Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Obraz Jaroslava Uhela vlastní aj Lucie Bílá

Prodekan PF Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici vystavuje v Nitre. Je autorom známok, plagátov, ilustrácií kníh, ale ťažiskom jeho tvorby sú maľby.

Prodekan PFUniverzity Mateja Bela v Banskej Bystrici vystavuje v Nitre. Je autorom známok, plagátov, ilustrácií kníh, ale ťažiskom jeho tvorby sú maľby.

NITRA. Výstavu Impressum otvorili v Galérii na schodoch v priestoroch katedry kulturológie UKF v Nitre. Takmer 40 obrazmi sa tu do 15. apríla predstavuje maliar a pedagóg Jaroslav Uhel.

Ilustroval vyše 60 kníh

Rodák z Liptovského Mikuláša sa už takmer 30 rokov venuje maľbe, grafickému i knižnému dizajnu a ilustráciám. Umelecké bunky nezdedil po predkoch, je vraj čiernou ovcou rodiny. Ilustroval vyše 60 kníh, vytvoril návrhy a realizácie obálok kníh, katalógov, známok, brožúr, plagátov, telefónnych kariet, expozičných priestorov a realizácií v architektúre. Ťažiskom tvorby je však maľba závesných obrazov.

„Urobil som návrhy známok, ktoré sa venovali výročiam miest – napríklad známku k 750. výročiu udelenia mestských práv Banskej Bystrici. Vyšla vtedy známka, pamätný list a obálka prvého dňa. Robil som aj päť tematických kariet pre Slovenskú poštu. Tieto takpovediac užité veci však v mojej práci nedominujú,“ hovorí 58-ročný umelec, v súčasnosti prodekan PF Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Ako povedal, gro jeho tvorby tvorí maľba, kresba a ilustrácie.

Nitriansku výstavu rozdelil na dve časti – jedna časť obrazov vznikla na báze konfesionálnych podnetov s liturgickou bielou, zlatou, čiernou, červenou či fialovou farebnosťou. Druhá časť zobrazuje emocionálne či imaginatívne veci v konfrontácii s figurálnym motívmi a nepredmetnou skutočnosťou.

V súvislosti s názvom výstavy Impressum nachádza autor istú symboliku v tom, akým spôsobom je výstava realizovaná. „Hlavnými vnímateľmi mojich diel sú študenti, čo je pre mňa veľmi dôležité, lebo s nimi pracujem. Očakávam, že prídu s vlastným názorom, ktorý má pre mňa veľký význam.“

Prezidentovi ho nedala

Komisár výstavy Jozef Leikert, vedúci katedry kulturológie UFK, v príhovore spomenul nevšednú príhodu. Pred niekoľkými rokmi pripravoval Jaroslavovi Uhelovi výstavu v galérii Sala Terrena v prezidentskom paláci v Bratislave. Dodnes sa všetky návštevy, ktoré čakajú na prijatie u hlavy štátu, zdržiavajú v tejto galérii.

„Čakala tu na prijatie aj česká speváčka Lucie Bílá. Práve vtom čase tu vystavoval pán Uhel. Speváčka chodila od obrazu k obrazu a viditeľne sa nadchýnala. Pred jedným dielom sa zastavila dlhšie a vykríkla: Tenhle obraz se mi líbí. Moc se líbí. Kolik pak tak může stát? Musím sa opýtať majstra – odpovedal som jej. Zavolal som mu a on mi do telefónu lakonicky odvetil desaťtisíc korún,“ spomína Jozef Leikert.

„Luciu sprevádzal slovenský podnikateľ, ktorý okamžite vytiahol peňaženku a spomínaný obnos jej dal. Speváčka zvýskla a spýtala sa, či s môže obraz vziať. Hneď si ho zvesila a pritiskla k hrudi. Pri zvítaní s hlavou štátu potom zo seba vychrlila: Pane prezidente, tenhle obraz vám nechci darovat. Práve jsem ho dostala, protože se mi móóóc líbí. Že vám nebude vadit, když jsi ho postavím tak, aby naň všichni videli? Keď odchádzala, po slovensky sa spýtala: Pán prezident, pravda sa vám obraz páči?“

Ceny aj zo zahraničia

Jaroslav Uhel, ktorého výstavu v Nitre pripravili Kulturologická spoločnosť a katedra kulturológie UKF, má za sebou dve stovky domácich kolektívnych i samostatných výstav. Jeho tvorba je však známa aj v zahraničí - vystavoval v Srbsku, Rusku, Turecku, Nemecku, Taliansku, na Cypre, v Izraeli aj USA. Na konte má niekoľko ocenení, napríklad ceny ministra kultúry SR za osobný vklad do slovenskej kultúry, stal sa aj laureátom Ceny Masarykovej Akadémie umení v Prahe, má tiež dve ceny z Talianska a Bosny a Hercegoviny.

Jaroslav Uhel a jeho obraz s názvom Salome.

Ukážky diel umelca na nitrianskej výstave, ktorá potrvá do 15. apríla. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 3 742
  2. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 700
  3. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 509
  4. Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli 363
  5. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 353
  6. Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr Foto 282
  7. Tretie preteky vo westernovom jazdení 279
  8. Mesto dá opraviť most v Krškanoch aj lávku nad železničnou traťou 172
  9. Tri nové triedy pre škôlkarov na sídliskách 167
  10. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 107

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Salibské behy s rekordnou účasťou

Mladé bežecké podujatie má za sebou vydarený piaty ročník.

Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli

V súčasnosti je v nemocničnom areáli zadarmo len prvá pol hodina. Potvrdenie od lekára netreba.

Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo

Jedna lavička s operadlom má stáť 1344 eur! Radnica sa uchádza o dotáciu.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Kraj ocenil najlepších zdravotníkov. Dve ceny išli do levickej nemocnice

Ocenenie získali aj zástupkyne levickej nemocnice - vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Eva Moravská a primárka oddelenia klinickej biochémie Vlasta Macková.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

Agro je bronzové

Topoľčianski hádzanári zakončili sezónu výhrou a v Extralige obsadili tretie miesto.

Všetky správy

Ďalší spor v slovenskom hokeji? Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Pálffy je ochotný na júnovom kongrese navrhnúť hlasovanie na Kohútovo odvolanie.

Pozerať ale nedotýkať sa. Pľuzgiernik lekársky je náš najjedovatejší chrobák

O prvé miesto v nelichotivom rebríčku sa delí so svojimi príbuznými – májkami, ktorých telo tiež obsahuje jedovatý kantaridín.

Pri požiari bytovky v Prešove evakuovali tridsať ľudí

Horelo na sídlisku Sekčov, po uhasení sa ľudia vrátili domov, nikto sa nezranil.

Architekt Petrovič: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus na Námestí slobody architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

Merkelová už Trumpovi neverí. Za svoju budúcnosť musíme bojovať sami, odkázala

Na summite G7 sa Američania k podpore klimatickej dohody nepridali.

Kam vyraziť