Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Urban: „Pre domácich kruté, pre nás šťastné“

„Sme radi, že sme v ďalšom kole. Čaká nás pokračovanie atraktívneho play off, kde dopredu nie je nič jasné,“ hovorí tréner basketbalistov Nitry Ľubomír Urban po postupe cez Spišskú Novú Ves.

Tréner Nitry Ľubomír Urban počas zápasu v Spišskej Novej Vsi. Pred ním rozohrávač Milan Žiak.(Zdroj: Jozef Petruška)

S kormidelníkom BK Bemaco SPU Nitra sme hovorili deň po víťazstve 73:71 na palubovke Spišskej Novej Vsi, ktoré znamenalo celkové víťazstvo vo štvrťfinálovej sérii 3:1 na zápasy. Stredajšiu výhru označil za šťastnú.

Skúsme sa vrátiť k stredajšiemu zápasu. Ako ste ho videli?
- Mali sme ambície skúsiť vyhrať zápas v Spišskej a ukončiť sériu. Od začiatku zápasu sme ich pomerne dobre napĺňali. Ale je tu určitá paralela v našom výkone. Akonáhle sa nám začne trošku útočne dariť, a to sme v prvej štvrtine strieľali z poľa s úspešnosťou 64 percent, dostaneme sa do fázy akoby bezstarostnosti a domnenia, že zápas sa dá dohrať aj v takomto rytme. Akoby sme pozabudli, že domáci si boli vedomí, že si nemôžu dovoliť hrať takto, pretože skončia sezónu. Určite majú športového ducha, súťaživosť a urobia všetko pre to, aby tomu tak nebolo. Preto prišlo k skratu, ten sa odohral pred záverom druhej štvrtiny. Z dobre kontrolovaného vývoja zápasu pri strašne veľkom počte 12 stratených lôpt ponúknutých súperovi do protiútoku prišlo k obratu. Posledný útok sme viedli netakticky, súper kontroval ďalekonosným trojkovým pokusom. Na takéto pokusy máme veľmi zlé spomienky z minulých play-off. Súper sa ujal vedenia o 6 bodov, museli sme si to v šatni rozobrať.

V tretej štvrtine ešte neprišlo k zmene.
- To nie, ale štvrtú štvrtinu sme vyhrali rozdielom 13 bodov, a to sa stalo rozhodujúce. Napriek tomu, že sme vyhrali tento zápas a sériu, našiel by som veľa argumentov, aby sme si uvedomili, čo nás ešte čaká. Pretože takýto zápas sa vyhráva raz za neviem koľko rokov. V mnohých ukazovateľoch sme boli veľmi zlí, s výnimkou obrannej snahy. Dokonca domáci tím mal v súčte väčšiu efektivitu 74, oproti našej 67, to znamená, že dreli, hrali o doskoky, bojovali o loptu tak, že nám ju vytrhávali z ruky, dávali nám také koše, ktoré mohli byť zlomové. Dovolili sme súperovi dať 17 protiútokových ľahkých bodov, to môže byť vo vyrovnaných zápasoch smrtiace. Veľa vecí sme zanedbali a môžeme byť len radi, že sme ten zápas vyhrali. Strela Roba Nubera síce bola smerom na kôš, ale snáď nikto neveril, že taká strela môže padnúť. Padla, vyhrali sme, sme radi, ale skutočne by sme mali sa zamyslieť nad týmto zápasom. Máme na to, aby sme hrali dobre, kvalitne. Máme na to, aby sme preskákali súpera a boli dôslední v obrane. Dôležité je udržať si vyrovnanosť výkonu.

Vaším súperom bude buď Svit alebo Prievidza. Koho by ste si vy vybrali?
- Nezvyknem hovoriť, kto by bol lepší súper. Nech si to rozhodnú mužstvá v piatkovom zápase. Uvidíme, kto nám vyjde. Môžeme zatiaľ len kalkulovať o rôznych štatistikách. S Prievidzou máme pozitívnu bilanciu, môže nás pomiatnuť posledný zápas doma, ktorý Prievidza nezvládla, že aj so 6 hráčmi sme ich porazili. So Svitom máme vyrovnanú bilanciu, doma sme vyhrali, vo Svite sa nám nepodarilo uspieť. Chceli sme vyhrať vo Svite v závere základnej časti jeden zápas, ktorý by nám pomohol sa dostať na prvú priečku. Nedalo sa nám tam vyhrať z viacerých dôvodov. Medzi Prievidzou a Svitom nie je výrazný rozdiel v kvalite. Svit sa rozohral v závere sezóny, nie je jednoduché vyhrať trikrát v Handlovej, určite má svoju kvalitu, spolieha sa na šesť legionárov a skúsených rutinérov Polakoviča, Míčku a Znanca. Tento týždeň dokončíme trošku oddychovo a od nedele sa budeme pripravovať na súpera.

Každopádne, či to bude Svit alebo Prievidza, nič ľahké vás nečaká.
- Play-off nie je ľahké pre nikoho. Z diváckeho pohľadu je playoff u nás veľmi atraktívne, nie je jasný víťaz extraligy, ako tomu bolo v minulosti, alebo ako to je v iných súťažiach. Tu môže získať titul aj siedme-ôsme mužstvo. Zápasy sú veľmi vyrovnané, rozhoduje sa v koncovkách, o tom je play-off. Dôležitá je koncentrácia na 40 minút. Aj keď sme rozoberali ten stredajší zápas, na jednej strane to bolo kruté, na druhej strane veľmi šťastné. Robiť z toho veľké uzávery po takomto šťastnom víťazstve je zavádzajúce. Jedna strela rozhodla o prehre a výhre. Šport prináša aj prehry, treba ich vedieť absorbovať, ale takisto treba vedieť stráviť aj víťazstvá.

Ďalšie články z rubriky Šport

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť