Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

PaCoRa trio krstilo druhý album kolofóniovým práškom

Hrajú originálnu hudbu, ktorá je zmesou folklóru, džezu a vážnej muziky. K ich najkrajším koncertom patrilo vystúpenie na zámku vo francúzskom Provence.

PaCoRa Trio v Synagóge: zľava Stanislav Palúch, Róbert Ragan a Marcel Comendant.(Zdroj: (ČE))

Hrajú originálnu hudbu, ktorá je zmesou folklóru, džezu a vážnej muziky. K ich najkrajším koncertom patrilo vystúpenie na zámku vo francúzskom Provence.

NITRA. V synagóge sa piatok začal už 39. ročník Nitrianskej hudobnej jari. V otváracom koncerte sa predstavili Štátny komorný orchester Žilina a manželský pár - huslista Henrich Tatar a klaviristka Junko Kinoshita.

Ďalším účinkujúcim bolo v nedeľu PaCoRa Trio, ktoré na hudobnej scéne pôsobí sedem rokov. Synagógu roztlieskalo originálnou zmesou folklóru, vážnej hudby a džezu. Teleso tvoria huslista Stanislav Palúch, cimbalista Marcel Comendant a kontrabasista Róbert Ragan.

Fugit Hora

PaCoRa Trio Nitranom predstavilo najmä skladby zo svojho aktuálneho albumu Fugit Hora. „Názov sme zvolili podľa rovnomennej skladby, ktorú zložil kolega Robo. V latinčine to znamená hodina alebo lepšie povedané čas beží. Na albume je osem skladieb. Oproti nášmu debutu z roku 2005, kde sme zaradili najmä prearanžované džezové štandardy, tento nový album ponúka vyslovene naše veci. Autorsky sme sa na nich podieľali my traja,“ predstavil novinku Stanislav Palúch.

„O CD sme hovorili už dlho, 4-5 rokov určite, preto sme veľmi radi, že je už na svete. Čas nám naozaj utiekol, presne ako hovorí názov albumu, ale verím, že mu tie roky na kvalite pridali. Jeho zaujímavosťou je aj to, že obal, grafické návrhy a maľby robil známy výtvarník a scénograf Fero Lipták. Vtlačil mu svoj vlastný rukopis, ktorý, myslím si, veľmi vhodne korešponduje s tým, čo je na albume.“

CD do hľadiska nehodili

Keďže cimbalista Marcel je pôvodom z Moldavska, pri tvorbe inštrumentálnych skladieb sa inšpiroval moldavským a rumunským folklórom. Stanislav a Róbert študovali vážnu hudbu, hrávali folklór a všetci členovia aj džezovú muziku, takže tvorba PaCoRa tria odráža všetky tieto hudobné vplyvy.

„Nové CD je oveľa viac postavené na tradičnej hudbe, viac smeruje k world music, ale hojne používame aj džezové improvizácie,“ doplnil Palúch.

Krstným otcom albumu bol ich fanúšik - riaditeľ SĽUK-u Juraj Hamar, s ktorým PaCoRa Trio robilo niekoľko projektov. Album krstil netradičným materiálom – kolofóniou, ktorú si muzikanti natierajú na sláčiky. „CD posypané kolofóniovým práškom sa už stalo nepoužiteľné, tak sme ho ani nehodili do hľadiska. Zalepili a poprášili by sme všetko, čo by bolo v dráhe vrhu. Ale myslím si, že to bol celkom vtipný nápad,“ zasmial sa Palúch.

Bývajú prekvapením

Hudba PaCoRa Tria je známa nielen na Slovensku. Skupina pobehala všetky okolité krajiny, hrali aj v Dánsku, Taliansku, Grécku a Francúzsku. „Našu hudbu prijíma domáce i zahraničné publikum asi s rovnakým prekvapením, akurát že na Slovensku nás ľudia trochu viac poznajú, takže vedia, o čo ide. Za hranicami od nás takúto hudbu zrejme nečakajú, s nástrojovým zložením basa, cimbal a husle pôsobíme, ako by sme hrali najmä folklór,“ vysvetľuje Róbert Ragan.

„Vlani v lete sme hrali na jednom zámku v francúzskom Provence, kde nás prijali veľmi pozitívne. To bol asi aj náš najkrajší koncert, mal veľké čaro aj vzhľadom na krásne miesto, kde sme vystupovali.“

PaCoRra Trio robilo nahrávky pre Českú televíziu a STV, SRo, rakúsku stanicu ORF aj pre niekoľko filmových produkcií. Muzikanti hrali na mnohých džezových a world music festivaloch. Po koncerte v Nitre sa predstavili v humornom programe SĽUK-u, v apríli hrajú v Prievidzi. „V rámci prezentácie nového CD ideme v máji na šnúru koncertov po Čechách a Morave, čaká nás ešte festival v Dánsku a vo Francúzsku,“ dodal Marcel Comendant.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Novozámčania spoznávajú diela nadaného výtvarníka zo Šurian

Výtvarné vlohy zdedil po svojich rodičoch. Diela nadaného výtvarníka Ivana Habaja prezentuje aktuálna výstava.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

Dva roky sedí v zastupiteľstve. Prehovoril raz. Keď skladal sľub

Riaditeľ košickej UNLP Milan Maďar iba stláča hlasovacie zariadenie.

Kam vyraziť