Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nemocnica nemá na zvýšenie platov sestier

Lekári a zdravotné sestry si vybojovali od vlády viac peňazí na výplatnej páske. Nemocniciam to spôsobuje problémy.

(Zdroj: (LAZ))

Lekári a zdravotné sestry si vybojovali od vlády viac peňazí na výplatnej páske. Nemocniciam to spôsobuje problémy.

GALANTA. Keď Ústavný súd nepozastaví účinnosť zákona o mzdách platov sestier a lekárov, galantská nemocnica skolabuje. Tvrdí to predseda dozornej rady Gábor Pallya.

Pohyblivú zložku presunuli do základu


Od prvého apríla vstúpi do platnosti novela zákona o zvýšení platov sestier. Minimálne majú zarobiť od 640 do 926 eur podľa vzdelania a praxe.

Zdravotné sestry a pôrodné asistentky, ktoré môžu vykonávať špecializované pracovné činnosti, dostanú navyše príplatok vo výške 66 eur, sestry, ktoré vykonávajú certifikované pracovné činnosti o 33 eur viac. Platy by sa mali každoročne valorizovať. Tieto podmienky si vybojovali sestry a pôrodné asistentky v petícii, v ktorej žiadali o stanovenie minimálnej mzdy.

Úspešne obstáli vo svojich minuloročných protestoch aj lekári. Od júla budú podľa zákona neatestovaní lekári začínať s 923 eurami, atestovaní s 1461 eurami. Prvá etapa rastu platov lekárov už nastala 1.januára, kedy sa začala uplatňovať novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Na základe nej stúpli lekárske mzdy na 1,05-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov u neatestovaných lekárov a na 1,6-násobok u atestovaných.

V Nemocnici s poliklinikou sv. Lukáša v Galante to vyriešili iba administratívne. Pohyblivú zložku lekárov, v ktorej sú zahrnuté príplatky a osobné ohodnotenia, presunuli do základnej časti.

„Majú plat, aký majú mať, ale v podstate ani o cent viac ako predtým. O štyri mesiace im ho však budeme musieť reálne zvýšiť, práve tak ako sestrám už o týždeň, a to bude problém,“ hovorí predseda dozornej rady Gábor Pallya.

Všeľudové povstanie

Neštátna nemocnica v Galante, ktorá je v pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja, na to podľa neho nemá prostriedky. Akciová spoločnosť by potrebovala na platy ročné navýšenie o 1,5 milióna eur.
Nemocnica má v súčasnosti 97-percentný príjem z poisťovní, zvyšok tvoria príjmy z prenájmu. Na mzdy zamestnancov ide 84 percent, 16 percent na náklady za energie, lieky a potraviny.

„Keby sme nezaplatili réžie, ani tak nám nestačia peniaze, čo dostávame od poisťovne na vykrytie platových nárokov. Neušetrili by sme ani na platoch zamestnancov, ktorých by sme mohli prepustiť, pretože žiadnych navyše nemáme. Naše oddelenia majú minimálny počet, zákonom stanovený,“ vysvetľuje Pallya. Upozorňuje, že ak Ústavný súd nepozastaví účinnosť zákona o platoch, hrozí kolaps nemocnice. O prácu by prišlo zhruba 650 zamestnancov. Vyše 130- tisíc ľudí by za zdravotnou starostlivosťou muselo dochádzať do iných miest.

„Neviem si predstaviť, že by sme zostali bez nemocnice potom, čo sa zrušila šalianska, dodnes je z toho haló a obyvatelia sú nespokojní. Pre Žihárčana je aj Galanta ďaleko, nie ešte Nitra. Bolo by tu všeľudové povstanie.“

Pandorina skrinka

V najhoršom prípade vraj bude zariadenie podľa Pallyu v snahe dodržať jeden zákon nútené porušiť druhý. Narážal tým napríklad aj na neodvádzanie odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne.

„Aj toto je jedna z alternatív, keďže štát nám dal zákonom stanovený počet lekárov, druhým zákonom ich finančné ohodnotenie, ale na realizáciu nám peniaze zabudol dať. Jediné, čo nám teda ostáva, je, že my nebudeme platiť štátu. Zdravotníctvo by sa malo prekopať, je nemysliteľné, aby sme v jednej krajine mali tri zákony o minimálnej mzde. Keď začnú na budúci týždeň štrajkovať rušňovodiči, zakotvíme v zákone minimálnu mzdu aj pre nich?“ vraví Pallya.

Dodal, že Pandorinou skrinkou je aj zvýšenie platov zdravotným sestrám, ktoré pracujú v domovoch sociálnych služieb. To, či sa ich legislatívna úprava týka, je vraj diskutabilné.

„Podávanie injekcií je len časť ich zamestnania, ale ak im úrady nezvýšia platy, pravdepodobne to odmietnu robiť. Potom nastane chaos a buď budú pacienti vození do nemocnice, alebo tam budeme posielať naše sestričky. Je však všeobecne známe, že ani v sociálnej sfére nie je peňazí nazvyš a môže sa stať, že vyštudované zdravotné sestry budú preraďované na pozíciu ošetrovateľky.“

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 1 925
  2. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 1 589
  3. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 1 397
  4. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 1 355
  5. Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko 1 140
  6. Liptákov zlomil Balaj 639
  7. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 306
  8. Oslávte deň detí v Nitre - v parku, divadlách, múzeu aj obchodných centrách 289
  9. Fotí od 12 rokov. Má výstavu Collavino - 13 sezón 210
  10. Je prvenstvo VSS zaslúžené? 164

Najčítanejšie správy

Nitra

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Začal sa výkup pozemkov pod obchvat

Aktuálne prebieha kontrola konceptu štúdie uskutočniteľnosti.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko

Nitrianske divadlo je jej domov, jej rodina, preto verí, že sa do neho ešte vráti.

Blízke regióny

Tragická nehoda, Daewoo Matiz sa čelne zrazilo s kamiónom + foto

Nehoda sa stala dnes krátko pred pol dvanástou na ceste medzi Bíňovcami a Bolerázom. Policajti cestu uzatvorili.

Mladý muž spadol zo strechy, zasahoval vrtuľník

Pri stavbe rodinného domu v obci Majcichov spadol zo strechy mladý muž. Priletel po neho záchranársky vrtuľník, podľa našich informácií má zranenia hlavy a ramena.

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

V Leviciach už pripravujú výstavbu detských ihrísk

V súčasnosti sa pripravujú súťažné podklady, do konca júla by sa malo uskutočniť verejné obstarávanie.

Mesto má už málo miesta na výsadbu nových stromov

V Trnave sa začína prejavovať nedostatok miesta na výsadbu nových stromov na mestských pozemkoch.

Všetky správy

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Európska komisia chce v najbližších dňoch ukázať nové pravidlá, ktoré sa týkajú uplatňovania predpisov pre vyslaných pracovníkov v oblasti cestnej dopravy.

Slovenka dvakrát zdolala olympijskú víťazku. Len pár hodín po maturite

Andrea Podmaníková vraj veľkú favoritku rozplakala. Ak je to pravda, to už je iný kaliber rozplakať olympijskú šampiónku, tvrdí.

Peter Veľký zdvihol francúzskeho kráľa na ruky. Macron Putinovi neustúpil

Francúzsky a ruský líder sa stretli v zámku, kde sa rozhodlo o súčasných hraniciach Slovenska a Maďarska.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.

Kam vyraziť