Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Obraz Jaroslava Uhela vlastní aj Lucie Bílá

Prodekan PF Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici vystavuje v Nitre. Je autorom známok, plagátov, ilustrácií kníh, ale ťažiskom jeho tvorby sú maľby.

Prodekan PFUniverzity Mateja Bela v Banskej Bystrici vystavuje v Nitre. Je autorom známok, plagátov, ilustrácií kníh, ale ťažiskom jeho tvorby sú maľby.

NITRA. Výstavu Impressum otvorili v Galérii na schodoch v priestoroch katedry kulturológie UKF v Nitre. Takmer 40 obrazmi sa tu do 15. apríla predstavuje maliar a pedagóg Jaroslav Uhel.

Ilustroval vyše 60 kníh

Rodák z Liptovského Mikuláša sa už takmer 30 rokov venuje maľbe, grafickému i knižnému dizajnu a ilustráciám. Umelecké bunky nezdedil po predkoch, je vraj čiernou ovcou rodiny. Ilustroval vyše 60 kníh, vytvoril návrhy a realizácie obálok kníh, katalógov, známok, brožúr, plagátov, telefónnych kariet, expozičných priestorov a realizácií v architektúre. Ťažiskom tvorby je však maľba závesných obrazov.

„Urobil som návrhy známok, ktoré sa venovali výročiam miest – napríklad známku k 750. výročiu udelenia mestských práv Banskej Bystrici. Vyšla vtedy známka, pamätný list a obálka prvého dňa. Robil som aj päť tematických kariet pre Slovenskú poštu. Tieto takpovediac užité veci však v mojej práci nedominujú,“ hovorí 58-ročný umelec, v súčasnosti prodekan PF Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Ako povedal, gro jeho tvorby tvorí maľba, kresba a ilustrácie.

Nitriansku výstavu rozdelil na dve časti – jedna časť obrazov vznikla na báze konfesionálnych podnetov s liturgickou bielou, zlatou, čiernou, červenou či fialovou farebnosťou. Druhá časť zobrazuje emocionálne či imaginatívne veci v konfrontácii s figurálnym motívmi a nepredmetnou skutočnosťou.

V súvislosti s názvom výstavy Impressum nachádza autor istú symboliku v tom, akým spôsobom je výstava realizovaná. „Hlavnými vnímateľmi mojich diel sú študenti, čo je pre mňa veľmi dôležité, lebo s nimi pracujem. Očakávam, že prídu s vlastným názorom, ktorý má pre mňa veľký význam.“

Prezidentovi ho nedala

Komisár výstavy Jozef Leikert, vedúci katedry kulturológie UFK, v príhovore spomenul nevšednú príhodu. Pred niekoľkými rokmi pripravoval Jaroslavovi Uhelovi výstavu v galérii Sala Terrena v prezidentskom paláci v Bratislave. Dodnes sa všetky návštevy, ktoré čakajú na prijatie u hlavy štátu, zdržiavajú v tejto galérii.

„Čakala tu na prijatie aj česká speváčka Lucie Bílá. Práve vtom čase tu vystavoval pán Uhel. Speváčka chodila od obrazu k obrazu a viditeľne sa nadchýnala. Pred jedným dielom sa zastavila dlhšie a vykríkla: Tenhle obraz se mi líbí. Moc se líbí. Kolik pak tak může stát? Musím sa opýtať majstra – odpovedal som jej. Zavolal som mu a on mi do telefónu lakonicky odvetil desaťtisíc korún,“ spomína Jozef Leikert.

„Luciu sprevádzal slovenský podnikateľ, ktorý okamžite vytiahol peňaženku a spomínaný obnos jej dal. Speváčka zvýskla a spýtala sa, či s môže obraz vziať. Hneď si ho zvesila a pritiskla k hrudi. Pri zvítaní s hlavou štátu potom zo seba vychrlila: Pane prezidente, tenhle obraz vám nechci darovat. Práve jsem ho dostala, protože se mi móóóc líbí. Že vám nebude vadit, když jsi ho postavím tak, aby naň všichni videli? Keď odchádzala, po slovensky sa spýtala: Pán prezident, pravda sa vám obraz páči?“

Ceny aj zo zahraničia

Jaroslav Uhel, ktorého výstavu v Nitre pripravili Kulturologická spoločnosť a katedra kulturológie UKF, má za sebou dve stovky domácich kolektívnych i samostatných výstav. Jeho tvorba je však známa aj v zahraničí - vystavoval v Srbsku, Rusku, Turecku, Nemecku, Taliansku, na Cypre, v Izraeli aj USA. Na konte má niekoľko ocenení, napríklad ceny ministra kultúry SR za osobný vklad do slovenskej kultúry, stal sa aj laureátom Ceny Masarykovej Akadémie umení v Prahe, má tiež dve ceny z Talianska a Bosny a Hercegoviny.

Jaroslav Uhel a jeho obraz s názvom Salome.

Ukážky diel umelca na nitrianskej výstave, ktorá potrvá do 15. apríla. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť