeľné matiné. Zámerom mladých hudobníkov, ktorí sú členmi dobrovoľníckeho orchestra Collegium Cantorum, je v dopoludňajšom programe predstaviť nadaných mladých muzikantov Nitry a regiónu. Tento rok v júni chcú zorganizovať sériu koncertov klasickej hudby formou Nedeľného matiné, ale aj večerných koncertov v meste.

„Združujeme mladých ľudí 13 až po 60 rokov, v orchestri nás je zhruba 15. Kedysi sme pôsobili v rámci ZUŠ, v súčasnosti sa stretávame ako nadšenci – amatéri, máme však medzi sebou aj profesionálnych muzikantov,“ hovorí členka orchestra Timea Zaťková. „Naším zámerom je osloviť základné a stredné umelecké školy v Nitre s cieľom nájsť talentovaných žiakov. Plánujeme nacvičiť hudobné diela v spolupráci s naším orchestrom ako sprevádzajúcim telesom. Z grantu chceme vydať CD s nahrávkou vybraného koncertu.“

Podľa slov Timey Zaťkovej podobné podujatia už predtým organizovali počas nedeľných dopoludní v Ponitrianskom múzeu.

Freestyle bikeri v hale

Chalani zo Šurian a okolia sa venujú freestyle bicyklovaniu, inak povedané akrobatickému jazdeniu. Založili OZ Šurianski jazdci a vlani si svojpomocne zriadili prvú krytú halu na Slovensku, určenú pre tento šport. Predložili projekt Summer bike jam Šurany - júlové športové podujatie bude obsahovať amatérsku letnú exhibíciu, súťaž bikerov v 3 disciplínach a sprievodný program. MNF projektu pridelili sumu 300 eur.

„Halu nám za symbolický poplatok dalo mesto do prenájmu, rampy na jazdenie budujeme zo svojich zdrojov, niečo nám dalo ešte mesto aj sponzori. Chodia k nám ľudia z celého Slovenska, lebo v zime nie je kde jazdiť. Každú sobotu je tu minimálne 20 ľudí, chodia často aj cez pracovné dni, najmä v piatok,“ hovorí Marek Konkoly.

Ich projekt je výnimočný hlavne druhom športu. „Akrobatické jazdenie nie je až tak veľmi rozšírené, vo svete to frčí viacej, preto chceme tento šport spropagovať,“ odpovedal Marek na to, v čom je ich projekt unikátny. „Takisto je jedinečný aj v tom, že tento šport robíme v hale, akú sú v SR len dve – u nás v Šuranoch, druhá neskôr vznikla v Novom Meste nad Váhom.“

Vľavo predkaldateľky projektu Nedeľného matine Timea Zaťková, Veronika Gábrišová a Zuzana Balkóová.

Dvaja zo šurianskych freestyle bikerov - zľava Pavol Perďoch a Marek Konkoly. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Novozámčania spoznávajú diela nadaného výtvarníka zo Šurian

Výtvarné vlohy zdedil po svojich rodičoch. Diela nadaného výtvarníka Ivana Habaja prezentuje aktuálna výstava.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

Dva roky sedí v zastupiteľstve. Prehovoril raz. Keď skladal sľub

Riaditeľ košickej UNLP Milan Maďar iba stláča hlasovacie zariadenie.

Kam vyraziť