Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Župa už našla miesto pre verejnosť aj novinárov

Úradníkov vysunula župa do susednej miestnosti. Na rokovanie v stiesnených priestoroch by sa spolu s poslancami, občanmi a novinármi nezmestili.

Médiá a verejnosť už majú v rokovacej sále vyhradený priestor. Vpravo novinárka Eva Sládková.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Úradníkov vysunula župa do susednej miestnosti. Na rokovanie v stiesnených priestoroch by sa spolu s poslancami, občanmi a novinármi nezmestili.

NITRA. Nedôstojné miesto, pri ktorom sa občania a novinári počas rokovania krajského parlamentu dívali na nohy a zadky úradníkov a poslancov, je už minulosťou.

Nitriansky samosprávny kraj po tvrdej kritike urobil nápravu. Teraz majú novinári pre svoju prácu a občania pre svoju účasť na rokovaní podmienky, aké sú v iných samosprávnych krajoch absolútnou samozrejmosťou.

Nepotrebná verejnosť?

Problém bol v tom, že od decembra sa začali rokovania krajského parlamentu organizovať v priestoroch historického Župného domu, ktorý zrekonštruovali za päť miliónov eur.

V zrkadlovej sále, ktorú pôvodne chcel kraj využívať len pre slávnostné zasadnutia, prebiehali od decembra všetky rokovania.

Nitriansky vyšší územný celok si s malou miestnosťou poradil vskutku svojsky. Ako prví 'na odpal' prišli občania a zástupcovia médií. Kraj im vyhradil úzke priestory hneď za dverami, kam sa zmestí len zopár ľudí.

Novinári sa napríklad sťažovali, že nemajú ani len stoly, kam by si rozložili svoju techniku. Kraj nepripravil ani stoličky pre verejnosť.

Ak by to aj urobil, nič sa tým nevyrieši, pretože stupňovité pódium spôsobovalo, že verejnosť sediaca vzadu by mala výhľad iba na zadky úradníkov a poslancov.

Hlasovaciu tabuľu a predsednícky stôl z miesta, ktoré župa dala k dispozícii občanom, nebolo vôbec vidieť.

Pôvodne župa umiestnila verejnosť a médiá do týchto priestorov.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Tvrdá kritika pre odsúvanie verejnosti

Tento postoj kraja k svojim vlastným občanom tvrdo kritizovali viaceré inštitúcie. Podľa Ivana Rončáka z Transparency International Slovensko by predsedajúci nemohol vidieť na občanov, ktorí by sa hlásili do diskusie.

„Nedôstojným miestom vedenie kraja veľa hovorí o svojom vzťahu k verejnosti,“ povedal Rončák.

Stav kritizovala aj mimovládna organizácia Občan, demokracia a zodpovednosť. „Okaté ignorovanie svojej základnej zodpovednosti spojené s aroganciou voči verejnosti zákonite vyvoláva otázku, či ide len o ľahostajnosť kompetentných, alebo aj o zámer nepripustiť verejnosť k dôležitým informáciám,“ povedala Ľubica Trubíniová z organizácie.

Spokojní neboli ani hostia. Na rokovaní napríklad pravidelne vystupujú zástupcovia nemocníc v správe kraja.

„Ten priestor bol obmedzený. My ako niekto, kto mal odpovedať, sme mali stiesnené podmienky,“ povedala Marta Eckhardtová, šéfka krajskej neziskovky, ktorá riadi nemocnice v Topoľčanoch a Leviciach.

Sládková: Kraj má mať záujem o verejnosť

Kraj po kritike svoj nápad umiestniť verejnosť na miesto, kde nič neuvidí a kde sa ani mnoho ľudí nepomestí, zmenil. Zadné dva rady stupňovitého pódia vyčlenil verejnosti a novinárom.

Úradníci, ktorí tam kedysi sedávali, sú teraz v susednej miestnosti. Rokovanie počúvajú z reproduktorov, ak je potrebné, aby vystúpili, prídu do zrkadlovej sály.

„Už som mal obavu, že aj OSN začne protestovať. Ale beriem, že pre novinárov neboli vytvorené dôstojné podmienky a dúfam, že sa to napravilo,“ povedal župan Milan Belica.

Náprava potešila média aj hostí. „Je to určitý kultúrny postoj k tým, ktorí na rokovaniach predkladajú správy,“ povedal Rudolf Hlavács, riaditeľ levickej nemocnice.

Nápravu uvítala aj Eva Sládková, reportérka Rozhlasu a televízie Slovenska.

„Priestory boli nielen veľmi nedôstojné, ale nám ako novinárom aj sťažovali prácu – pokiaľ sme nemali k dispozícii nejaký stôl, ťažko sa nám robili napríklad poznámky,“ povedala. K zmene postoja župy podľa nej prispela aj kritika médií.

„Predstavitelia samosprávneho kraja by ale sami mali chcieť, aby verejnosť viac chodila na zasadnutia zastupiteľstva. Vieme, že kraje rozhodujú o mnohých veciach a je v ich vlastnom záujme, aby ľudia diskutovali o problémoch v kraji a aby spolu s predstaviteľmi kraja hľadali riešenia,“ povedala dlhoročná novinárka.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť