Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nemocnica nemá na zvýšenie platov sestier

Lekári a zdravotné sestry si vybojovali od vlády viac peňazí na výplatnej páske. Nemocniciam to spôsobuje problémy.

(Zdroj: (LAZ))

Lekári a zdravotné sestry si vybojovali od vlády viac peňazí na výplatnej páske. Nemocniciam to spôsobuje problémy.

GALANTA. Keď Ústavný súd nepozastaví účinnosť zákona o mzdách platov sestier a lekárov, galantská nemocnica skolabuje. Tvrdí to predseda dozornej rady Gábor Pallya.

Pohyblivú zložku presunuli do základu


Od prvého apríla vstúpi do platnosti novela zákona o zvýšení platov sestier. Minimálne majú zarobiť od 640 do 926 eur podľa vzdelania a praxe.

Zdravotné sestry a pôrodné asistentky, ktoré môžu vykonávať špecializované pracovné činnosti, dostanú navyše príplatok vo výške 66 eur, sestry, ktoré vykonávajú certifikované pracovné činnosti o 33 eur viac. Platy by sa mali každoročne valorizovať. Tieto podmienky si vybojovali sestry a pôrodné asistentky v petícii, v ktorej žiadali o stanovenie minimálnej mzdy.

Úspešne obstáli vo svojich minuloročných protestoch aj lekári. Od júla budú podľa zákona neatestovaní lekári začínať s 923 eurami, atestovaní s 1461 eurami. Prvá etapa rastu platov lekárov už nastala 1.januára, kedy sa začala uplatňovať novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Na základe nej stúpli lekárske mzdy na 1,05-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov u neatestovaných lekárov a na 1,6-násobok u atestovaných.

V Nemocnici s poliklinikou sv. Lukáša v Galante to vyriešili iba administratívne. Pohyblivú zložku lekárov, v ktorej sú zahrnuté príplatky a osobné ohodnotenia, presunuli do základnej časti.

„Majú plat, aký majú mať, ale v podstate ani o cent viac ako predtým. O štyri mesiace im ho však budeme musieť reálne zvýšiť, práve tak ako sestrám už o týždeň, a to bude problém,“ hovorí predseda dozornej rady Gábor Pallya.

Všeľudové povstanie

Neštátna nemocnica v Galante, ktorá je v pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja, na to podľa neho nemá prostriedky. Akciová spoločnosť by potrebovala na platy ročné navýšenie o 1,5 milióna eur.
Nemocnica má v súčasnosti 97-percentný príjem z poisťovní, zvyšok tvoria príjmy z prenájmu. Na mzdy zamestnancov ide 84 percent, 16 percent na náklady za energie, lieky a potraviny.

„Keby sme nezaplatili réžie, ani tak nám nestačia peniaze, čo dostávame od poisťovne na vykrytie platových nárokov. Neušetrili by sme ani na platoch zamestnancov, ktorých by sme mohli prepustiť, pretože žiadnych navyše nemáme. Naše oddelenia majú minimálny počet, zákonom stanovený,“ vysvetľuje Pallya. Upozorňuje, že ak Ústavný súd nepozastaví účinnosť zákona o platoch, hrozí kolaps nemocnice. O prácu by prišlo zhruba 650 zamestnancov. Vyše 130- tisíc ľudí by za zdravotnou starostlivosťou muselo dochádzať do iných miest.

„Neviem si predstaviť, že by sme zostali bez nemocnice potom, čo sa zrušila šalianska, dodnes je z toho haló a obyvatelia sú nespokojní. Pre Žihárčana je aj Galanta ďaleko, nie ešte Nitra. Bolo by tu všeľudové povstanie.“

Pandorina skrinka

V najhoršom prípade vraj bude zariadenie podľa Pallyu v snahe dodržať jeden zákon nútené porušiť druhý. Narážal tým napríklad aj na neodvádzanie odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne.

„Aj toto je jedna z alternatív, keďže štát nám dal zákonom stanovený počet lekárov, druhým zákonom ich finančné ohodnotenie, ale na realizáciu nám peniaze zabudol dať. Jediné, čo nám teda ostáva, je, že my nebudeme platiť štátu. Zdravotníctvo by sa malo prekopať, je nemysliteľné, aby sme v jednej krajine mali tri zákony o minimálnej mzde. Keď začnú na budúci týždeň štrajkovať rušňovodiči, zakotvíme v zákone minimálnu mzdu aj pre nich?“ vraví Pallya.

Dodal, že Pandorinou skrinkou je aj zvýšenie platov zdravotným sestrám, ktoré pracujú v domovoch sociálnych služieb. To, či sa ich legislatívna úprava týka, je vraj diskutabilné.

„Podávanie injekcií je len časť ich zamestnania, ale ak im úrady nezvýšia platy, pravdepodobne to odmietnu robiť. Potom nastane chaos a buď budú pacienti vození do nemocnice, alebo tam budeme posielať naše sestričky. Je však všeobecne známe, že ani v sociálnej sfére nie je peňazí nazvyš a môže sa stať, že vyštudované zdravotné sestry budú preraďované na pozíciu ošetrovateľky.“

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dva dôležité body zostali doma

Topoľčianski hádzanári po dvoch prehrách porazili doma Nové Zámky.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Kam vyraziť