Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Zázračnú planétu šibali brezovými konárikmi

Magickú 77 zakomponoval do novej zbierky Nitran Milan Hodál. Básnik, epigramatik a aforista v nej spojil poéziu so satirou.

Zbierku básní a epigramov krstili brezovými prútmi - zľava Ivan Godál z LKJJ, autor Milan Hodál a krstný otec Ľubomír Kralčák.(Zdroj: (ČE))

Magickú 77 zakomponoval do novej zbierky Nitran Milan Hodál. Básnik, epigramatik a aforista v nej spojil poéziu so satirou.

NITRA. Svoju prvú zbierku vážnej poézie Zázračná planéta predstavil v Ponitrianskom múzeu Milan Hodál. Šibačkou brezovými konárikmi ju do života uviedol Ľubomír Kralčák, autorove verše recitoval Michael Vrzala.

Jeho prednes by sa mal objaviť aj na CD, na ktorom Milan Hodál plánuje vydať kolekciu básní z najnovšej zbierky.

Básne ako texty piesní

Pre vyštudovaného ekonóma, ktorý pracuje v oblasti obchodu, je písanie záľubou i vnútornou potrebou. Vyjadruje ňou svoje pocity, životné hodnoty, názory aj svoj pohľad na neduhy súčasnej doby.

Takou je aj najnovšia zbierka Zázračná planéta. „Zatiaľ sa nenašiel život nikde inde vo vesmíre, aspoň nie v tej podobe, v akej ho poznáme my tu na Zemi. Aj keď nás tu všeličo trápi, naštve, aj keď tu nie je všetko ideálne, jedine tu môžeme žiť a napĺňať svoje sny a túžby. Preto názov Zázračná planéta,“ vysvetlil Milan Hodál. „Kniha je rozdelená do piatich kapitol – štyri z nich obsahujú 44 básní vážnej poézie, v piatej je 33 epigramov. Spolu tvoria pre mňa magické číslo 77.“

Tematika básní je rôznorodá. Poéziou chce autor osloviť väčšinu čitateľov, preto odrážajú ich bežný život s každodennými problémami. Básne sú podľa Hodála živé ako ulica, každý, kto si ich prečíta, si môže povedať „veď toto žijem aj ja“.

Autor svoje rytmicky stavené texty ponúkol aj hudobníkom. Spieva ich napríklad zlatomoravská skupina PAS, na svoje albumy ich možno zaradia aj nitrianske kapely Gladiator a U.K.N.D. Hodál priebežne pracuje aj na nových textoch, možno do dvoch rokov by opäť vydal knihu s mixom vážnej poézie a epigramov.

Ocenil veršotepectvo

Krstným otcom Hodálovej knihy mal byť literárny vedec a kritik Andrej Červeňák. Ako so štipkou čierneho humoru poznamenal Ivan Godál z LKJJ, ktorý autorský večer organizoval, „pán Červeňák je už na inom pracovisku. Možno sa tam už rozpráva so svojím obľúbeným autorom Dostojevským...“

Rolu krstného otca teda prevzal pedagóg UKF Ľubomír Kralčák, ktorý bol aj jazykovým redaktorom Hodálovej novinky. „Akoby netradičné spojenie veršov a epigramov v jednej zbierke je v prípade Milana Hodála úplne prirodzené. Remeselné veršotepectvo, ktoré získal pri tvorbe epigramov, brilantne uplatnil aj pri písaní básní,“ zhodnotil Kralčák. Svoju úlohu krstného otca berie ako záskok. „Ale rád som to zobral. S Milanom sa poznáme dlho, ešte pred revolúciou sme spolu pracovali v jednej firme. Potom sa naše cesty rozišli, ale priatelia sme zostali.“

Hodálovu knihu pokrstili brezovými prútmi. „To som vymyslel ja. Blíži sa Veľká noc, tak sme ju vyšibali. Navyše som celé detstvo prežil v dedinke Brezolupy neďaleko Bánoviec nad Bebravou, ktorá je obklopená brezovými lesmi, preto som zvolil konáriky z brezy,“ vysvetlil Milan Hodál.

Dcéra ilustrátorka

Prvými čitateľmi i kritikmi autorových básní sú jeho tri „baby“ – manželka a dve dcéry. „Pokiaľ to ony odsúhlasia, tak to ide aj do sveta. Zázračná planéta sa im páči, všetky básne pred vydaním čítali, niektoré z výberu aj vyhodili,“ vraví básnik. „Mám v nich veľkú podporu – morálnu aj odborno- literárnu.“

„Sme veľmi nadšené otcovou prvou zbierkou. Všetky mu veľmi fandíme. Niečo sme mu skorigovali, aby bola knižka čo najlepšia,“ za ženskú časť rodiny povedala 23-ročná Lenka, študentka architektúry na STU. V otcovej knihe má tri ilustrácie, dve sú od nitrianskej maliarky Slavky Laurovej. „Kreslenie je od detstva mojou záľubou, chodila som aj na ZUŠ. Otec ma síce o ilustrácie nežiadal, ale jeho básne ma veľmi inšpirovali.“

Známy aj z éteru

Milan Hodál mal len 16 rokov, keď mu v celoštátnych novinách vyšli prvé epigramy a v školských časopisoch prvé básne. Tento úspech ho povzbudil v písaní natoľko, že sa v ďalších rokov stal pravidelným prispievateľom vtedajšej Pravdy na nedeľu a Smeny. Neskôr intenzívne spolupracoval s humoristickým časopisom Roháč, kde mu vychádzali trefné glosy, aforizmy, epigramy a satirické verše.

„Tie najlepšie mi vyšli aj knižne - v roku 2003 som vydal zbierku satirických básní a epigramov s názvom Rozcvička. Ilustroval ju Vojto Haring, niekoľko kresieb pridala aj dcéra Lenka. Publikoval som aj v Almanachu Nitra a popri iných autoroch som básňami prispel aj do knihy Vzťahy a premeny. Vyšla pred dvoma rokmi a približuje reprodukcie originálnych 3D obrazov Slavky Laurovej,“ doplnil autor.

Tvorba Milana Hodála odznievala aj z éteru. V niekdajšej humoristickej relácii Maratón robil rubriku Epigramiáda, bloky satirickej poézie a epigramov mal aj v Sobotníku a nedeľných Variáciách. V 90. rokoch zaznamenal úspech s rozhlasovým kabaretom Podnikový erobik. Dnes autor publikuje v regionálnej tlači, v dvojtýždenníku Teleplus, Literárnom týždenníku a v mesačníku Rodina a škola.

Milan Hodál s dcérou Lenkou, ktorá knižku aj ilustrovala.

Verše nitrianskeho básnika recitoval Michael Vrzala. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 7 999
  2. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 947
  3. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 691
  4. Vargová z Veselí do Šale 640
  5. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 418
  6. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 364
  7. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 342
  8. Neded s cenným víťazstvom 311
  9. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 177
  10. Ivan Veľký 176

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Erik Karvai zo Šiah je v tridsiatich rokoch už sedemnásobný majster Európy

Tridsaťročný Šahan Erik Karvai je 7-násobný majster Európy v silovom trojboji. Okrem toho je držiteľ niekoľkých rekordov a viacnásobný majster Slovenska.

Medzi Novými Zámkami a Bánovom bude výluka

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) upozorňujú na výluku medzi stanicami Nové Zámky a Bánov.

Všetky správy

Polícia má meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

V čase útoku bolo na koncerte Ariany Grandovej až 21-tisíc ľudí.

Kam vyraziť